MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Widzą sercem i białą laską

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 5 listopada 2011, 12:54
Aktualizacja: Niedziela, 6 listopada 2011, 7:53
Autor: RED
Fot. RED
Niewidomi, słabowidzący i inne osoby z niepełnosprawnością wzroku obchodzili dziś w jeleniogórskim Orient Expressie Święto Białej Laski. Po raz jedenasty z tej okazji nie zabrakło ciepłych słów dla przyjaciół i sponsorów Polskiego Związku Niewidomych, a także cierpkich uwag o kłopotach jego członków.

Świąteczną atmosferę zburzyły uwagi niektórych zebranych, którzy wytykali problemy, z jakimi spotykają się na co dzień. – Nie wszystkie autobusy mają głośnomówiący system zapowiadający przystanki – powiedział pan Stanisław. Inny inwalida wzroku zwrócił uwagę na brak karnetów upoważaniających do wejścia na basen. – Takie wejściówki były do ubiegłego roku. Teraz ich nie ma. Byłem w Polkowicach: tam na legitymację dostałem nie tylko wejściówkę na basen, lecz także opiekę przewodnika – dodał.

Wcześniej licznie zebranych gości przywitała Danuta Musiał, prezes Zarządu Koła Polskiego Związku Niewidomych w Jeleniej Górze. Przybyli, między innymi, posłanka Zofia Czernow, radne: Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis i Ewa Duziak, radny oraz prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński.

Dotarli także naczelnik wydziału dialogu społecznego urzędu miasta Zygmunt Korzeniewski, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy Urszula Filipczuk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Michał Kasztelan. Obecny był szef Terenowego Koła Polskiego Związku Walki z Kalectwem Leszek Karbowski oraz inni przedstawiciele organizacji zrzeszających chorych i niepełnosprawnych.

Polski Związek Niewidomych dba, aby ludziom dotkniętym inwalidztwem wzroku, żyło się łatwiej i przyjemniej. Przedstawiono krótkie sprawozdanie z działalności organizacji w roku ubiegłym. Nie brakowało spotkań integracyjnych z różnych okazji, wspólnych wyjazdów do instytucji kultury Wrocławia i Warszawy. Była też wycieczka do Bautzen, a także imprezy dla najmłodszych, bowiem PZN pomaga także niewidomym i niedowidzącym dzieciom. Organizuje się także kursy nauki alfabetu Braille'a, zaś Książnica Karkonoska służy prężnym działem tzw. książki mówionej.

Szefostwo jeleniogórskiego koła Polskiego Związku Niewidomych podziękowało przyjaciołom i sponsorom za wsparcie. Honorową odznaką PZN – za szczególne zasługi – uhonorowany został Zbigniew Ładziński. Ciepłe słowa uznania za działalność przekazała świętującym posłanka Zofia Czernow, która zauważyła, że PZN w tym roku obchodzi 60-lecie istnienia.

Parlamentarzystka, do niedawna zastępczyni prezydenta miasta, zadeklarowała, że będzie pomagać niepełnosprawnym swoimi działaniami w Sejmie. Do zebranych zwrócił się także Stanisław Dziedzic, prezes Związku Emerytów i Rencistów, od lat pomagający zrzeszonym w PZN. Uroczystość uświetniła śpiewem Renata Szczepaniak, wokalistka, która straciła wzrok w wypadku, ale mimo kalectwa ukończyła uczelnię muzyczną.

Inwalidzi wzroku podkreślają, że pomoc Polskiego Związku Niewidomych jest nieoceniona, ale równie istotna jest życzliwość innych ludzi. Do niedawna odruch pomocy przechodniom z białą laską nie był niczym nadzwyczajnym, zaś aktualnie zdarza się, że osoba niedowidząca długo musi czekać na bezinteresowny gest wsparcia, choćby przy przejściu na drugą stronę ulicy. Nie wszędzie bowiem są zainstalowane dźwiękowe sygnalizatory, które potrzebującym to ułatwiają.

