MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wieczna chwała ofiarnie przelanej krwi

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 9 maja 2011, 14:34
Aktualizacja: Piątek, 27 maja 2011, 17:35
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Coraz mniej liczni kombatanci frontów II Wojny Światowej wzięli udział w dzisiejszej ceremonii z okazji 66. rocznicy zakończenia tego najbardziej krwawego doświadczenia XX wieku. Uroczystości odbyły się w scenerii Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ulicy Sudeckiej.

Wszystko w palącym majowym słońcu, które mocno przygrzewało zebranym na tej podniosłej patriotycznej uroczystości. Przybyły poczty sztandarowe, zarówno związków kombatanckich, a także instytucji oraz szkół jeleniogórskich i z dawnego województwa jeleniogórskiego. Pojawili się politycy: posłanka Marzena Machałek, wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak, radny wojewódzki Marek Obrębalski, starosta powiatu jeleniogórskiego Jacek Włodyga i jego lwówecki odpowiednik Stanisław Mrówka.

Władze Jeleniej Góry reprezentowali prezydent miasta Marcin Zawiła wraz z zastępczynią Zofią Czernow oraz przewodniczącym rady miejskiej Jerzym Lenardem. Dotarli liczni radni a także samorządowcy z gmin powiatu jeleniogórskiego. Capstrzyk prowadził ppłk Marek Gołębiowski, który przywitał także duchownych: księdza prałata Józefa Steca, duszpasterza środowisk kombatanckich, ks. płk Andrzeja Bokieja, proboszcza parafii garnizonowej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a także ks. Bogdana Żygadło, dziekana jeleniogórskiego.

Szczególnie ciepło i serdecznie witano jednak bohaterów tego wydarzenia: byłych żołnierzy różnych frontów II Wojny Światowej, którzy – choć coraz mniej licznie – aktywnie biorą udział w ceremonii rocznicowej. Przybyły także wdowy po wojskowych, którzy odeszli na wieczną wartę. Licznie stawiła się młodzież ze szkół jeleniogórskich. Niewielu było „zwykłych” obserwatorów, których nigdy nie brakowało, kiedy podobne ceremonie odbywały się pod będącymi obecnie w remoncie Mieczami Piastowskimi w Cieplicach.

Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, podziękował weteranom za ofiarność i podziękował im, że wciąż jeszcze są i dają świadectwo historii. Szef miasta mówił także o nietrwałych i niepewnych sojuszach RP z 1939 zestawiając je z obecną sytuacją Polski, która – jak zaznaczył prezydent Zawiła – ma trwałych i pewnych sojuszników.

– Tobie, krwi ofiarna, niech będzie wieczna chwała! – zacytował w swoim wystąpieniu słowa H. Sienkiewicza płk w st. spoczynku Edward Jakubowski, lider weteranów jeleniogórskich. Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przypomniał krwawą i jakże liczną ofiarę Polaków podczas wojny i z rozżaleniem wspomniał zmarginalizowanie roli naszego narodu podczas końca działań wojennych, kiedy to Polski nie zaproszono do podpisania aktu kapitulacji Niemiec hitlerowskich.

Mówca zwrócił się także do młodzieży przypominając jak wielu młodych ludzi poległo na frontach wojny. Nawiązał do patriotyzmu w sercach Polaków. – Nigdy, nigdy, nigdy więcej wojny! – zakończył płk E. Jakubowski. Wcześniej wezwał do uczczenia chwilą ciszy pamięci poległych za wolność Ojczyzny.

Ksiądz prałat Józef Stec w swoim wystąpieniu analizował pojęcie wolności, której znaczenie w czasach współczesnych bywa opacznie pojmowane jako cel sam w sobie. – Pamiętajcie, że wolność jest jedynie narzędziem, które trzeba umieć wykorzystać w kształtowaniu ducha i ciała – mówił duchowny zalecając młodym rozważenie życia i śmierci ich rodaków, którzy – wchodząc w dorosłe życie – musieli sprostać wyzwaniom czasu wojny i wolność dla nich była skarbem w znaczeniu, które dziś trudno jest pojąć.

