MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Więcej światła na 10–lecie Bramy Wojanowskiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 13 lipca 2008, 7:34
Aktualizacja: 7:34
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Montaż iluminacji zabytków śródmieścia Jeleniej Góry dotarł już do końca ulicy Konopnickiej, czyli do kaplicy świętej Anny i Bramy Wojanowskiej. W tym roku mija 10 lat od powrotu zabytku w pierwotne miejsce.

Reflektory podświetlające nocą te jedne z najstarszych monumentów jeleniogórskiego centrum zamontowano tuż przy murach, w bruku. Przy okazji nowe lampy zainstalowano przy zabytkowych kartuszach bramy, zdemontowanej z tego miejsca pod koniec XIX wieku i zrekonstruowanej, z wykorzystaniem autentycznych elementów, przed dziesięcioma laty.

Mieszkańcy i turyści przez ten czas na tyle przyzwyczaili się do budowli, że zapomnieli o kontrowersjach, jakie wówczas wywoływały przenosiny. A miały one tyleż zwolenników, co przeciwników. Złośliwi zarzucali ówczesnej ekipie z ratusza (prezydentem była Zofia Czernow) zbyt duże koszta i niewielkie korzyści wynikające z przeprowadzki bramy. Nie brakowało nawet głosów, że zatamuje ona handel w tej części miasta, ponieważ… zasłania wystawy sklepów.

Cały system iluminacji starówki zostanie uruchomiony we wrześniu podczas obchodów 50. edycji święta Jeleniej Góry, czyli Września Jeleniogórskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wakacje w Złotoryi

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 13-07-2008 10:44
"10 lat od powrotu zabytku w pierwotne miejsce." - przepraszam, ale każdy na starych pocztówkach każdy zauważy, że brama stała w innym miejscu... <br><br> <i>... o kilka metrów przesunięto:-) upierdliwość ludzka nie zna granic </i>
~ 13-07-2008 13:17
Jakie kilka metrów??? Brama była pod szkołą ZST "Mechanik"wiele wiele lat, a wcześnie faktycznie była w tym miejscu co teraz. <br><br> <i> Chodzi o to, że w 1998 roku powróciła PRAWIE w to samo miejsce, z którego zdemontowano ją w XIX wieku, bo tamowała rozwijający się ruch. Kontury dawnego położenia bramy obrazuje kostka brukowa innego koloru. Nie można jej było dokładnie w tym samym miejscu odbudować, bo uniemożliwiła tu późniejsza zabudowa. A bramę rzeczywiście przeniesiono pod dawne koszary jegrów jeleniogórskich przy Hospitalstrasse, czyli dzisiejszego Mechanika przy ul. Obrońców Pokoju. Chyba teraz już się rozumiemy :-) </i>
~ 13-07-2008 15:32
~do autora 13-07-2008 16:51
nie z ratusza tylko z sudeckiej/ ratusz w tym czasie był Wojewody/.
kazimierzp 13-07-2008 20:02
Ratusz to germanizm od słowa Rathaus, co dosłownie tłumaczy się: Dom Rady. W 1998 roku siedziba rady miejskiej w Jeleniej Górze mieściła się przy ulicy Sudeckiej 29 więc w tamtym czasie tam był "Dom Rady". Budynek na placu Ratuszowym do 1999 roku był jedynie jednym z budynków Urzędu Wojewódzkiego więc nie mógł nazywać się ratuszem!;-) Więc stawianie zarzutów autorowi tekstu jest bezpodstawne, chyba, ze ktoś używa słów bez wgłębiania się w ich znaczenie!;-) I tak bawiąc sie słowami, tocząc spory semantyczne możemy sobie wzajemnie przy...walać i tak bez końca! Ale czy w tym wszystkim o to chodzi?!?
piipi 13-07-2008 23:21
..i orly pruskie beda widoczne.~Pani Zofia Czernow bedzie ..ogladac !.
~do kazimierzp 13-07-2008 23:29
Chodzi o to, aby wykonać swą pracę rzetelnie, porządnie, jeden raz. A nieżeby później czytelnicy prostowali... <br><br> <i> nie, żeby <---- dokładny, rzetelny i anonimowy Czytelniku:-) </i>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dotacja na usuwanie azbestu

Trwa budowa punktu widokowego

Podgórna jest nadal zarośnięta

Interwencja w Jeżowie  

Fundusze dla powiatu

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2208
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%