MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Ważą się losy obwodnicy

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 21 października 2009, 17:11
Aktualizacja: Czwartek, 22 października 2009, 8:13
Autor: Mar
Fot. TEJO
Jak się dowiedzieliśmy, prezydent Marek Obrębalski, który dzisiaj zamierzał podpisać umowę na dofinansowanie obwodnicy południowej, wystąpił do urzędu marszałkowskiego o przesunięcie terminu. Radni wczoraj nie wyrazili zgody na zawarcie takiej umowy.

- Wysłałem list do marszałka dolnośląskiego z prośbą o przesunięcie terminu do 13 listopada. Nieodpowiedzialna decyzja rady stawia pod znakiem zapytania tę tak ważną dla miasta i regionu inwestycję. Myślę, że przez ten czas uda się przekonać radnych, że rezygnacja z 46 milionów dofinansowania jest karygodną lekkomyślnością. Liczę, że jutro dostanę odpowiedź – powiedział prezydent Obrębalski.

Przedłużenie terminu umożliwi prezydentowi podjęcie jeszcze jednej próby przegłosowania uchwały. Jednak nawet obecność radnego Krzysztofa Czerkasowa z PO na nadzywczajnej sesji, przy obecności wszystkich radnych i głosowaniu takim jak wczoraj, nie zmieni sytuacji.

- Po wczorajszej dyskusji, gdy przedstawiono wszystkie pułapki, jakie wiążą się z tą inwestycją, nie widzę możliwości, żeby ktoś z radnych, którzy byli przeciw, zdecydował inaczej. Może tak się stać tylko z powodów politycznych lub innych zakulisowych działań. Inna sprawa, jeśli prezydent przedstawi inną, korzystniejszą dla miasta umowę na dofinansowanie inwestycji. Jak znajdzie się w niej obiecany wczoraj podział kosztów pół z RPO pół z budżetu miasta, to zmieni postać rzeczy – skomentował szef klubu radnych PiS, Ireneusz Łojek

