MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Wciąż o krok od tragedii

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 16 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 16 marca 2007, 11:41
Autor: TEJO
Fot. Dariusz Gudowski
Po zamknięciu przejścia dla pieszych przez ul. Jana Pawła II przy Paderewskiego, przechodnie powoli odzwyczajają się od feralnej i nieistniejącej już zebry. Zwiększyła się za to pokusa, aby obwodnicę, wbrew przepisom, przekraczać w innych miejscach.

– Praktycznie nikt przez to przejście teraz nie przechodzi – informują policjanci i strażnicy miejscy, którzy patrolują miejsce, gdzie do niedawna z duszą na ramieniu zabobrzanie i nie tylko przemierzali ruchliwe jezdnie obwodnicy. Przypomnijmy, że w tym roku zginęły tam dwie osoby i doszło do kilku potrąceń.

Pasy zostały starte z powierzchni asfaltu. Zagrodzono pasmo zieleni pomiędzy nitkami jezdni. Stróże prawa spodziewali się, że to nie wystarczy i piesi, zwłaszcza młodzi, będą mimo wszystko tamtędy przechodzić. – Odpukać w niemalowane, ale jak na razie wszystko jest w porządku – mówią.

Oczywiście do ideału sporo brakuje. Wydeptana kilkadziesiąt metrów w stronę ul. Różyckiego ścieżka sugeruje, że to właśnie tam od dłuższego czasu ludzie wbrew przepisom przechodzą przez ruchliwą obwodnicę ryzykując tragicznym wypadkiem. Nie wszystkim chce się dojść do wyposażonego w sygnalizację świetlną przejścia u zbiegu ul. Różyckiego i Jana Pawła II.
Takich wydeptanych śladów, którymi na skróty chadzają przez ul. Jana Pawła II zabobrzanie, jest więcej, niemal na całej długości przebiegającego przez osiedle traktu.

Więcej pracy mają także funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy napominają pieszych skracających sobie drogę przez torowisko. W praktyce czyni tak wielu mieszkańców Zabobrza, dla których przejście nad torami, estakadą, jest za długie i niewygodne.

W czwartek, między innymi, w „sidła” SOK-u wpadły trzy młode jeleniogórzanki, które – mimo zakazu – szły przez tory w kierunku Tesco. Sokiści nie ukarali ich mandatem, ale pouczyli o ryzyku, jakie ponosi się przechodząc tamtędy. Recydywiści, którzy pomimo napomnień, systematycznie przez torowisko przechodzą, na pobłażliwość strażników nie mogą liczyć.

Zdaniem niektórych przechodniów problem częściowo rozwiązałyby napisy informujące o niebezpieczeństwie rozjechania przez nadjeżdżający znienacka pociąg. Takie kiedyś wymalowano na betonowej konstrukcji estakady. Wandale pokryli je czerwoną farbą. Zdaniem kolejarzy napisów nie ma sensu odnawiać, bo i tak zostaną zniszczone. PKP nie myślą także o odgrodzeniu fragmentu torowiska pod estakadą.
– W ten sposób uniemożliwiłoby się dostęp do torowiska pracownikom kolei, a to nie wchodzi w rachubę – mówią. Nie ma także zamysłu zamontowania w takim ogrodzeniu furtki zamykanej na solidny zamek lub kłódkę. Kolejarze „boją” się wandali i kosztów naprawy zniszczonego przez nich mienia.