Tradycyjnie wręczono krzyż kombatancki jednej ze szkół, która dba o patriotyczne wychowanie młodzieży. Tym razem płk Jakubowski udekorował sztandar Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze. Odznaczenie otrzymała także szefowa placówki Joanna Marczewska. Wśród udekorowanych krzyżami kombatanckimi była także zastępczyni prezydenta Zofia Czernow, ppłk Marek Gołębiowski oraz pan Józef Wojtunik, który w latach 80. XX wieku pomagał wznieść w Jeleniej Górze Dom Kombatanta.

Po dźwiękach Roty – odegranej przez Orkiestrę Dętą działającą przy Filharmonii Dolnośląskiej (która zapewniła oprawę muzyczną całej uroczystości), pod pomnikiem pamięci złożono wieńce i kwiaty. – A teraz zapraszam wszystkich na wojskową grochówkę! Mamy ponad 350 porcji – zachęcił płk Jakubowski. Jednocześnie zaprosił także na obchody majowej rocznicy wiktorii za rok, do Parku Zdrojowego, pod cieplickie Miecze Piastowskie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Seniorzy w akcji

Giełda pod Muzeum

Marzena Machałek o programie PiS

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~cvxz 9-05-2011 15:21
ich jest coraz mniej ale za to mamy pokrzywdzonych przez komune nieliche szeregi, i tez beda kombatantami, tylko ze o co ci ostatni walczyli teraz nam sie czkawka odbija rozpierdzielili cala Polske , polakow wygnali z kraju , zniszczyli gospodarke i teraz koncza dzielo zniszczenia w rolnictwie, no i zapewnili nam nowy but do ucisku -unie
rymcycymcy 9-05-2011 15:27
cvxz ...ale najfajniejszy "but ucisku" jest na wysokim obcasie ! ;)
~ 9-05-2011 15:50
Prawdziwi kombatanci, co walczyli o tę prawdziwą Polskę, to albo zostali zmuszeni do emigracji, albo skazywani na karę smierci w pokazowych rozprawach sądowych z przyklejoną łatką "zdrajca ojczyzny"
~sztandar 9-05-2011 16:05
Chlopie co trzymasz sztandar, czy Ty wiesz jak nalezy go pochylac ? to nie kij od szczotki. Profanacja.
~taaaa... 9-05-2011 16:26
Wśród udekorowanych krzyżami kombatanckimi była także zastępczyni prezydenta Zofia Czernow....
~.blah 9-05-2011 17:58
Najpierw im Niemcy dokopali potem Ruscy co oni mają za powód do świętowania?
~-haha 9-05-2011 18:08
a jeszcze głupsi siedzą na krzesełkach --nie mam na myśli dziadków
~w13 9-05-2011 18:37
po pierwsze koniec wojny byl 7 maja a jesli juz to podpisany ponownie wieczorem 8 maja /wg. czasu moskiewskiego to bylo juz po polnocy czyli 9 maja -ale w warszawie to byl 8 maja/ wiec dlaczego tkwimy dalej w tej sowieckiej manipulacji.. ps. rzeczywiscie ci ktorzy walczyli o wolna polske w polskiej niezaleznej od nikogp armii po wojnie skonczyli albo na emigracji albo w wiezieniu albo na syberii a i tez pod kulami ub,KBp,czy para armii polskiej z oficerami z ZSRR
~peteete 9-05-2011 18:42
Trochę szacunku dla tych kombatantów, którzy walczyli na różnych frontach. Przecież nie oni mieli wpływ na to jaka powstała Polska. Trochę znajomości historii by się przydało niektórym komentatorom a nie złośliwości.
~-haha 9-05-2011 19:07
peteete historie tworzymy MY tak że pomyśl co piszesz oni ją tworzyli a każdy z nas tą obecnom
~Szymek 9-05-2011 19:11
Porażka jak gościu trzyma sztandar, zresztą ta panna obok niego nie lepsza. A goście co mają berety szeregowca to pewnie z jakiejś szkoły ale ciekawe co to za szkoła co nie potrafi nauczyć jak ma beret leżeć na głowie. Porażka.
~>działaczj 9-05-2011 19:26
