MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

“Wieczór Trzech Króli” w cyklu “Helios na scenie”

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 7 października 2017, 7:54
Autor: Manu
Fot. Archium Kina Helios
W poniedziałek (9.10) o godz. 18.30 w kinie Helios, w ramach cyklu “Helios na scenie”, rozpocznie się retransmisja komedii w pięciu aktach Williama Shakespeare'a “Wieczór Trzech Króli, albo co chcecie” (z polskimi napisami) w reż. Simona Godwina z BarbicanTheatre w Londynie. Przedstawienie zarejestrowano z udziałem publiczności, w jakości HD. Seans trwa prawie 3 godziny i podzielony jest na oryginalne antrakty.

“Wieczór Trzech Króli” to jedna z najpopularniejszych komedii Szekspira, zasadzająca się na typowym qui pro quo, a jednak znacznie mądrzejsza i głębsza, niż opierające się na tym samym zabiegu dużo późniejsze europejskie farsy.

Statek rozbija się na skałach. Viola wraz z bratem bliźniakiem Sebastianem zostaje wyrzucona na brzeg, ona w pobliżu miasta, on gdzieś w niedostępnej części wyspy. Viola, aby przetrwać i odnaleźć brata postanawia przebrać się za mężczyznę i wkroczyć na nieznany teren. Pod imieniem Cesaria przystaje na służbę do księcia Orsino, w którym się zakochuje. Książę tymczasem posyła ją do swej ukochanej Olivii. Dziewczyna zakochuje się w posłańcu, nie przeczuwając, że to przebrana kobieta...

Tak zaczyna się obłędny wir, komedia omyłek, ale także szał namiętności i ważnych pytań o role płci, dominację mężczyzn i inne nie mniej skomplikowane, uniwersalne problemy.

Co ciekawe w tekście sztuki nie ma żadnego nawiązania do tytułowego Święta Trzech Króli. Angielskie święto Twelfth Night, wedle starej tradycji, przypadała na wieczór 5 stycznia, czyli przed 12. dniem po Bożym Narodzeniu i dzień przed Objawieniem Pańskim, kiedy to trzech mędrców miało dotrzeć do stajenki. Przez cały ten dzień świętowano. Może właśnie dlatego William Szekspir chciał upamiętnić ten wieczór w sposób szczególny i komedii o miłości nadał tytuł “Twelfth Night, or What You Will”.

Grają: Tamsin Greig, Adam Best, Oliver Chris, Claire Cordier, Imogen Doel, Mary Doherty, Ammar Duffus, Daniel Ezra, Phoebe Fox, Whitney Kehinde, Emmanuel Kojo, Tamara Lawrance, Andrew Macbean, Doon Mackichan, Tim McMullan, Brad Morrison, Daniel Rigby, Imogen Slaughter, James Wallace oraz Niky Wardley.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spacer z muzyką Chopina

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Będzie nowa biblioteka w Wojkowie

Zaczytaj się z Jelonką.com

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Wystawa pocztówek sportowych w Karpaczu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
634
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%