Ogłoszenia

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Wypadek w Radomierzu

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ 21-10-2009 19:06
jak oleją ten projekt, to ludzie przy wyborach im podziękują, więc niech się zastanowią dobrze czy warto, bo to może być ich jedyna dobra decyzja, obwodnica się przyda, takiej obwodnicy pozazdrości nam wiele dużych miast... jest szansa, rajcy zastanówcie się czy to olejecie, za 10 lat JG się zakorkuje, ale spoko nie wasza brocha, niech następni się martwią...
~Ryszard Nowakowski 21-10-2009 19:15
Moim zdaniem prezydent wykazuje się totalną impotencją w działaniu. Za jego kadencji nie rozpoczęto żadnej poważnej inwestycji na rzecz zdrowia mieszkańców.Nie ma parku wodnego a nawet basenu na miarę miasta z ambicjami turystycznymi.Usiłuje sprywatyzować korty przy Sudeckiej do których nie dołożył w ciągu ostatnich 10lat nawet 50gr.Prawdopodobnie spowoduje to podniesienie cen za grę 100% ku niezadowoleniu ubożejących z roku na rok mieszkańców. Wstyd i hańba.
~jg 21-10-2009 19:25
ile pieniędzy wydano już do tej pory na ten cel jeśli to nie wypali rozliczyć trzeba tą elitkę za działanie na szkodę społeczeństwa bo wywalili w błoto dobrych kilkaet tysięcy
~niech ktoś pomyśli 21-10-2009 19:47
Obwodnica max 70 mln zł za 2 km oni trochu przeliczyli może czas sprawdzić przetargi na wykonastwo dróg w polsce jak się zmieniły ceny od 2008r
~krzysiekM 21-10-2009 20:05
Nie jest ważne dobro miasta ,ważniejsza jest polityka,bo moja racja jest tylko! I bardziej jest mojsza niż twojsza.
~ 21-10-2009 20:06
To nie radnych powinniśmy obwiniać za taki przebieg sprawy tylko podejście do problemu przez naszego Pana Prezydenta. Jak awykle lekką ręką chce wydać duże pieniądze a potem niech się inni martwią bo czas jego rządów się skończył. Przy każdej okazji chwali się i wylicza swoje zasługi a niczego jeszcze nie dokonał. Nie dziwcie się radnym że nie ufają prezydentowi. Już pokazał jak się liczy z ich zdaniem. Bez zgody R.M. kupił grunt pod budowę aqaparku za grube pieniądze i zaciągnał zobowiązania. I jeszcze do kompletu Pan Wandzel - " coś mówi że coś słyszał" a konkretów i argumentów żadnych. Dobrze że chociaż radni mają trochę zdrowego rozsądku a Pani Malczuk ma jeszcze odwagę żeby się sprzeciwić nie przemyślanym inwestycjom. Tą kobietę widzę jako dobrego gospodaża naszego miasta.
~bee...ee 21-10-2009 20:32
do 20;06,,a ja i wielu nie widzimy zadnego PIS-owca wladzy,dali czadu przez dwa lata i starczy(podsluchy,prowokacje i klerykarstwo)
~abade3 21-10-2009 20:42
na wyborach sie zdziwia tylko patrza na siebie
~zVOrnik 21-10-2009 20:44
Całe szczęście, że nie przeforsowano tej uchwały. Owszem, obwodnica jest potrzebna, ale nie za taką kasę! Nawet przy dofinansowaniu 46 milionów! Najpierw trzeba pomyśleć o budowie dobrej drogi dojazdowej do Jeleniej Góry ze Strzegomia, gdzie urywa się autostrada. Oprócz tego ważna jest modernizacja połączenia kolejowego. Wydawanie kasy równowartej połowie rocznego budżetu Jeleniej Góry tylko po to, żeby w jakichś 10% odciążyć ruch z Wojska Polskiego, okolic Grunwaldzkiej itp. to kompletny bezsens. Za takie pieniądze mogliby zrobić rondo albo estakadę na Grunwaldzkiej, czy wybudować mieszkania socjalne albo wyremontować te, które już są. Obwodnica południowa będzie potrzebna wtedy, kiedy do J. Góry bedą przyjeżdżać inwestorzy. A inwestorzy stronią od J. Góry, bo nie mają jak do niej dojechać. I to jest główny problem tego miasta. Dopóki z Bolkowa będzie się tu dojeżdżać serpentynami, pies z kulawą nogą tutaj nie zajrzy, a już na pewno nie będzie tu nic budował.
~ 21-10-2009 20:45
Wstyd i jeszcze raz wstyd za zaściankową Jelenią Górę. Cała Polska pęka ze śmiechu jacy głupi rajcowie rządzą miastem.A gdzie byli ci mądrzy radni jak przegłosowywali zmiany w budżcie miasta gdzie zapisane były wszystkie oprotesowywane kwoty.Czyżby przychodzili na posiedzenia RM i od niechcecnia podnosili karty do głosowania. Z co biorą nezłe dietki. Wybory w przyszłym roku to bedziemy pamiętać to głosowanie.
~jerzy 21-10-2009 21:25
Fajny ten komentarz Łojka po pałom plus fucha dla mnie(tylko nie w krusie w Szklarskiej) i będziemy za.
~v 21-10-2009 21:25