BRAWO DLA KOMBATANTÓW że na prawdę ktoś po tylu latach ciężkiej pracy w tym Mieście docenił prace PANI PREZYDENT ZOFIA CZERNOW, Dzięki temu co przez te lata pracy , zrobiła dla naszego Miasta to tylko my działacze wiemy i pamiętamy ,zna te sprawy tak że starsze i młodsze pokolenie . CO tu dużo mówić , powiem krótko BYŁA , JEST I BĘDZIE NASZĄ PRAWDZIWĄ MATKĄ TEGO MIASTA > , powiem wam wszystkim że żaden PREZYDENT NIE DO RUS JEJ DO PIĘT . ANI żaden radny już od wielu lat. Z całym szacunkiem w imieniu byłych działaczy działających w JELENIEJ GÓRY i mieszkańców nie wszystkich . Żyj nam MATKO TEGO MIASTA , przez długie lata i dbaj o ludzi spracowanych ,schorowanych oraz o naszą Młodzież , żeby nie musiała nas opuszczać z tego Miasta . BYŁY I OBECNY DZIAŁACZ TEGO MIASTA . MATKO TO MY JESTEŚMY Z TOBĄ i będziemy zawsze .
~............ 9-05-2011 19:30
Po ile lat mieli ci Kombatanci, jak się wojna kończyła, chodzi o tę wojnę, która skończyła się 66 lat temu... 66 lat + 20 lat to jest 86 lat... Są tam jeszcze kombatanci w takim wieku? Bo ci młodsi to już tylko utrwalacze władzy ludowej, a nie kombatanci... Jak się wojna zaczynała w 1939 roku to jeśli teraz mają 86b lat, to wtedy mieli 14 lat...
~............ 9-05-2011 19:34
Prawdziwym kombatantom cześć i chwała!
~nono 9-05-2011 20:04
To co Zofija na wojnie też była ?
Piipi Jelonkowa 9-05-2011 21:41
..zabrakło tutaj ludzi pochodzenia żydowskiego,a którzy byli również Polakami !
~norman 9-05-2011 22:07
Były oficer polityczny odznaczony Krzyżem Kombatanckim.No brawo...
~nono 9-05-2011 22:20
To co Zofija na wojnie też była ?
~nestor 9-05-2011 22:26
przecież to PRLowski pomnik przeniesiony z budynku przy ratuszu,z orłem bez korony i wbudowany tam w latach 70-tych dla uczczenia którejś tam rocznicy komunistycznej władzy.
~dm 9-05-2011 22:27
ludziom którzy przeżyli to wszystko wielki szacunek wiem troche bo mam babcie która ma 81 lat i nieraz opwiadała jak było w czasie wojny
~dm 9-05-2011 22:34
wiecie że każdy pretekst był dobry by zabić a nilepiej jak nie było pretekstu wielokrotnie zabiali za nic taka była wojna
~@ 9-05-2011 22:53
Ktoś tam mówił o historii? to kiedy w końcu zakończyła się II Wojna Światowa? Rocznicę obchodzimy zgodnie z prawdą, czy po rosyjsku? Przed tą wojną też nam się wydawało, że mamy trwałych i solidnych sojuszników... Zawiła sprawa...
~coś 9-05-2011 23:52
nie wim co tu świętować koniec Hitlera czy chwałę Stalina, jakby nie patrzyć zawsze d(...) z przodu
~DDDDD 10-05-2011 8:28
Działania wojenne zakończyły się praktycznie 7 maja 1945 roku. Póżniej była to już polityka w" nowym powojennym świecie". Kraje wolne , demokratyczne przyjęły kapitulację Niemiec 8 maja , a Stalin tworzący "nowy",własny świat zrobił to 9 maja. Dla wielu był to koniec wojny ,ale dla Polaków zaczynała się ,mająca trwac prawie 60 lat wojna o narodową tożsamośc i przetrwanie ,po utracie niepodległości. Najpierw zginęli żołnierze niepodległościowego podziemia ,póżniej wykończono opierających się tyranii i stłamszono i upodlono cały Naród. I co tu jest świętowac ? Tak więc : 7 maja zakończyły się działania zbrojne , 8 maja wolny świat rozpoczynał nowe życie , a od 9 maja zaczynały się lata ciemne ,biedne ,walka o przetrwanie,o godnośc i niepodległośc : Polaków,Czechów,Słowaków,Rumunów i wielu narodów Środkowo-Wschodniej Europy. Więc co my w końcu świętujemy ?
~do DDDD 10-05-2011 9:13
Przeglądając listę oficjeli można dojść do wniosku, że ich obecność była tam jak najbardziej uzasadniona. Część z nich, to wytwali utrwalacze wladzy ludowej. Inna część, swoją obecną pozycję również tej wladzy i okrągłostołowemu ukladow zawdzięcza. To ich święto. Święto rozpoczęcia okupacji sowieckiej.
