MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Ważne osoby pod lupą komisji

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 września 2006, 0:00
Autor: Sylwia Lercher
Fot. Archiwum
Jeleniogórzanie mogą mieć swój wkład w tworzeniu Internetowego Słownika Biograficznego. Już w październiku, wchodząc na stronę Biblioteki Grodzkiej, poznamy biogramy ważnych dla naszego regionu ludzi.

– Wiemy dużo o tramwajach, o budynkach, mamy na ten temat sporo wydawnictw – mówi dyrektor Grodzkiej Biblioteki Publicznej Marcin Zawiła. – Ale tak naprawdę niewiele mówi i pisze się o ludziach, którzy sporo znaczą dla miasta, którzy zrobili coś wyjątkowego i zapisali się w naszej historii.

W tej chwili przygotowanych jest ponad 20 biogramów. Marcin Zawiła liczy na współpracę mieszkańców Kotliny.
– Jeśli ktoś ma dane osób, których życie śledził, i o których warto napisać, będzie mógł nam je przysłać – mówi dyrektor Zawiła. – Komisja Redakcyjna zweryfikuje je, i jeśli będzie to rzeczywiście ciekawa osoba, podejmie dalsze prace w poszukiwaniu informacji.

W słowniku mają znaleźć się nieżyjące już osoby, które miały duży wpływ na historię Jeleniej Góry, ale także osoby, które urodziły się i mieszkały w Jeleniej Górze, ale ciekawe rzeczy robiły poza naszym miastem. Przykładem jest tutaj Stanisław Bareja.
Nie zostaną pominięci mieszkańcy sprzed 1945 roku. Ma być brana pod uwagę Hanna Reitsch, słynna niemiecka pilotka, honorowa obywatelka Jeleniej Góry.

– Ciekawą i znaną postacią był także pan Mazurkiewicz, najpierw motorniczy, a później znany kontroler w miejskich autobusach – mówi Marcin Zawiła. – Wszyscy go znali i lubili. Został nawet człowiekiem roku jednego z tygodników. On także znajdzie się w naszym słowniku.

Duże zasługi ma także kapitan Otto Vorweg, który jako pierwszy sprowadził w Karkonosze narty i napisał pierwszy przewodnik po górach.
Ponieważ takich osób jest wiele, a informacje będą spływały na bieżąco, słownik będzie wciąż aktualizowany. Dzięki mieszkańcom Kotliny Jeleniogórskiej ma szansę upamiętnić wiele osób, bez których nie byłoby historii miasta.
Ważne jest także, żeby informacje przekazywane przez jeleniogórzan nie były wspomnieniami, ale zawierały konkretne daty czy fakty.

Aby skorzystać ze zbioru, trzeba będzie wejść na stronę główną biblioteki i wyszukać Jeleniogórską Bibliotekę Cyfrową. Zacznie ona działać już w październiku. Teraz dobiegają końca prace techniczne nad stroną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Harcerze z nową siedzibą

Pustostan po premierze

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~gapowicz 5-09-2006 15:46
Proponuję aby w rocznicę urodzin pana Mazurkiewicza każdy głośno na cały autobus krzyknął "Nie będe nigdy jeździł bez biletu!!" :)))Super człowiek był.
~Gapowicz 5-09-2006 21:57
...i jeszcze pocałować koleżankę trzeba!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Ulica Krakowska gotowa

Na Polanie praca wre!  

Był "Krok do sukcesu"

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
46
Tak
30%
Nie
61%
Nie wiem
9%