MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Wielka woda zrobiła swoje

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 9 sierpnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Ł. Misiuk
Miliony złotych pochłonie odbudowa zniszczonego przez powódź odcinka drogi krajowej nr 3 między Piechowicami a Szklarską Porębą. Straty szacują ludzie, którym woda podmyła domy. Paradoksalnie, wskutek żywiołu, w mieście pod Szrenicą będzie ciszej: nie będą jego ulicami jeździć ciężkie tiry.

Przeciwko hałasowi i szkodom powodowanym przez wielkie ciężarówki, których co najmniej kilkadziesiąt na dobę przemieszczało się wąskimi ulicami Szklarskiej Poręby, mieszkańcy protestowali już nie raz.

– Zakłócenie ciszy nocnej, drgania starych budynków, zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców – tak argumentowano bezsens puszczenia tranzytowego ruchu ciężarówek przez górski kurort. – Wieczorem i w nocy kierowcy tirów, zwłaszcza Czesi, jeździli jak szaleńcy, rzadko przestrzegając ograniczenia prędkości – mówił jeden z niezadowolonych szklarskoporębian Grzegorz Sokoliński.

Teraz w Szklarskiej Porębie będzie na pewno ciszej, bo wjazdowy odcinek tranzytowej trójki jest nieprzejezdny. Potężne wyrwy, wymyta spod jezdni ziemia i kamienie. Do miasta prowadzi przejazd przez dolną jego dzielnicę, ale tiry tamtędy nie pojadą.
Jak podała por. Jolanta Woźniak, rzeczniczka Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej, przejście w Jakuszycach będzie dostępne tylko dla samochodów osobowych i autobusów.
Następne przejście graniczne bez ograniczenia tonażu pojazdów znajduje się w Kudowie Zdroju.

Nie wiadomo, jak długo potrwa naprawa zniszczonego odcinka „trójki”. Wiadomo, że koszt wyniesie miliony złotych.

Ograniczenia w ruchu ciężkich samochodów to zła wiadomość dla restauratorów, którzy prowadzą lokale gastronomiczne przed Szklarską Porębą. To właśnie kierowcy tirów często tam się zatrzymywali, aby coś zjeść i odpocząć.

– Szklarska Poręba jest miastem turystycznym. To nie do pomyślenia, aby przez całą dobę zasuwały tam tiry. Szkoda tylko, że ograniczenie tego zjawiska nastąpiło wskutek powodzi i zniszczeń, a nie budowy drogi ku przejściu na Lubawkę – powiedział nam jeden z mieszkańców miasta pod Szrenicą.

<b> Wody opadają </b>
Według informacji z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego sytuacja powodziowa poprawia się, a poziom wezbranych wód jest coraz niższy. We wtorek wieczorem na Kamiennej wynosił 345 cm, na Bobrze – 330 cm, czyli zmniejszył się o kilka centymetrów.
Synoptycy nie wykluczają przelotnych opadów deszczu, które nie powinny mieć wpływu na poziom wody w rzekach i potokach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Skalne ławki pod Szrenicą