~rodak 10-05-2011 9:37
Szanujmy tych ludzi! Cześć i chwała bohaterom!!! Powinniśmy brać przykład z Ich postawy, mam na myśli miłość do swojej Ojczyzny ... Nie ważne czy to 8 maja czy 30 grudnia, nie spierajmy się daty, tutaj najważniejszym jest fakt, że Ci ludzie oddali i oddawali za naszą Ojczyznę to co mieli najcenniejsze. Sceptykom powiem tylko tyle bay zadali sobie pytanie: Co ty zrobiłeś dla Ojczyzny? Dziękuję i proszę o powagę i wstrzymanie się od nierzeczowych komentarzy. Pozdrawiam
~w13 10-05-2011 19:42
data ma znaczenie bo 9 maja to manipulacja stalina ktora nam nie przyniosla wolnosci ale niewolę ,a co do armii tzw polskiej to zolnierze oddawali zycie ...ale historycznie patrzac nie za wolna polske ale w interesie moskwy i 40 lat komunistycznej niewoli a przypomne ze oficerami jak i marszalkiem polski i to do 1956 byl rosjanin, a czesto tez wojsko to bylo zmuszane do walki z legalną armią Polski czyli AK
~rodak 10-05-2011 22:31
Wszystko to prawda, ale w obliczu przelanej krwi dla tych bohaterów to najważniejsze byśmy potrafili Ich docenić i brać przykład. Natomiast jeśli chodzi o okres powojenny, który tak na prawdę trwał do 93r a nie jak sie uznaje do 89r był brakiem wolności naszej Ojczyzny. Dlaczego do 93r? Bo wówczas wyjechał z Polski ostatni rosyjski żołnierz! Do 1956r wojska rosyjskie stacjonujące w PL były bez jakiejkolwiek prawnej umowy. Innymi słowy można przyjąć, iż do tego czasu Polska była nadal okupowana przez nich. Do tego słynny proces szesnastu jaki zastał najważniejszych ludzi podziemia. Ja uważam, że to jest absolutnie największa przyczyna dzisiejszej sytuacji polityczno-gospodarczej Polski. Gdyby nie ten okres byli byśmy dziś zupełnie w innym miejscu. Nikt jednak nie potrafi publicznie tego przyznać. Jednak to szerszy temat i długo bym musiał przytaczać tu faktów, a nie mam na to miejsca. Człowiek logicznie myślący i znający historię sam wyciągnie
~ 10-05-2011 23:38
robią imprezy dla dziadków kombatantów a o młodych nie myślą, ja bym kazał wszystkim szkołom i przedszkolom tam być i zrobiłbym festyn militarno-historyczny z opisem bohaterskiej walki - ale cóż jaka władza takie schadzki
~jeleniogórza 12-05-2011 22:44
Wstydzę sie za niektóre agresywne wypowiedzi.Młodzi nie wiedza, że Ci ,którzy szli do ojczyzny to byli repatrianci, biedni, głodni, wypuszczeni z gułagów i więzień własnie za to, że nie chcieli przyjąć radzieckiego obywatelstwa. A tym ,którzy szydzą radzę odwiedzić cmentarz w Zgorzelcu aby zobaczyli ile ofiar wymagało zwycięstwo nad faszyzmem.
~USA. 13-05-2011 23:08
Do W13.Po pierwsze ministrem obrony do 1956 roku byl marszalek armi radzieckiej jeden z najlepszych strategow tej armii Konstanty Rokossowski bardzo ceniony przez zwyklych zolnierzy radzieckiej armii.Byl on Polakiem za ktorego narod polski nie powinien sie wstydzic a wrecz przeciwnie powinien sie szczycic.Kiedy wyjezdzal z powrotem do ZSRR w 56 r.Powiedzial on.Oto ironia losu,Polacy uwazaja mnie za Rosjanina a Rosjanie za Polaka.Po drugie ta tzw.legalna armia ma rowniez cos niecos na sumieniu.Po prostu czasy byly takie i zostawmy to historykom.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Podsumowanie drogowego projektu  

Akcja ratunkowa w Kotle Łomniczki

Piknik Kasztelański

VIII Dolnośląskie Dożynki Rolników  

Jest szansa na miliony

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
695
Tak
80%
Nie
15%
Nie mam zdania
5%