MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wielka Sobota – święciliśmy pokarmy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 22 marca 2008, 14:36
Aktualizacja: 20:16
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Tłumy jeleniogórzan od sobotniego przedpołudnia odwiedzają świątynie, aby poświęcić żywność przyniesioną w ozdobnych koszyczkach. Wierni adorują też Groby Pańskie, które przygotowano w kościołach.

W Sanktuarium Podniesienia Krzyża Świętego całą noc czuwano przy wizerunku Chrystusa. Nad figurą Zbawiciela zorganizowano warty honorowe w mundurach paradnych. Grób Pański przystrojono symbolicznymi kamiennymi tablicami z dziesięciorgiem przykazań. Przy święceniach pokarmu świątynia wypełniała się po brzegi. W tłoku było sporo Niemców, którzy z zaciekawieniem obserwowali obyczaj.

Przy grocie z Grobem Pańskim w kościele świętych Erazma i Pankracego warty honorowe pełnili harcerze. Tu także wierni tłumnie przychodzili z koszyczkami, aby poświęcić jaja, wędliny, chleb oraz wypieki. Nie brakowało też pieprzu i soli oraz chrzanu.

Wyjątkowy charakter mają obchody Wielkiej Soboty w kościele Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu przy ul. Morcinka. Świątynia jest w budowie i zbierano ofiary na ten cel sprzedając chlebki wielkanocne. Tradycyjnie urządzono także kiermasz ciast wielkanocnych, z którego dochód zostanie przeznaczony na kolonie dla dzieci z uboższych rodzin.

W kościołach wieczorem rozpoczną się nabożeństwa Wigilii Paschalnej. Po nich nastąpią procesje rezurekcyjne, w trakcie których kapłani objawią radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Jezusa. Zgodnie z zaleceniami biskupów to właśnie w nocy z soboty na niedzielę będą obchodzone te najważniejsze momenty liturgii Wielkiej Nocy. W wielu parafiach nie będzie porannych mszy rezurekcyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bez nudy w Rudawach

Cieplicki bulwar (prawie) gotowy!  

Wystartował „Art–Skwer”

Komentarze (6) Dodaj komentarz

tatar 22-03-2008 17:51
REDAKCJI JELONKI ,WSZYSTKIM CZYTELNIKOM I FORUMOWICZOM A TAKżE PIIPI I JEJ TEśCIOWEJ-życzę zdrowych,wesołych i pogodnych świąt,mokrego dyngusa i smacznego jajka!
~FERDEK 22-03-2008 18:48
WESOLYCH ŚWIĄT
piipi 22-03-2008 20:51
..do - [~Tatara]...Nasz TATAR...ciezko pracowal i w swoim laboratorium...NAM...SLONECZKO wyczarowal !!.~Dziekuje za to ciepelko !!.~Nasz Jelonkowy Czarodzieju...aby moc tych Swiat Wielkiej Nocy ..byla z Toba...piipi i Chrzanowa-Tesciowa.
~wp 22-03-2008 21:36
Dajecie za dużo zdjęć. Wystarczy dziesięć najlepszych, więcej i tak nikt nie ogląda.
~amator foto 22-03-2008 21:44
a wg mnie to dobrze ze jest duzo zdjec ale powinno sie je widziec wszystkie male i potem sobie wybrac
~alicja 23-03-2008 15:15
A w moim kościele wczoraj ksiądz zaintonował pieśni majowe.Było wesoło,bo wszyscy wierni patrzyli na siebie z niedowierzaniem,ale w końcu cały kościółek buchnął pieśnią o "łąkach umajonych,górach,dolinach zielonych",cha,cha.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie zaśmiecajmy otoczenia Kropelki

Giną woreczki na psie odchody

PiS apeluje do mieszkańców

Świetne półkolonie

Wodnik: woda z Grabarowa jest czysta

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
756
Tak
22%
Nie
75%
Nie mam zdania
3%