MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Wehikuł czasu w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 15 lutego 2020, 10:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 lutego 2020, 12:55
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W piątek (14.02) w Galerii BWA w Jeleniej Górze odbył się wernisaż wystawy fotografii, instalacji wideo oraz environmentu, dzięki którym można powspominać dawne czasy...

Ze względów osobistych autora prac (Marka Szyryka) nie było na wernisażu, ale gdy tylko będzie mógł się pojawić w BWA, organizatorzy poinformują o spotkaniu.

Tematem wystawy jest szeroko pojęta idea zabawy jako podróży w głąb krainy szczęśliwego dzieciństwa. Marek Szyryk pokaże zestaw ponad stu fotografii, które wykonał w wieku 9-16 lat. Zdjęcia pochodzą z minionej epoki. Mają w sobie urok zatrzymanego czasu, beztroski i poczucia wolności, które przynależą do wieku młodzieńczego. Jest w nich nostalgia za światem utraconym, tęsknota za czystym i naturalnym doznaniem zadowolenia z życia, które z biegiem czasu niepostrzeżenie umyka. Fotografie Szyryka są nie tylko uniwersalnym reportażem o pięknie istnienia ,,homo ludens”. To zestaw, który zaskakuje dojrzałością młodego twórcy, wyczuciem chwili, świetnymi ujęciami ruchu, wyważoną i przemyślaną kompozycją. Przyszły artysta okazuje się uważnym obserwatorem. Za pomocą czułego oka obiektywów swoich aparatów ukazuje towarzyszy młodzieńczych zabaw jako atletów, siłaczy, wspaniałych sportowców. Przedstawieni są jako młodzi bogowie, doskonale zbudowani i zupełnie nieświadomi piękna, którym zostali obdarzeni. Szyryk fotografuje chwile młodzieńczych zabaw ze świadomością, że zachowuje część ważnego dla siebie w danym momencie świata. Ma się wrażenie, że z pełną świadomością kreuje zarejestrowaną rzeczywistość jako symboliczną, idylliczną krainę spokoju, pogody ducha i szczęśliwości. Narracja archiwalna kontynuowana jest przez dojrzałego twórcę, doświadczającego tych samych doznań w kontekście fotograficznej obserwacji współczesnych zabaw dziecięcych - opisuje Joanna Mielech z BWA.

Marek Szyryk – profesor Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu.
Od 2000 należy do Związku Polskich Artystów Fotografików.
Jest twórcą fotografii klasycznych oraz instalacji. Na nowo odkrył i propaguje starą technikę mokrego kolodionu. Jest autorem zestawów fotografii, m. in. ,,Fotografia z filiżanką herbaty”,,,Pomiędzy”, ,,Moje Karkonosze”, ,,Fotografie”, ,,Dotykając stołu”, ,,Wracam do raju”, ,,Atlas form przetrwalnikowych”, ,,Medytacje”.

Swoje prace prezentował na wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. na wystawach zbiorowych: ,,Biennale Fotografii Polskiej” w Poznaniu, ,,Fotografie98″ w Krakowie, ,,Bliżej Fotografii” w Jeleniej Górze, w II, III, IV i V edycji ,,Kontaktów” oraz w ,,Kontakty-c.d.” (BWA Jelenia Góra, rok 2019). Laureat Grand Prix IX Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze w 1996 roku. Kurator wystaw fotografii. Autor tomików poezji haiku. Jego fotografie znajdują się m. in. w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach oraz Miejską Galerią Sztuki w Łodzi dostępna jest do 25 marca 2020 r.

Twoja reakcja na artykuł?

4
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Weekend w Małej Japonii z Radiem Eska Summer City  

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Człowiek koń 15-02-2020 13:07
Dlaczego nie można komentować wielkiego sukcesu Huberta Papaja? Dlaczego nie można gratulować wybranemu na to stanowisko wspaniałemu menagerowi!!?? Najlepsze jest to ze Senator Mróz dał zielone światło aby na to stanowisko powołać takiego eksperta jakim jest Hubert Papaj. GRATULACJE
~zwykla_baba 16-02-2020 13:59
do: ~Człowiek koń (13:07)
Tak Mu gratulują od wczoraj pod każdym artykułem, najbardziej ci którzy kiedyś chwalili się, że są jego kolegami i co to On im nie załatwi i jak pomoże. Niech więc zadzwonią/jadą/idą do Niego z gratulacjami, a tutaj d nie zawracają 👻
~Iks 17-02-2020 8:35
do: ~Człowiek koń (13:07)
Spadaj w końcu z tym Fapajem, nie mam najmniejszego zamiaru gratulować kolejnej synekurki temu zakochanemu w sobie pozerowi. Jest radnym miejskim, napisz laurkę do Biura Rady, skoro tak ci zależy.
~Dorsz 16-02-2020 7:40
I ja tam byłem; miód i wino piłem. Po wąsach mi kapało, a do gęby nic się nie dostało - P.K.
~o k 18-02-2020 0:19
Skoro ta wspaniała wystawa Huberta Papaja odniosła taki sukces, to co oni tam wypisują ,że jakiś Marek Sz. ...nic kurka nie kumam....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Od niedzieli w Jeleniej Górze "Skok w blok"

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Zaczytaj się z Jelonką.com

Koncert na cztery ręce

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
741
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%