MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wielki Dzień Pszczół

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 9 sierpnia 2019, 10:22
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 9:13
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (8.07) na terenie ogrodu edukacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych obchodzono Wielki Dzień Pszczół, który był okazją do podnoszenia poziomu świadomości na temat pożytecznej roli pszczół. Na zajęcia warsztatowe przybyły dzieci z półkolonii organizowanych przez Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Jeleniej Górze.

Uczestnicy mogli odwiedzić kącik pszczelarski przy hotelu dla owadów, zobaczyć prezentację produktów pszczelich, model pszczoły i domek dla trzmiela. Było także stoisko, przy którym dzieci dowiedziały się, jak samemu stworzyć miejsce przyjazne pszczołom na balkonie i w ogrodzie oraz stoisko z ziołami.

Trzeba dzieciom i młodzieży przybliżać problematykę pszczół, aby w przyszłości szanowały pszczoły. Dorosłemu ciężko zmienić przyzwyczajenia - podkreślił Jan Okulowski, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jeleniej Górze. - Pszczoła spełnia w ekosystemie bardzo ważną rolę - miód jest produktem ubocznym. Pszczoła zapyla kwiaty, a to są nasiona, pożywienie dla ptaków, ludzi - opowiadał J. Okulowski.

Przedstawiciele związku pszczelarzy przyznają, że świadomość wśród ludzi, w tym u rolników - jest coraz większa.

Nie jest problemem to, że rolnik stosuje środki chemiczne, lecz to kiedy je stosuje i w jakich ilościach. Te środki należy używać po oblocie pszczół. Uczymy się żyć (pszczelarze i rolnicy) w dobrej kooperacji, jest coraz lepiej - mówił prezes RZP. - Obecność pszczół na plantacjach zwiększa zbiory nawet o ponad 30 procent z hektara - dodał J. Okulowski.

Wielki Dzień Pszczół na terenie ogrodu dydaktycznego DZPK w Sobieszowie był okazją do zaprezentowania ważnej roli owadów w naszym świecie.

Gdyby nie było świata owadów, nie byłoby życia na naszej planecie. Pszczoły są bardzo pożyteczne, są wskaźnikiem życia przyrodniczego i powinniśmy robić wszystko na rzecz ich ochrony - podkreśliła Agnieszka Łętkowska z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze.

Podczas spotkania dzieci miały do odwiedzenia trzy stoiska, gdzie mogły dowiedzieć się wiele ciekawostek, próbować różnych miodów, zapoznać się ze sprzętem pszczelarzy, poznać rośliny przyjazne pszczołom, wykonać ekodoniczki, które mogły zabrać do domu.

Wielki Dzień Pszczół organizowany jest od 7 lat pod hasłem "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Wczoraj odbył się m.in. w Parku Narodowym Gór Stołowych i w ogrodzie dydaktycznym Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Jeleniej Górze, a dzisiaj odbędzie się w Przemkowskim Parku Krajobrazowym, należącym do Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Twoja reakcja na artykuł?

16
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Wielka Paka dla Dzieciaka po raz 11!

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Nowe drogi w Janowicach Wielkich

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~gość 9-08-2019 20:39
Dzień pszczół? A gdzie te pożyteczne owadziki niedługo będą latać? Miasta propagują wiedzę o hodowli pszczół w mieście, a jednocześnie zabetonowują tereny wkoło budynków. Z niewielkich miejsc zieleni robi się parkingi zamiast oazy wytchnienia dla ludzi starszych, dzieci i tych właśnie owadów. Może zamiast rozbudowywania betonowych łąk miasto zacznie inwestować w zieleń z której prędzej czy później każdy będzie korzystał-bo każdy z nas się starzeje, i co zamiast pod drzewkiem usiądziesz na betonowych krawężniku obok samochodu.
~ 11-08-2019 12:20
do: ~gość (20:39)
Dobrze mówisz prócz tych parkingów których jest jak na lekarstwo
~gość 10-08-2019 11:38
Aż tak mało ludzi interesuje los pszczół. Może gdyby napisać tytuł, że pszczoła źle zaparkowała, to by było większe zainteresowanie.
~ 11-08-2019 15:00
Mi to wali mam 50 lat ,ale to pokolenie 500+ niedługo zacznie zdychać z powodu,braku wody ,upałów ,co2 ....dalej wycinajcie lasy ,drzewa w mieście ..za 50 lat nic już tu nie będzie ,ziemia sobie poradzi ,ale smarfonowe pokolenie zdechnie
~gość 11-08-2019 16:43
Parkingów może i nie za dużo, ale prawdziwemu wielbicielowi Jeleniej Góry aż tak to nie ciąży, myślę że mając w perspektywie dożycie starości w tym mieście zależy raczej na zieleni niż na "rozmnażaniu" betonowych placów. jeśli ktoś zamierza tylko skorzystać i wyjechać to będzie dążył i nakłaniał do robienia parkingów, bo i tak w zamyśle ma opuszczenie tego miasta, a ten kto chce tu zostać to trudno niech się meczy z pozostałością(np. betonowe parkingi) po nim. Przynajmniej ja tak to odbieram.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marcin Sójka wystąpił w JCK

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

ODK do zameczku?

Na Kilińskiego bezpieczniej

Zamknięty szlak na Pielgrzymy

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
878
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%