Tak oto problem bezkolizyjnego przechodzenia przez jedną z najbardziej ruchliwych ulic w mieście wydaje się nierozwiązywalny. Budowa solidnego przejścia podziemnego nie wchodzi w rachubę: kosztuje za drogo i za duże jest ryzyko podjęcia takiej inwestycji ze względu na wody podskórne. Zbyt drogie jest także zbudowanie kładek dla pieszych. Zabobrzanie płacą „frycowe” za projektanta, który wymyślił poprowadzenie drogi szybkiego ruchu przez osiedlowe tereny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont wiaty na finiszu

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Finisz remontu szpitala

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~pawel 16-03-2007 9:23
tez jestem przeciwny wydawaniu publicznych pieniedzy z powodu glupoty i lenistwa
~Bart 16-03-2007 9:29
A tak swoja droga to chlopaki z SOK maja zaje...fajna prace. Siedza w czarnej skodzie i jak szeryfowie pouczaja przechodniow. A moze Jelonka.com powinna siegnac do przepisow i uswiadomoc czytelnikom jakie maja prawa wobec SOKistow i czego nie wolno robicz tej czarnej formacji...
~ekonomista 16-03-2007 10:21
Tak, faktycznie, nie robmy nic ,bo i tak zniszcza, nie sprzatajmy ulic ,bo i tak nasmieca, nie naprawiajmy sygnalizacji swietlnej i znakow ,bo i tak sie zepsuje. Przeciez tam pociag jezdzi raz na ruski rok ,a jak ktos nie widzi nadjezdzajacego pociagu to chyba czas isc do okulisty...
~jeżozwierz 16-03-2007 10:30
Naiwność władz jest porażająca. Polacy to naród, który jeśli nie chce zmienić mentalności, trzeba karać. Całe nasze prawo naszpikowane jest lukami , a pojmowanie demokracji wypaczone. Kto powiedział, ze demokracja polega na pobłażaniu . Wszechobecna nonszalancja i cwaniactwo zajmują pierwsze miejsca w rankingu zachowań . Dlaczego więc ci , którzy mają narzędzia skutecznej perswazji katują się chorą tolerancją. Tłumaczy się dziecku, dorosłego trzeba karać i skubać po trochę z ciężko zarobionych pieniędzy.Ludziom nie potrzeba przykładów nastepnych nieszczęść, oni chcą wiedzieć , że ich podatki służą radykalnej poprawie bezpieczeństwa ich życia z jednej strony, zaś z drugiej - muszą odczuć na własnym garbie, że sami też mogą stać się ofiarą własnej nonszalancji.
~michail 16-03-2007 11:08
jeżeli życie im nie miłe to niech przechodzą.Ich sprawa,ich życie
~joola 16-03-2007 11:36
Miasto powinno zainwestować w przejścia nadziemne.Bezpieczne i nie kolidujące z ruchem samochodowym.
~mieszkaniec przy estakadzie 16-03-2007 11:41
<b>BZDURA! Nie ma tam czegoś takiego jak: </b>"nadjeżdżający znienacka pociąg"<b> Zarówno w lewo jak i w prawo widoczność jest przepiękna - ponad kilometr! Przejście istniało od zarania dziejów, tylko teraz jakiś "mądry" za biurkiem wymyślił, że pieszy zamiast ostrożnie przejść 12 kroków będzie drałował 1,5 kilometra. Kto nie wierzy - niech sam sprawdzi - niech z okolic garaży uda się do Tesco lub z działek przy torach uda się do np. McDonalda</b>
~student 16-03-2007 11:42
ja raz sie nadziałem na SOKistów i dostalem 50 zł do podziału na dwie osoby. od tego momentu nie chodze juz pod estakadą. proponuje własnie wlepianie mandatów, a nie ustne pouczanie, bo to nic nie daje. pozdr i "dzięki" za nauczkę.
~stah 16-03-2007 11:59
