MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Ważny wyrok ws. Dworu Czarne

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 2 października 2019, 10:09
Aktualizacja: Sobota, 5 października 2019, 8:05
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze zapadł kluczowy (choć jeszcze nieprawomocny) wyrok w sprawie ustalenia właściciela Dworu Czarne, który od lat jest przedmiotem sporu.
Sąd orzekł, że Dwór Czarne należy w rzeczywistości do Fundacji Kultury Ekologicznej - powiedział Andrzej Marchowski, który formalnie jest zarządcą przymusowym FKE.
To pierwszy krok, który spowodował, że wreszcie coś ruszyło. Do tej pory wszystkie rozprawy ciągnęły się, ponieważ druga strona mocno pracowała, aby przedłużać procesy w Jeleniej Górze i Wrocławiu, który toczy się z powództwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie możemy się do końca cieszyć. Musimy poczekać 21 dni, aby wyrok się uprawomocnił, jeśli druga strona nie będzie się odwoływać - zastrzega A. Marchowski.

Przypomnijmy, Dwór Czarne został przekazany w formie darowizny przez Miasto Jelenia Góra na rzecz Fundacji Kultury Ekologicznej. Następnie obiekt przejęła kolejna organizacja pozarządowa.

Okazało się, że to było bezprawne przejęcie majątku i Dwór Czarne wraca do właściciela, czyli FKE - dodał A. Marchowski, który od 2014 roku jest zarządcą przymusowym FKE, ale od tego czasu nie mógł dysponować dworem, bowiem przez lata sprawy sądowe pozostawały bez rozstrzygnięcia.

Kolejna rozprawa toczy się we Wrocławiu.

Chodzi o unieważnienie wszystkich uchwał podjętych przez poprzedni zarząd, który w wyroku sądu został pozbawiony prawa zasiadania w zarządach. Kara obowiązuje do maja przyszłego roku. Tuż przed uprawomocnieniem tamtego wyroku karnego, były zarząd podjął uchwałę o likwidacji fundacji i powołał likwidatora. W związku z tym te uchwały też muszą być cofnięte i wtedy wróci wszystko do samego początku, a ja jako zarządca przymusowy będę mógł zarządzać fundacją i będzie ona mogła zacząć funkcjonować. Wówczas powołamy nowy zarząd, który będzie prowadzić fundację i będzie działać zgodnie ze statutem - dodał A. Marchowski.

Twoja reakcja na artykuł?

37
76%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
4
8%
Złości
6
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa "Davos" w Karpaczu

Osuwiska na obwodnicy

Pięknie i smacznie pod Śnieżką!

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Turystka z pod Buga 2-10-2019 12:32
Pytanie za 100 punktów, od kiedy będzie można ten dwór zwiedzać? Dlaczego taki ładny obiekt nie jest udostępniony publicznie? Dlaczego ten obiekt niszczeje zamiast zarabiać na turystach. Dlaczego Jelenia Góra nie jest zainteresowana by do miasta przyciągnąć więcej turystów. Dlaczego władze miasta NIC!!! nie robią w tym temacie, by rozwinąć w mieście turystykę, tym samym podnieść budżet miasta z wpływów turystycznych. Pytanie, dlaczego nic się nie dzieje i dwór Czarne dalej niszczeje. No właśnie, dlaczego w tych urzędach śpią, zamiast pracować dla obywateli tego miasta, dlaczego?
~Kdikper 3-10-2019 8:51
do: ~Turystka z pod Buga (12:32)
To może przeczytaj tekst że zrozumieniem to się dowiesz.
~ 4-10-2019 5:48
do: ~Turystka z pod Buga (12:32)
dlatego,bo to nie jest zwykłe miasto i to nie jest zwykła władza samorządowa-to jest Czerwona Kotlina i jedzie w niej Czerwony Autobus-ot, Jelenia Czerwona Góra.
~optymista 4-10-2019 11:37
do: ~Turystka z pod Buga (12:32)
Bo Pan Prezydent mieszka na przeciwko:)
~Pat&Mat 18-10-2019 12:05
do: ~Turystka z pod Buga (12:32)
dlatego że,ponieważ bo...
~cieplik to ja 2-10-2019 15:27
Dlatego że Sądy tak działają jak działają,miał być porządek a tu nic się nie zmieniło niestety.
komentarz usunięty
~T*E*J*O 3-10-2019 19:10
odpowiedź na usunięty komentarz
Twoje IP jest już znane ,ciekawe czy to samo powiesz przed sądem . Czy może to tylko pomówienia ?? Za słowa trzeba odpowiadać 😮
~ 2-10-2019 16:16
Od początku sprawa była oczywista dla każdego, kto choć trochę otarł się o Jacka Jakubca i jego Fundację. Dotąd, dopóki sędziami będą mianowani świeżo upieczeni adepci sztuki prawniczej, sprawiedliwości w Polsce nie będzie; będą tylko wyroki. Sędzią powinno się zostawać dopiero po 50-tce, jako ukoronowanie życia zawodowego powiązanego z wykształceniem prawniczym i życiowym, wielorakim, doświadczeniem. Hańba sędziom tak długo dochodzącym do prawdy ! Trochę odczuwam niepokój, co dalej; w związku z "przymusowym" ( ? ) zarządcą.
~paradise 2-10-2019 19:24
Gratulacje, znowu ruszy Zycie towarzyskie i kulturalne we Dworze! Dobre koncerty, spektakle itd.
~ 3-10-2019 10:06
Ale ten nasz aparat państwowy patyczkuje się z takimi właścicielami, jak właściciel się nie odzywa lub przeciąga i kombinuje to bezwarunkowy przepadek mienia na rzecz skarbu państwa i po problemie
~zenek z miesnego 4-10-2019 7:24
Pytanie---Czy ci co nieprawnie przejeli pujda siedziec.
~Grzesiek_5 4-10-2019 17:01
Generalnie to wstyd żeby 30 lat po tzw. transformacji ustrojowej taka perełka jak Dwór Czarne dalej była w takim stanie :( Miasto powinno "pogonić" stamtąd tego p. Jacka i jego FKE i samodzielnie zająć się tym obiektem. Zaabsorbować jakieś środki europejskie, wyremontować do końca, zrobić muzeum, restaurację. Jak nie wiedzą jak, to mogą podjechać do Staniszowa, Łomnicy, Wojanowa, Karpnik. Do Wojanów - Bobrów nie :)
~Mietkowski 4-10-2019 18:00
do: ~Grzesiek_5 (17:01)
Trudno pogonić kogoś jeśli się nie jest właścicielem obiektu.Zresztą gdyby nie ten p.Jacek to dzisiaj nawet fundamentów by tam nie było.Pogonić to się powinno ale tych cwaniaków z Wrocławia którzy doprowadzili do tego co jest teraz.
~ 4-10-2019 22:14
do: ~Mietkowski (18:00)
A których ściągnął do fundacji pan Jacek...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Były schodki, nie ma schodków...

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Jeleniogórscy parlamentarzyści tłumaczą się z podwyżki dla siebie

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
757
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%