MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Weselili się na ludowo w Sobieszowie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 26 maja 2015, 8:47
Aktualizacja: Środa, 27 maja 2015, 7:46
Autor: Org
Fot. Organizator
– Najoryginalniejsze wesele na jakim byliśmy – mówili uczestnicy „VI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – tradycja inspiruje. Ceremonie weselne”, który zakończył się w niedzielę (24.05) wielką Galą Finałową w Miejskim Domu Kultury „Muflon”.

W niezwykłej imprezie wzięło udział ponad 300 osób. W tym roku program imprezy zbudowany został wokół zwyczajów i obrzędów związanych z ceremonią zaślubin, które przeniknęły i są obecne we współcześnie organizowanych uroczystościach weselnych. Gwiazdą wieczoru była śpiewaczka pieśni ludowych Ewa Grochowska, która wystąpiła wraz z zespołem.

Zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej wykonał koncert pieśni weselnych z Lubelszczyzny pod hasłem „Wesela godzina, biedy wiek”. Była to muzyczna opowieść o obrzędzie wesela utkanym z pieśni i zawartych w nich historii, powoli odchodzących w sferę zbiorowej niepamięci. Przed artystką wystąpiły zespoły z Czech oraz z regionu jeleniogórskiego tj. Jizerka, Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat”, Wojcieszowianki, Sybiraczki i Kresowianie, Jeleniogórzanie.

Na placu przed MDK „Muflon” odbywał się w tym czasie kiermasz rękodzieła artystycznego. Licznie przybyli uczestnicy festiwalu mogli na nim kupić m. in. biżuterię szklaną, ceramiczną i filcową, ozdoby wykonane w technice decupage i soutage, ręcznie wykonane misie, lalki, rzeźbione świece, malowane torby i koszulki, drewniane deski. Dla dzieci prowadzono warsztaty z tworzenia szklanej biżuterii, malowania drewnianych kwiatów i zdobienia słodkich pierniczków. Odbyło się też rozstrzygnięcie konkursu „Młoda para w regionalnym stroju ludowym” i wręczenie nagród.

Galę otworzyły uroczyście: poseł na Sejm RP Zofia Czernow, Marta Prochazkova – dyrektor Eurocentrum w Jabloncu nad Nysą oraz Aleksandra Jarocińska – dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon”.

- Warto promować regionalne tradycje i przekazywać je młodszym pokoleniom. Jest to nasze dobro kulturowe ukazujące ducha narodu. Pieśni i tańce przeniosły mnie w dawne czasy dzieciństwa. Wzruszenie było ogromne – mówił pan Eugeniusz, jeden z uczestników niedzielnej gali.

Dzień wcześniej (23.05) odbywały się warsztaty tańca korowodowego pod hasłem „Nadepnięcie własnego ogona - w trzech krokach”, które poprowadzili Jacek i Alicja Hałas – wysokiej klasy specjaliści zajmujący się rdzenną kulturą ludową. Tego samego dnia odbyły się również warsztaty tradycyjnych śpiewów obrzędowych prowadzone przez Ewę Grochowską na temat gatunków i stylów śpiewu tradycyjnego w Europie Środkowo – Wschodniej.

- Tańczyliśmy w kole, parami i czwórkami. Była polka w wersji ludowej, a nawet taniec ze świata Draculi. Wszystko okraszone folklorystyczną muzyką, graną na dawnych instrumentach. Dawno tak się nie wybawiłam – podkreślała pani Zofia, jedna z uczestniczek. - Natomiast technika śpiewu ludowego okazała się dużym wyzwaniem. Dopiero na koniec udało mi się wydobyć z siebie odpowiednio mocny głos. Za to w roli śpiewaków świetnie odnaleźli się panowie, wykonując humorystyczne przyśpiewki dla pań. Powinno być więcej takich zajęć – dodała.

VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja inspiruje. Ceremonie weselne jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Zaczytaj się z Jelonką.com

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Brawo! 26-05-2015 10:17
W Muflonie wiele ciekawych imprez ! Szkoda, że tak nielicznie biorą w nich udział mieszkańcy Sobieszowa, ale w narzekaniu to są pierwsi :( Pozdrawiam muflonową super ekipę - dziękuję :)
~ 26-05-2015 10:21
fajnie, dużo się działo, warsztaty super, a koncerty bardzo kolorowe :)
~ha ha 26-05-2015 18:09
Tak super ze nikt z Sobieszowa tam nie chodz
~Bronek 26-05-2015 21:20
Super, super... wybory, a przed Muflonem kiermasz, żenada... na dokładkę ulica Karkonoska zamknięta, niektórzy na wybory nie dotarli...Wybraliście sobie akuratne daty imprez ;/
~Do ~ 26-05-2015 22:59
~ha ha,,Bo organizatorzy robią to dla siebie, czyli sobie prywatę, by wypromować nie tylko siebie, ale nową fryzurę i rodzinę. I tyle w temacie.
~ewa wolności pic 27-05-2015 5:46
Mnie podobało się.Lepsza rozrywka niż zaćmienie mózgowe i szeroki tyłek od siedzenia przed telewizorem.Pozdrawiam organizatorów.Tak trzymać.
~sobiesiak 4-06-2015 19:14
Mam tylko jedno pytanie , ile osób z Sobieszowa , skorzystało na tej imprezie ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

26. edycja "Prezentacji"

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
757
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%