Ogłoszenia

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Trwają porządki w Mysłakowicach

Rzeźby dla Kowar

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~w szkołach 5-11-2011 18:11
należy zacząć wychowywać dzieci do pomocy i wsparcia innych,a nie udawania ,że np. dziadek nie stoi obok siedzącego dziecka w autobusie,od tego trzeba zacząć,np. co zrobić jeśli matka mówi ,,nie baw się z nim"( bo on niepełnosprawny-niewidomy,albo ograniczony ruchowo) cóż ,nie można winić już źle ukształtowanego człowieka do ,,tolerancji".Od tego należy zacząć w szkołach,a nie udawać,że jeszcze ,,tego" nie widać -w tym uczniu,albo,że inni za mali, żeby zauważyć.Dopóki nie trzeba z kolei pomagać ,to nie wolno pomagać!Należy te dwa aspekty problematyki osób niepełnosprawnych połączyć w edukacji młodego pokolenia.Zupełnie inną sprawą jest pomoc w pokonywaniu barier z tytulu obowiazku zawodowego,zrzeszenia,itp.
~cerber 5-11-2011 18:18
Widac że duzo było zaproszonych gosci a ja jako niewidomy pierwszej grupy członek związku dowiaduje się o spotkaniu z jelonki.
~xxx 5-11-2011 19:11
http://s23.gladiatus.pl/game/c.php?uid=29100
~bono 5-11-2011 19:24
Szkoda tylko że ktoś zapomniał o niepełnosprawnych w czasie budowy nowego punktu obsługi klienta w urzędzie!! Brak kasy w tym miejscu i tak zmusza klienta do tego aby poleciał sobie na sudecką wpłacił kasę i wracał znów do punktu. A co jeśli pojawi się słabowidzący, niedowidzący, niepełnosprawny.(pomijam że niepełnosprawny się tam niedostanie- brak wjazdu, brak toalety !!!!!!!! - miejsce nieprzystosowane !!!!!!! Czy takiego człowieka też będziecie ganiać przez przejście dla pieszych do starego budynku aby wpłacił kasę i wracał ? Młody może się przejść ale co ze starszymi ludźmi? Może ta wiecznie spóźniona będzie ich obsługiwać i z dobroci serca biegać aby wpłacić im kaskę z której tak dobrze sobie żyje? trzeba się mocno zabrać za takich ja ta wiecznie spóźniona :)
Piipi Jelonkowa 5-11-2011 19:55
~Świat niewidomych .. jest równiez jałmuzną do tych którzy rządzą .. z sercem zamkniętym w paragrafe !
~pytanie 5-11-2011 21:09
co mają oznaczać te wiszące trupy na zdjeciu 4? to jakaś metafora odnosząca się do spraw ludzi niewidomych czy co?
~Ian,L. 6-11-2011 20:26
Jadąc w minioną sobotę autobusem z Kowar do Mysłakowic poczułem się wielkim intruzem gdy kupowałem bilet u bardzo wzburzonego Pana kierowcy, nie dosyć że skasował mnie poczwórnie to jeszcze bardzo wściekał się na przysługujące mi zniżki,jestem inwalidą z pierwszą grupą i członkiem Polskiego Związku Niewidomych od trzydziestu lat.Było to bardzo żenujące.
~ 6-11-2011 21:57
stylizacja Orient Ekspresu nieco przeładowana .Za dużo niepotrzebnych detali , w skromności jest urok. Po co te baloniki jak z remizy strażackiej i te nietoperze z papieru na ścianach?
~kukunia 8-11-2011 19:38
Tu niewidomych raczej nie widać, głównie urzędnicy, radni oraz krewni i znajomi królika. Czy oni faktycznie tak źle widzą?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bezmyślne palikowanie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Rondo już niebawem

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Kontakt ograniczony

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
932
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%