MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Wiatry wieją fortunę

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Piątek, 26 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 26 października 2007, 10:44
Autor: carioca
Fot. Archiwum
Hiszpańskie inwestycje energetyczne dadzą gminie miliony?

Postawieniem 18 wiatraków jako alternatywnego źródła pozyskania energii elektrycznej zainteresowana jest hiszpańska firma, która upodobała sobie tereny wokół Starej Kamienicy.

Wiatraki mają stanąć na pobliskich łąkach za rok. Na razie Hiszpanie postawili maszt kontrolny, który sprawdzi, czy wiatry w Kotlinie Jeleniogórskiej wieją na tyle silnie, że inwestycja okaże się opłacalna. Byłaby to pierwsza tego typu elektrownia w regionie.

To kolejny pomysł na wielkie pieniądze dla najuboższej gminy powiatu jeleniogórskiego. Wcześniej mówiono o lokalizacji kompleksu pól golfowych, ale – jak do tej pory – na zapowiedziach się skończyło.

Na razie atutem gminy Stara Kamienica pozostaje agroturystyka, która jednak nie przynosi kolosalnych zysków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyrok dla sędziego

Mały Strażak dla jednostek OSP

Podgórna zarośnięta!

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~rozsądny 26-10-2007 7:48
Wiatraki to fajna sprawa tylko czy gmina Stara Kamienica pomyślała o tym uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Z tego co mi wiadomo to w tym planie zapisano funkcję dużej połaci gruntów pod budowę lotniska a te dwie inwestycje wykluczają się wzajemnie. Myślę, że finał będzie taki, jak zwykle w tej gminie – ani wiatraków, ani lotniska a co się z tym wiąże, nie będzie też wodociągów i ka...lizacji.
~xxx 26-10-2007 9:31
a ja się założe że i tak z tego nic nie wyjdzie biurokracja ich wykończy 130 pozwoleń,zezwoleń a i główny architekt wyciągnie łapę po kasę torpedując wszelkie działania oczywiście w trosce o krajobraz następnie energetyka się na nich wypnie nie będzie chciała kupować od nich prądu.Niestety na razie jesteśmy 100 lat za murzynami co zresztą doskonale widać w okolicach zgorzelca gdzie 100 m za granicą polski stoją setki wiatraków a u nas ani jednego
~głupota 26-10-2007 11:12
Budowa wiatraków w górach to najbardziej kretyński pomysł, jaki można sobie wyobrazić. No zieloni. Do roboty. Czy tylko was wyciągi interesują????
~qba 26-10-2007 17:13
ja proponuje na zabobrzu np. 3. opłacalność gwarantowana.
~do głupota 26-10-2007 18:40
zanim cokolwiek napiszesz to proponuję przejedz się drogą Zgorzelec Bogatynia i zobacz co Niemcy postawili w miejsce dymiącej elektrowni... właśnie wiatraki, cały borcholm jest oblepiony wiatrakami a dodatkowo przepisy zmuszają Zakłady Energetyczne do posiadania energii z źródeł odnawialnych pod groźbą kar,
~zagwozdka 26-10-2007 19:04
normalna inwestycja, na dodatek w miarę ekologiczna (problemem jest hałas),ale w Polsce to hit roku... Cóś słabe newsy na tym portalu ostatnio... Start na 5 a potem coraz słabiej....
~bolo 26-10-2007 21:29
Energii będzie z tego tyle co kot napłakał. Nie wiem czy wiecie, że energia z wiatru jest najdroższa !!! Trzeba bilansować produkcję i kupić energię na giełdzie jak wiatr nie wieje. Do Niemców nie ma co przyrównywać, bo tam te inwestycje są mocno dotowane prze państwo. Uważam, że przyszłość Kotliny to wysoko rozwinięta turystyka, a wiatraki lepiej się sprawdzą w pasie nadmorskim, gdzie rzeczywiście wileje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ulica Nadbrzeżna już w nowej odsłonie  

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Przebudowa drogi nr 2273D

Synoptycy: burze, deszcz i silny wiatr

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
105
Tak
50%
Nie
40%
Nie wiem
10%