MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Wielki festyn ku czci matek

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 30 maja 2016, 12:38
Aktualizacja: Wtorek, 31 maja 2016, 8:22
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Jeleniogórskie Stowarzyszenie Święta Matki działające przy kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach zorganizowało po raz 28. wielki festyn ku czci wszystkich mam. Gościem specjalnym uroczystości była minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Tegoroczne Święto Matki rozpoczęło się już w sobotę, 28 maja, kiedy to w Politechnice Wrocławskiej odbywały się wykłady zaproszonych gości. Dr Ewa Dąbrowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mówiła m.in. o leczeniu dietą warzywno-owocową chorób cywilizacyjnych oraz bezpłodności, wręczano również Oskary Święta Matki.

W niedzielę, 29 maja z Placu Piastowskiego wyruszyła orkiestra, straż grobowa oraz mażoretki, którzy docierając pod parafię przy ul. PCK rozpoczęli główną część uroczystości. W kościele odbyła się msza, po której swoje wystąpienie miała Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Jestem pod wrażeniem. Sądziłam, że to parafialna skromna uroczystość, ale aż oniemiałam, bo widzę tu szereg stowarzyszeń, które włączyły się w organizację, bardzo piękną i głęboką część eucharystyczną i radosny festyn – marzyłoby mi się, żeby w Gorzowie, skąd mam mandat poselski, choćby w części tak pięknie był świętowany Dzień Matki – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Po wystąpieniu gościa specjalnego, przed wejściem do kościoła odbyła się prezentacja Młodzieżowej Orkiestry Dętej z gminy Tryńcza, Straży Grobowej „Turki” z Tryńczy oraz mażoretek. Następnie zaprezentowali się uczestnicy rowerowej parady retro, był pokaz jazdy konnej, a oficjalnego rozpoczęcia imprezy dokonali na scenie przedstawiciele Stowarzyszenia Święta Matki z prezesem Zbigniewem Ładzińskim, a także prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, minister Elżbieta Rafalska, posłanka Marzena Machałek, senator Krzysztof Mróz oraz kilku innych gości. Strzeleckie Bractwo Kurkowe zadbało o wystrzał armatni, a przez cały czas przy parafii trwała loteria fantowa z sześcioma tysiącami nagród.

- To piękne święto. My się bawimy, ale i wzruszamy, i uświadamiamy sobie wagę bycia matką i doceniania własnych matek – mówiła Marzena Machałek. Prezydent Jeleniej Góry złożył życzenia wszystkiego najlepszego wszystkim mamom apelując z uśmiechem o podjęcie tematu organizacji Dnia Taty.

- Bardzo się cieszę, że to święto wpisało się w kalendarz imprez jeleniogórskich. Jest to piękna okazja do tego, żeby podziękować matkom. Ktoś, kto nie szanuje matki (można to przełożyć również na Matkę Ziemię, Matkę Polskę) nie jest wart szacunku – powiedział Zbigniew Ładziński, prezes Stowarzyszenia Święta Matki. Pomysłodawcą imprezy jest ks. Józef Stec, który przy pomocy parafian od lat przykłada się do sukcesu organizacyjnego cieplickiego święta matki.

Na scenie wystąpili m.in. bard z Zielonej Góry Maciej Wróblewski, Paka Buziaka, Wędrowne Gitary oraz Anna Patrys. Zabawa trwała do godzin wieczornych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Tramwaj już po renowacji

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~taa 30-05-2016 14:37
Nawet tutaj mieszają polityków do kościoła !!!!
~ 30-05-2016 14:48
Jak wiadomo, najbardziej skuteczną metodą leczenia bezpłodności jest modlitwa, najlepiej w wykonaniu czarnego, który za ową posługę zainkasuje okrągłą sumkę, by lepiej mu się żyło.
~BOLO61 30-05-2016 15:51
Pooglądałem te wszystkie zdjęcia i jak na festyn rodzinny to tych rodzin nie widać chyba że chodzi o te ze zdjęć 55- 57
~niezależna 2.0 30-05-2016 16:07
...z tym określeniem "wielki" to bym nie przesadzała...najbardziej podoba mi sie koński uśmiech zaproszonego gościa...
~eko 30-05-2016 16:42
Na fotkach jak zawsze specjaliści od włażenia w cztery litery .. Choćby na kolanach ale z klasą ...
~lewosławny 30-05-2016 19:15
Polityka z kościołem ,kościół wywiera wpływ na polityków. panie Ładziński jak pan dożyje czasów że chińczycy będą rządzić będziesz miał w ręku czerwoną książeczkę.
~bez pisu 30-05-2016 20:04
Szkoda ze upolitycznia sie takie imprezy , bo ludzie nie zapamietaja tych co organizowali te uroczystosc ale politykow lepszego sortu szkoda
~hmmmm 30-05-2016 20:33
Niedobrze mi się robi na to coś....Rozmnażajcie się, przecież do jasnej ciasnej dostałyście 500 do łapy, ruchy mamuśki. A ty Machałek nie podniecaj się tak tym świętem....Boże widzisz i nie grzmisz!!!!!!!!!!!!!!! Już pewnie sam wielebny ma ubaw po pachy.
~bezstronna 30-05-2016 22:37
wielką sztuką docenić to co inni zorganizowali..., piękna ta nasza młodzież, żałuję, że osobiście nie nacieszyłam nią oczu Brawa dla organizatorów.
~ab+ 30-05-2016 23:52
Pani minister miała czas być TU a dlaczego nie odwiedziła strajkujące pielęgniarki w W-wie.Szpital ma kapelanów gdzie są ?
~Derik 31-05-2016 7:46
Uczestniczę w Święcie Matki od ponad 20 lat. Różnie bywało z atrakcjami, ale zawsze zaproszone są ciekawe osoby. Pamiętam szczególnie Włodka Lubańskiego, ciągle mam książkę z jego autografem. W tym roku może rzeczywiście zbyt wielu polityków się podpięło pod uroczystości, ale mnie osobiście to nie przeszkadza - w sumie nawet nie zauważyłem specjalnie, że byli. A to że powiedzą parę słów na scenie? Każdy może, polityk również. Natomiast chyba jeszcze takiej sytuacji nie było, że wykupiono wszystkie losy. No ja przynajmniej nie pamiętam takiej sytuacji - czyli sukces. Wędrowne Gitary pociągnęły do zabawy pokolenie Czerwonych Gitar, było fajnie. A malkontentom polecam, żeby zamiast siedzieć przed monitorem zabrali rodziny choć raz na festyn. Dla zdrowia, również psychicznego.
~elektro 31-05-2016 8:26
Ciekawe osoby z rady miasta .To taki śmieszek :) Niemniej jednak nasi zaściankowi WAGS :) opaleni jak swego czasu Endrju Lepiej wchodzenie w cztery litery mają w genach i w sumie jest im wszytko jedno komu i gdzie aby po prostu skutecznie :) Na otwarcie meczetu też przybędą tłumnie z kozami i wersetami nowej europejskiej bibuły..
~ 31-05-2016 16:02
Nie dawno Jelonka pisala o Domu Samotnej Matki szkoda ,ze tam sie Pani Machalkowa i inni "wielcy i szanowani " nie pokazali tak tlumnie. Nie wspomne juz ksiedza i pozostalych "ludzi dobrej woli" z wyzszej polki :))).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Jest gdzie chodzić – konkurs

Rusza JBO 2021  

PSZOK tylko bez zaległości

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2052
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%