MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Wielka sztuka nie tylko dla dziecka

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 3 kwietnia 2009, 15:22
Aktualizacja: Niedziela, 5 kwietnia 2009, 7:58
Autor: TEJO
Trema za kurtyną – Wałbrzych
Fot. TEJO
Zakończyło się IX Forum Teatrów Dziecięcych. W trzecim i ostatnim dniu prezentacji zachwyciły propozycje z Wałbrzycha, najlepsze z zestawu wszystkich spektakli, które od środy można było zobaczyć na scenie Osiedlowego Domu Kultury.

Ostatnią odsłonę IX FTD rozpoczął „Teatr Nasz” z jeleniogórskiej „dwójki” sztuką pt. „Przygody Wojtusia Onyszka”. Potem pokazała się „Mała Scena” ze Starej Kamienicy w „Legendzie o świętym Jerzym” z parodią szekspirowskiego Hamleta na okrasę. Każdy zespół wprowadzany był przez niezwykle zwarte scenki odegrane przez Justyną Lach i Wojciecha Sałaputę.

Trema, obecna w nazwie zespołu „Trema za kurtyną” miała budujący wpływ na młodych aktorów przygotowanych przez Izabelę Fiebich Bednarską. Piękny, poetycko-obrazowy spektakl teatru ruchu „Ballada o Aniołach” z powodzeniem mógłby uświetnić nie jeden festiwal, choćby – po odpowiedniej aranżacji – teatrów ulicznych. Sztuka to parafraza poszukiwania ideału, dążenia do anielskiego absolutu. Zagrana z czuciem, olbrzymią wrażliwości i przede wszystkim – świadomością. Nie trzeba słów, aby pokazać wiele dobrego teatru. Brawo!

W niemniejszych superlatywach napisać trzeba o drugiej prezentacji „Tremy” tym razem grupy starszej, trzecioklasistów z gimnazjum. „Gdzie Twoje miejsce, Mały Książę?” do powrót do Saint-Exypery’ego widziany oczami niemal dorosłej młodzieży. Dojrzałe spojrzenie na poszukiwanie przyjaźni i alienację w środowisku rówieśniczym zgrabnie podane w plastycznej formie.

Trzecia wałbrzyska prezentacja, teatrzyku „Iskierki” także pod opieką wspomnianej już pani Izabeli, to bajka „Co świtem piszczy w trawie”. Wyróżnieni na ubiegłorocznym Forum dziewczęta i chłopcy tym razem zapraszają do zwariowanego świata zabawek, które – kiedy ich właściciel idzie spać – przeżywają szaloną noc. Do tego teksty bajek Krasickiego i dużo, a może nawet za dużo, dobrej zabawy. Sztuka jest odrobinkę za długa.

Udany występ zaliczyła reprezentacja Bogatyni, dawno nie widziana na FTD, a niegdyś odnosząca spore sukcesy. Teatr „Do góry nogami” (pierwsze miejsce w 2005 roku) udanie powrócił na Forum ze spektaklem „A jak będę dorosła”. Sztuka rozbudza wyobraźnię dzieci, które – do pewnego wieku – marzą do dowodzie osobistym. Czy rzeczywiście warto? Z Bogatyni przyjechał także Teatr „Gadułek” w „Zabawie w śpiącą królewnę”. Oparta na konwencji „teatru w teatrze” opowieść sceniczna daje upust żywiołowości młodych wykonawców.

Brawa dla ekipy w Lwówka Śląskiego. Czy dla teatrzyku „Pod szczęśliwą trójką” występ w Jeleniej Górze okaże się szczęśliwy? Lwówczanie pokazali świetne przygotowanie wokalne w sztuce „Pewna wiadomość”, gdzie – wykorzystując motywy musicalu, aktorzy piętnują plotkę. Posłużyła im do tego zgrabnie przystosowana bajka J. Ch. Andersena.

I na koniec – gospodarze. Zgrabna produkcja Teatru „Kamfora” z Gimnazjum nr 1 „Pięć minut” trwa dłużej niż sugerować może tytuł. Stanowi celną satyrę obyczajową, która wyśmiewa kult ekranu telewizyjnego i związanych z nim show. Wielka owacja należy się też przedszkolakom z „Kacperka”. W sztuce „Podwórkowe wygłupy” pięcio- i sześciolatki grają samych siebie wzbudzając entuzjazm autentycznością. Przedstawienie jest owocem zajęć teatralnych prowadzonych przez Jacka Paruszyńskiego.

Wyniki IX FTD uczestnicy poznają jutro około godz. 11 w Osiedlowym Domu Kultury. Ogłosi je jury w składzie: Violetta Woźniak-Rybka,Irmina Babińska (przewodnicząca) i Krzysztof Rogacewicz. Laureat wyjedzie na Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych "Dziatwa" w Łodzi. Swój werdykt wyda także czteroosobowe jury młodzieżowe: Bartek Kalinowski, Paulina Porczyńska, Paulina Puchalska oraz Malwina Stochaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Klaudia 3-04-2009 18:37
Cześć. Jak myślicie który spektakl powinien wygrać? Bo ja oglądałam tylko te z 1.04, a resztę niestety nie. Co powiecie o teatrze z Wałbrzycha, bo tutaj pozytywnie się o nim wypowiadają. Pozdrawiam ;]
~Weronika – lat 11 3-04-2009 20:26
Tolerancja Tolerancja u człowieka Jest ogromna jak rzeka Lecz niektórzy wykorzystać tego nie chcą I na innych klną - A ten to jest za gruby, - Ten ma włosów więcej niż u Kuby! - Dzidziuś jest malutki, - Tomek zbyt w pasie wąziutki! Tak narzekać narzekają Na nerwach ludziom grają Taki ktoś, To przyjaciół nie ma za grosz. I nie widzi swoich wad Myśli, że u niego jest porządek i ład A gdy mu się tak nawtyka To dopiero krzywo fika! Więc przestrogę wam dziś daję Nie patrzcie na człowieka gdzieś daleko tam, Bo to nie wygląd o nim świadczy, Bóg na serce patrzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ulica Nadbrzeżna już w nowej odsłonie  

Bałaganiarz zapłaci

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

W sobotę zbiórka krwi

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
273
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
12%