Co do tego przejścia przez torowisko... nie rozumiem dlaczego w naszym mieście się tak tego czepiają. Za przykład podam Nysę w Opolskim gdzie istnieje takowe przejście, mimo iż można przemieścić się na drugą stronę estakadą... zamontowano tam ogrodzenie i pozostawiono jedynie ok 3 metrową "dziurę" dla pieszych aby nie pokonywali torów na całej długości. Przed niebezpieczeństwem ostrzegają tabliczki i naprawdę nie słyszałem aby ktoś wpadł tam pod pociąg... No ale u nas pewnie brakowało roboty dla sokistów i trzeba było dać im jakąś fuchę...
~ajajaj 16-03-2007 12:15
NIe rozumiem, jak likwidacja przejścia ma się do przechodzenia przez tory?! Przecież jak przechodzę na drugą stronę obwodnicy, nie muszę przechodzić przez tory, wystarczy pod estakadą.Co ma piernik do wiatraka?!
~Monisia 16-03-2007 12:19
Wciąż tylko liczymy kalkulujemy, za drogie kładki, za drogie przejście podziemne, zapominając, że ludzkie życie jest bezcenne i należy zrobić wszystko aby nie dopuścić do dalszych tragedii. Całus dla mojej Monisi, która disiaj skonczyła 2 latka. Magda
~zolwik 16-03-2007 12:33
Do Bart. panowie SOK siedzą sobie w skodzie w GRANATOWEJ a nie czarnej.
~matylda 16-03-2007 12:59
Miasto już zrobiło co należało,a teraz ,jężeli ktoś zginie to własne życzenie.
~janek 16-03-2007 13:39
Pieniadze wydane na ogrodzenie az do skrzyzowania z ul. Rózyckiego mozna by bylo przeznaczyć na kladke nad ulicą
~Bart 16-03-2007 13:56
Zolwik... A niech siedza nawet w rozowym BMW. Mam to gdzies. Nie zrozumiales, ze chodzilo mi o ich szeryfowanie na tych torach. A tak na marginesie SOK nie ma uprawnien do kontroli dokumentow. Jak chca kogos wylegitymowac to musza wezwac policje... Nie dajmy sie naciagac!
~exxon 16-03-2007 14:26
a ja będe przechodził przez tory i na własną przecież odpowiedzialność
~do Janka 16-03-2007 14:51
Kładkę zapewne będzie robić (jeśli będzie) inna firma niż kółko rolnicze, więc kółko by nic nie zarobiło a wraz z kółkiem kilku kolesi... więc wszystko jasne ...
~klarenz 16-03-2007 15:44
jestem zbulwersowany, iz nie opublikowano mojego komentarza - ale dobrze, ze<b> nieskladny zapis poprawiono</b>
~12 wiecie... 16-03-2007 15:56
powiedzcie mi jak może przejechac kogoś pociąg na tamtych toraach?! one tam kursują 1 raz na 1 godzine i ja tego nie pojmuję jak można zostać przejechanym przez pociąg?? nawet pijak by się przestraszył i zwiał spzred pociągu!!!!!!!!
~obserwator_1 16-03-2007 16:16
jak ja lubie ten przepiękny kraj, panny zostały pouczone że przechodziły przez tory w miejscu niedozwolonym, a ja dostałem mandat 50zł za wyrzuconego papierosa na terenie pkp...hehe pozdrawiam
~jeleniogórzanka 16-03-2007 16:23
Nie widzę powodu żeby ktokolwiek pilnował przejścia przez torowisko. Kolej przecież likwiduje połączenia do Szklarskiej do Węglinca itd. więc w czym problem. Jak z dwa razy w ciągu dnia coś przejedzie po torach. Tam widoczność jest bardzo dobra
~gość 16-03-2007 18:33
Tak się zastanawiam, czy ktoś tego problemu nie chce, czy może faktycznie nie potrafi rozwiązać. Przecież pod estakadą jest miejsca w pip i jeszcze trochę. Jeśli zlikwidowali przejście dla pieszych, bo nie potrafią zaprojektować głupiej sygnalizacji, to mogliby przecież zrobić przejście kawałek dalej pod estakadą z prawdziwego zdarzenia, oświetlone, itd. A co do samych torów, to raz że tam pociągu nie można niezauważyć, a dwa to nawet jakby torowisko ogrodzić i podłączyć pod prąd, to i tak zawsze się znajdzie chojrak chętny do przejścia. Tak samo jak przez płot na dawnym przejściu dla pieszych.