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~załamana 9-08-2006 10:31
Baza Pod Ponurą Małpą... a jeszcze w niedzielę odbywał się tak tak piękny przegląd piosenki studenckiej :(
~XXL 9-08-2006 11:04
Zniszczony kawałek drogi, udowadnia to także zdjęcie wynika z zaniedbań w zakresie prawidłowej konserwacji infrastruktury. Zarośnięte pobocza dróg, brzegi rzek zakrywają powszechny bałagan. Brak strategicznego myślenia w rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych. Powrót emigrantów z zagranicy którzy nabędą tam doświadczenia za 10 20 lat może zmieni rzeczywistość.
~Max 9-08-2006 11:17
A jeszcze dołożyły się tiry. Duży ich udział jest w osłabieniu drogi która i tak co roku stawia czoło wiosennym falom roztopów.
~miśka 9-08-2006 11:39
u nas zawsze Polak madry po szkodzie widzimy błedy jak już się coś zawali i są duże straty jak zwylke nie ma profilaktyki woadomo mamy duzo pieniędzy które wywalamy w przysłowiowe i dosłownie w błoto mamy takich specjalistow tyle że od pokazywania palcem stare przysłowie mówi Madry Polak po szkodzie i to jest całkowita prawda dlatego wyjeżdżam z tego durnego kraju.
~Travel 9-08-2006 12:25
Tak samo, jak reaktywacja Kolei Izerskiej na odcinku Szklarska Poręba - Harrachov. Czesi podnieśli rangę swojego odcinka do Zabytku Techniki, mają swoją stronę internetową http://www.zubacka.cz a my? U nas powszechne "niedasię"... Co do drogi, niby remontowanej za pieniądze z UE chyba podczas prac nieźle ktoś podkradał materiały, skoro woda odsłoniła tę fuszerkę. Teraz chyba do Szklarskiej najlepiej jechać przez Czechy:)))
~Ona 9-08-2006 12:25
Bo kasa na drogi zamiast na remont naszych wspaniałych podziurawionych ulic idzie do kieszeni urzędników, polityków itd... żałosne... ale taka prawda...
~kriss 9-08-2006 13:05
właśnie słyszałem w radio że wg MSWiA obecna powódź to powódź opadowa i w związku z tym nie ma potrzeby pomocy np: z udziałem wojska - jakiś rzecznik Dorna tak się wyraził (unikał też stwierdzeń że ludzie traca swój dobytek przez powódź, twierdził że występują tylko podtopienia). pop......... nasz rząd już chyba do reszty. szkoda słów.
~Turysta 9-08-2006 13:06
Droga nr 3 na Lubawkę, a cała kotlina to jedno zadupie bez cywilizowanego dojazdu. Tiry przeszkadzają a gdy ta droga stanie się lokalną dróżką powiatową o 5 kolejności odśnieżania i łatania co najwyżej większych dziur raz do roku. Dopiero w tedy ruszy tłum turystów zmotoryzowanych, do spokojnej Szklarskiej Poręby. A może koleją 4 godziny 126 km. Wrocław-JG i jeszcze 1,5h do Szklarskiej Poręby 3 razy na dobę (w okresie wakacji i ferii) w śmierdzących zrujnowanych wagonach. Dziwni Ci mieszkańcy Szklarskiej Poręby którzy sami siebie chcą wykończyć.
~prezes 9-08-2006 13:18
''Nie wiadomo, jak długo potrwa naprawa zniszczonego odcinka „trójki”. Wiadomo, że koszt wyniesie miliony złotych.'' dajcie mi100tys zł. a zrobie to tysiąc razy lepiej niż ci 'fachowcy'
~zyrant 9-08-2006 16:21
Turysta- popieram. Jak wyeliminują tam jazdę tir-ów droga ani nie bedzie remontowana ani odsnieżana, ponieważ straci na standardzie i nie będzie potrzeby nic robić. Ludzie kopiecie sami pod sobą dołek.
~Do prezes 9-08-2006 16:24
Milion to jest teraz, a w trakcie roboty wyniknie że to za mało i że trzeba jeszcze pół, bo trzeba zrobić to solidnie żeby wytrzymało chociaż z rok.Ha Ha Ha Chyba też wyjade z tego chorego kraju bo mieszkanie tu zagraża życiu.
~z anglii 9-08-2006 19:24
z pędzącymi TIR-ami łatwo zrobić porządek: max 40km/h i co chwilę fotoradar - jak najbardziej oznaczony i widoczny! w UK to działa! A jaeśli nie fotoradar, to dwa radiowozy rozmieszczone w mieście z radarem. Kierowcy TIRów sami się ostrzegą że tacy radarowcy stoją i będą jechać powoli. A mieszkańcy Szklarsiej przez tych kilka miesięcy bez ruchu tranzytowego (do czasu naprawy) zobaczą jak to jest mieć podrzędną drogę.
~tomek.jg 9-08-2006 22:28
Ci co głosowali na PiS pewnie są dzisiaj z siebie dumni co??
~serszen 14-08-2006 13:33
Koryta rzek nie wzmocnione,nowe drogi,które już po dwóch latach wymagają remontów,niekompetentni urzędnicy,którzy za nic nie odpowiadają,bo jeden drugiego kryje,a prawo im sprzyja...Wstydze sie tego kraju...
~Jockerek 14-08-2006 21:01
Wypasione niektore komentarze :)) full wypasik Yeah jestem ze Szklarni i ogolnie od nas sie zaczelo a na miasto jak sie wyszlo to ogolnie wam powiem ze most zalewalo a na hucie w sztrone Jakuszyc wyrwalo taki most hehe a ta niby powodz z 97!! nie wiedza chyba co to powodz hehe :P pozdrowka :))
~WpisDU 14-08-2006 22:45
nie ma kasy aby staly 2 radiowiozy nie mowiac o fotoradarach...
~d3m0l 16-08-2006 22:42
1.Podstawa to pogłebienie i oczyszczenie koryta rzeki, W-w woli budować smierdzące tramwaje niż zadbać i jakies tam rzeki na prowincji, ci złodzieje zubożyli wszystkie byłe województwa. 2.Podmycia trójki nie dało się uniknąć, nikt to nie zawinił, ale koszty naprawy to naprawdę z palca wysysają podobnie jak koszt 1 km autostrad. 3.to już 3 powódź w ostatnich latach, i niemal nic nie zostało naprawione po poprzednich, założę się, że teraz tez miejsca gdzie woda przedarła się przez wały nie zostana naprawione. 4. Mosty runęły bo jest jeszcze kilka totalnie zniszczonych a nie naprawionych z tę kwestię to juz chyba odpowiada gmina, więc co wazniejsze uliczki na osiedlach "prezesów" w cieplicach czy wały i mosty je chroniące ? 5. NIe chce mi się już dalej wymieniac, traez będą wybory i Kusiak dostanie po tyłku, niestety jego następca jest gorszy od niego, a więcej kandydatów nawet na horyzoncie nie ma.
~szklarskoporebianka 17-08-2006 8:44
teraz rzeka kamienna to juz sie sama pogłebila i oczyscila z malych kamykow! byliscie tam? kto zauwarzyl roznicę? dzis rzeka jest glabsza miejscami 3metry, i nie ma w niej malych kamykow gdzies sobie poplynely... zostaly tylko ogromy wielkosci samochodu osobowego ktore jak wiedac kiedys byly w innym miejscu. a tylko dzieki ostatnimu solidnemu remontowi murow na tym ostrym zakrecie ponizej hotelu Las rzeka go nie rozwalila jak w kilku miejscach powyzej, gdyby tak sie stalo to kochany hotelik bylby odciety od swieta. na szczescie w pore wyremontowali ten kawalek murku. pozdrawiam
~Jockerek 6-09-2006 21:21
Jak nie zrobią tej drogi do zimy to nikt nie przejedzie objazdem. Przecież tam ledwo podjeźdża autobus a co dopiero w zimie?? Na pieszo jak coś do Jelonki będzie sie chodzić. Chyba że nasz prezydent Polski wyśle limuzyne (za która płacimi jak jeździ) albo da wiecej kasy na naprawę chociaż i tak pójdzie to do kieszeni naszych kochanych urzędników. Na początku mówili że nie ma robotników!! hehe idioci!! pozdrówka

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Będzie skwer przy Kamieniu Walońskim

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
281
Tak
38%
Nie
57%
Nie wiem
5%