MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wiaty w opłakanym stanie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 28 listopada 2008, 8:29
Aktualizacja: 10:55
Autor: Angela
Przy ulicy Bankowej w przystankowej budce od lata jest "klimatyzacja". Brakuje dwóch szyb. Pasażerowie marzną.
Fot. TEJO
Ponad 80 wiat przystankowych w Jeleniej Górze zostało zdewastowanych i wybito w nich szyby. Zima już dała o sobie znać i pasażerowie na przystankach nie mieli gdzie schować się przed chłodem. Niestety, na naprawy obiektów nie ma pieniędzy.

Pomazane, połamane, z dziurami w dachu i w ściankach bocznych, w końcu bez szyb i dachów – taki jest obecny obraz wielu wiat przystankowych w Jeleniej Górze. Pasażerowie narzekają, że po przystankach zostały tylko ich metalowe konstrukcje, i że z każdej strony na nich pada, śnieży i wieje. Zwrócił nam na to uwagę Czytelnik z Zabobrza.

Pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji mówią otwarcie o tym, że o wybrakowanych przystankach doskonale wiedzą, bo na bieżąco robione są ich przeglądy. Z drugiej strony, MZK wobec skali i siły działania wandali pozostaje jednak bezradny.
- Biorąc pod uwagę fakt, że codziennie demolowane są dwa lub trzy przystanki i dodatkowo kilka wiat na raz podczas weekendów, nie jesteśmy w stanie naprawić tak dużej ilości braków – mówi Leszek Chmielewski, kierownik marketingu Miejskiego Zakładu Komunikacji.
Bywa, że w jednym dniu wymieniamy szybę na przystanku, a następnego dnia jest ona wybijana razem z kolejną. A koszt takiej szyby to około 200 złotych plus robocizna.

Sprawa staje się o tyle poważna, że w tym roku skończyły się już pieniądze na naprawę tego, co niszczą uliczni chuligani. – Wszystkie szyby, które mieliśmy w zapasie zostały już wydane, podobnie jest z pieniędzmi na remonty wiat – podkreśla L. Chmielewski. Dlatego teraz na naprawę zdewastowanych przystanków będzie trzeba poczekać do przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Chojnik pięknieje

Stop marginalizacji średnich miast

Nowy konkurs na prezesa KCGO

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~dady 28-11-2008 9:38
A na Zabobrzu np. koło Szpitala, na Noskowskiego, Sygietyńskiego może postawiliby choć taką wybrakowaną. Byle miała dach! Teraz tyle opadów.
~JeleniogórzaninT 28-11-2008 11:36
Konstrukcje wiat są bardzo skorodowane- przykładowo wiata przy teatrze - już nawet nie trzeba wandali żeby doszło do zawalenia się całości pod naporem wiatru czy mokrego śniegu.Może, w tych lepiej zachowanych konstrukcjach zamiast szyb wstawiać płyty z polimetakrylanu metylu( popularne plexi)( albo stalowe blachy zwłaszcza w miejscach, gdzie wiaty ustawione są pod murem ( Podwale) budynkiem (W.Polskiego).Tam nie musi być przecież drogiej szyby.No i niech ekipy z MZK konserwują te konstrukcje też pod względem rdzy bo ta zeżre wszystkie wiaty niebawem.
~s. 28-11-2008 18:44
Niech ratusz da kasę na remont wiat. W końcu MZK to firma, którą rządzą nasi wybrańcy .
~mpaweł 28-11-2008 19:37
Niech się MZK martwi o swój interes, przystanki nie pasują do reszty miasta, poza tym ich wykonanie i użyte do tego materiały są toporne, tandetne i brak im wytrzymałości, poza tym wiaty są już stare. Wykupić ubezpieczenie i pieniążki na remonty będą. Dostajecie kasę od miasta i sprzedajecie bilety, nadmieniam, że paliwo potaniało.
~pasażer II 28-11-2008 20:37
na pewno taniej będzie gdy MZK zatrudni na nocną zmianę 2 bystrych ochroniarzy lub policjantów /oczywiście zapłaci im dodatkowo/, samochód osobowy - służbowy stoi w nocy na zajezdni i jest do wykorzystania.Wandale będą wiedzieć że w każdej chwili może podjechać samochód z policjantami. Coś Panowie z marketingu MZK trzeba wymyslić i robi, a nie tylko narzekać. Wiecie kiedy i które przystanki są najczęściej demolowane.
~Sabath 28-11-2008 21:18
u mnie na wsi jest jeden jedyny przystanek bez budy i pasażerowie stoją koło drzewa
~mich 28-11-2008 21:31
Najbardziej co rozzuchwala wandali to ich poczucie całkowitej bezkarnośći.Nalezy poniesc koszty zwiazane z ochrona w nocy takich obiektow.A przylapanych lobuzow w sposob drakonski karac!Kara ma byc odstraszająca dla potencjalnych nasladowcow.Jnnego sposobu nie widze.
~Arek 28-11-2008 22:41
A może by tak przy okazji zrezygnowac z tych żółto-zielonych odpustowych wiat. Nie mozna by bardziej estetycznych?
~karolinka 28-11-2008 23:13
oni zafsze niemają pieniędzy
~jelinek 29-11-2008 0:01
Rozebrać wiaty i po problemie.
~Wesley 29-11-2008 0:55
Niestety taka smutna prawda :( Bardzo niewiele jest przystanków w J.Górze, które spełniają jako tako swoją funkcję właśnie w okresie jesienno-zimowym, czyli chronią przed wiatrem, deszczem, śniegiem. Weźmy sobie np. przystanki w Łomnicy: 1. Łomnica Szkoła - drewniana wiata w kierunku Łomnicy jest w opłakanym stanie, brak tam ławek (została jedna belka), wiele desek zostało powyłamywanych, jest strasznie brudno. 2. Łomnica Sklep - wiata w kierunku J.Góry została postawiona prawie 10 lat temu. Od tamtego czasu boczne szyby w ogóle zniknęły, zadaszenie też pozostawia trochę do życzenia, ławka jest, ale strach na nią siadać, bo strasznie brudna. 3. Łomnica Mleczarnia - tutaj już zdecydowanie lepiej - w obydwu kierunkach, z tym, że jest to głównie spowodowane faktem, iż z tamtych przystanków rzadko ktoś korzysta, aczkolwiek ławki są, zadaszenie jest i względnie nie wieje i nie zmokniemy gdy się tam schowamy. Jeżeli chodzi o J.Górę to jest jak jest, tutaj chyba nie trzeba opisywać. Ale może stworzymy listę najlepszych przystanków w mieście?
~ 29-11-2008 19:10
szkło hartowane używane do budowy tablic do koszykówki (przezroczystych). Oczywiście minimalnie mniejsza grubość, ale wandali wytrzymie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Nowy man dla OSP

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
698
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%