~jeleniogórzanin2 16-03-2007 18:42
Gdzieś się udało!? Kolej jeździ!? A co się ku................... u nas udało!!!!!!!!!!??????????? NIC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~killbill 16-03-2007 18:43
Dokładnie SOK nie ma prawa, juz kilka razy miałem z nimi przyjemności i zawsze kończyło się na tym że doprowadzialem ich do białej gorączki:]
~Do killbill 16-03-2007 19:36
Spróbuj teraz,to Ci dopieprzą że będziesz pod estakadą zanich ludzi ostrzegał.
~Nowy 16-03-2007 20:11
Przykro czytać komentarze niektórych (znawców)prawa.Jak myślicie,czy SOK-iści mają prawo czy nie do zatrzymania,legitymowania i nakładania mandatów!!???-Mają i robią to w majestacie pełnego prawa,wykonują swoją pracę jak każdy inny.Składamy różne uwagi żale,lecz nie widzimy jak sami sobie szkodzimy,idziemy na łatwiznę pchamy się na skróty,a to my młodzi powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad etycznych i mo...lnych,tak więc to nie oni są be!,lecz my nie przestrzegający prawa!
~dama 16-03-2007 20:56
Pomimo wszystko powinno się łupać mandatami tych i...li-samobójców ile wlezie. SOK nie powinien mieć żadnych skrupułów, ale to żadnych. Pamiętam audycję Prystroma w DAMI , mówił, że tylko on może ta sprawę załatwić.Oczywiście o ile zostanie wybrany. PRYSTROM NIE BĄDZ SOBEK - RATUJ NIEDOSZŁE OFIARY MIMO WSZYSTKO.
~gacek 16-03-2007 21:00
jak sie ma zamkniete przejście do przejścia po torach przecież to i tak w innym kierunku. A tak na marginesie to SOK walić po 200 za przejście tylko taką kare sie pamieta. pouczenie nic nie da.
~proetcontra 16-03-2007 22:09
Na przejściu ginęli ludzie przeważnie niewinni, ale na torach nikt nie zginął.Ludzie chodzili po torach od niepamietnych czasów kiedy to jeszcze było dużo połączeń (nawet przy opuszczonych szlabanach). Obecnie w ciągu dnia połączeń jest kilka, widoczność jest doskonała, każdy uważa, więc nie ma problemu. Należy dać tym ludzim możliwość skorzystania z tego na własną odpowiedzialność, a nie karać ich za to.
~proetcontra 16-03-2007 22:12
W uzupełnieniu. A ten gość na zdjęciu nie przechodzi pod wiaduktem.
~KillBill 16-03-2007 23:03
Teraz? wczoraj miałem ostatnie spotkanie z nimi. Po pierwsze brak tablicy ostrzegającej, po drugie ostatnio żaden z panów którzy byli na służbie nie mieli przy sobie legitymacji służbowych. Jak dla mnie porażka:]
~ZABOBRZANIN 16-03-2007 23:42
Trzeba o tym było pomyśleć wcześniej !!! No pryncypały JELENIOGÓRSKIE !!! Gdzie macie płoty cwaniaczki ! Co brakło na skrzyżowaniu ??? Muzg sie zasusza ! Troche pod estakadą posprzątali ale i tak syf-kiła-mogiła ! Modne jest teraz suszenie gałęzi pod estakadą wycietych z zakretu przy Paderewskiego. Nowoczesny wystruj folkloru z siedlęcina! Składowanie tygodniami kupami!!! Moze wiatr rozwieje i nie trzeba będzie sie narobić.
~Do"KillBill" 17-03-2007 2:01
To oni ciebie legitymuja,nie odwrotnie,a znakow ostrzegajacych nie ma,poniewaz zostaly zamalowane przez miejscowych wandali(patrz zdjecie).
~reporter (do proetcontra) 17-03-2007 12:47
16-03-2007 22:12 | proetcontra W uzupełnieniu. A ten gość na zdjęciu nie przechodzi pod wiaduktem. DO TEJ WYPOWIEDZI: Ja robilem te zdjecie, pod wiaduktem, gosciu przechodzil wiec uwazalem ze dobre bedzie zdjecie pokazujace jak ludzie przechodza POD WIADUKTEM Pozdrawiam :)
~internauta 17-03-2007 12:50
17-03-2007 02:01 | Do"KillBill" To oni ciebie legitymuja,nie odwrotnie,a znakow ostrzegajacych nie ma,poniewaz zostaly zamalowane przez miejscowych wandali(patrz zdjecie). DO TEJ WYPOWIEDZI: Masz prawo zapytac ich czy amja legitymacje. Masz prawo ty ich zlegitymowac, poniewaz kazdy moze sie pod nich podszyc. Tak samo z policjantami. Jezeli amsz zastrzezenia czy to prawdziwy policjant, prosisz o legitymacje. Jezeli nie ma, nie moze ci nic zrobic :) Pozdrawiam WAS
~do internauty 18-03-2007 10:21
raczej wylegitymować
~do reporterka.... 18-03-2007 12:20
Przydaloby sie pare lekcji z ojczystego, bo styl pisania jest makabryczny. TO zdjecie, a nie TE. Zdanie zaczynasz od: JA.... Kogo to obchodzi, kto? Porzadny reportaz jest objectywny. Dobre zdjecie mowi samo za siebie. Dla okolicznych mieszkancow moze i jest wiadome miejsce przechodzenia, ja niestety nie widze zadnego WIADUKTU.
~nowy 18-03-2007 12:49
Ładnie!!każda osoba,która została zatrzymana za wykroczenie ma prawo żądać od f-sza SOK,Policji i innych służb wylegitymowania się przez pokazanie legitymacji służbowej,a interwenjujący funkcjonariusz zobowiązany jest to uczynić,jeżeli zaś chodzi o osoby zatrzymane błędem jest myślenie jakoby SOK-ci nie mają prawa do waszego wylegitymowania,jesteście jak każdy zobowiązani okazać im na wezwanie dokument tożsamości-jeżeli go przy sobie posiadacie!!!co dalej uczyni z wami f-sz SOK to jego decyzja w zależnosci za co zostaliście zatrzymani.Odmowa przyjęcia np.nałożonego mandatu za wykroczenie skutkuje w/g prawa sporządzeniem wniosku o ukaranie do Sądu Grodzkiego,czego wam nie życzę,jest to dość nieprzyjemne i praktycznie jesteśmy skazani na przegraną.Reasumując lepiej posiadać przy sobie pieniądze i tracić na przyjemności,niż tracić łamiąc przepisy i myśleć,że świat zwariował!!!
~Do nowy i internauta 18-03-2007 22:47
Jasne że masz prawo zapytać i żadać pokazania, tylko jak zaczniesz pajacować i go wkurzać to z 50 zrobi sie 200 i co ci to da ? Czym sobie w ten sposób polepszysz ? Odkąd mieszkam w Jeleniej to nie słyszałem o przebierańcach SOK czy POLICJI, także lepiej nie ryzykować. A tak na marginesie to idąc górą estakady nadrabia się 25 metrów więcej niż idąc przez tory. Więc po co iść przez tory i płacić 50, albo z okazaniem legitymacji 200.
~Działkowiec 19-03-2007 20:38
Jakie 25m? Co Ty bredzisz? Ile muszę lecieć aby z działki (tuż przy "gołębiach") skoczyć po rurkę do Matexu i z powrotem?! Nie pisz głupot, tylko sprawdź.
~Do 22:47 19-03-2007 22:36
Dobre dobre..... lepiej nie drażnic lwa.
~Do działkowiec 24-03-2007 14:41
Nie rozpłacz się czasem dziecinko !!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowa trasa przyrodnicza

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Senator zachęca do głosowania na maszty

Plac "Tęcza" gotowy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
940
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%