Jak ponad rok temu zgłaszano projekt obwodnicy do listy wojewódzkich projektów kluczowych, nasi "specjaliści" wycenili obwodnicę na 96 milionów. Urząd Marszałkowski zgodził się dofinansować 46 mln (prawie 50%) ze środków UE- taka kwota została zapisana w uchwale Zarządu województwa i ta kwota OBOWIĄZUJE. NAwiasem mówiąc ŻADEN miejski projekt transportowy (z wrocławskimi włącznie) nie dostał dofinansowania większego, niż 50%... Przyznano więc nam maksimum tego, o co prosiliśmy i co było możliwe. WIĘC CO SIĘ KU...RNA STAŁO, że w ciągu roku koszt wzrósł o 30 baniek? W sytuacji, gdy ceny robót spadają? JAKI BARAN z urzędu pomylił się o 30 milionów złotych? jaka to 'specjalistyczna' firma robiąca kosztorys dopisała do "starej" kwoty trójkę z siedmioma zerami? A może przy aktualizacji projektu budowlanego przedłużono estakadę nad torami o pół kilometra, albo dodano trzeci pas ruchu w każdą stronę? NIEKOMPETENCJA (niektórych) URZĘDNIKÓW i PREZYDENTA jest porażająca.
~Grendal 21-10-2009 21:42
Zastanawia mnie, czy obrońcy tej inwestycji zdają sobie sprawę, że doprowadzi ona do jeszcze większej marginalizacji Jeleniej Góry i że miasto zamiast wspierać z własnego budżetu inwestycje drogowe sprzyjające rozrostowi komunikacji indywidualnej omijającej miasto, za którymi kryją się partykularne interesiki bonzów partyjnych powinno skupić się na poprawie komunikacji drogowej i kolejowej z Wrocławiem. Zaciągnięcie długoterminowych kredytów obciąży budżet miasta, które nic nie zyska na tej inwestycji a spłacać go będą nie PO Obrębalski, Łużniak, Pokój i Zawiła tylko Wy mieszkańcy. Jesteście w tej kotlinie trzymani w tak czarnej dupie, że ciemno jak pod kowbojskim kapeluszem. Brawo dla trzeźwo myślących niePokojowo nastawionych radnych!
ross222 21-10-2009 22:00
Ludzie, zapamiętajcie nazwiska tych pseudo radnych , którzy dla własnych wojenek są wstanie poświęcić interes społeczny: Dla leniwych podspodem lista nazwisk radnych na których w przyszłych wyborach NIE GŁOSUJEMY: Cezary Wiklik i Jerzy Pleskot cały klub Jelenia Góra XXI klub PiS. O wyniku zadecydował głos radnej Oraz 'gwiazda' SLD Grażyna Malczuk !!!!
~nikt 21-10-2009 22:19
Nic dziwnego że jest wiecznie zakorkowana ul. Wojska Polskiego skoro cały ruch z Cieplic do Wrocławia jest kierowany właśnie przez miasto a nie przez Lubańską do obwodnicy!!!! A tak wogóle ca za t...k jest odpowiedzialny za oznakowanie Cieplic
~Jeleniogórzanka 21-10-2009 22:27
Już dziś trakty miejskie są przeciążone, nie starczy nam na remonty, nawet takich wielkich kwot, jak dofinansowanie obwodnicy, jesli nie zostanie wyprowadzony z miasta ruch ciężarowy. Bez obwodnicy się nie da. Tymczasem nasi radni nie odrobili lekcji. Nie patrzą perspektywicznie. Takiej kwoty nasze miasto już nie dostanie. Warunki środków unijnych w kolejnym okresie finansowania będą dla nas mniej korzystne. Jeśli teraz zrezygnują, zapędzą nas w ciemną uliczkę. Przed laty nazywano JG "czerwoną doliną", obawiam się, że po tej decyzji rady zostaniemy " CIEMNOGRODEM". Tyle tylko,że to nie mieszkańcy( kiladziesiąt tysięcy), a radni... z imienia i nazwiska. Warto zapamiętać, kto jest przeciwny rozwojowi naszedgo grodu.
~gosc14 21-10-2009 22:42
mam nadzieję że radni w porę się zreflektują i wszyscy bez politycznych podziałów zagłosują za obwodnicą
ebee 21-10-2009 23:21
Do Nikt z 22,19 . Nazywa się Wandziel. Nie tylko za to o czym wspominasz jest odpowiedzialny. W jednym z dzisiejszych artykułów na tym portalu podano, że podczas głosowania nad sprawą tej obwodnicy, stwierdził, że.............................. Jeleniej Górze OBWODNICA nie jest potrzebna. Ale ten pan, choć nieudolny i niekompetentny, ma się dobrze w szczelnym układzie jeleniogórskiej władzy. EBEE
~Tryton 21-10-2009 23:34
przerażacie mnie... projekt nie spadł z księżyca wczoraj, prace nad nim trwają od kilku dobrych lat, cały czas wszyscy byli za... a nagle wszyscy są przeciw. Przecież to obłudna polityczna gra, przed wyborami, ze szkodą dla miasta. Dzięki niej kasę szlag trafi i nic nie będzie, ani obwodnicy ani innych projektów (bo przecież inne nie są w ogóle przygotowane do aplikowania) za to opozycja będzie mogła w wyborach narzekać, jaki to prezydent jest do niczego i nic nie potrafi zrobić. Wcale nie uważam, że obwodnica jest w tej chwili konieczna dla tego miasta, może należałoby zainwestować w uzbrojenie terenów pod inwestycje, rozwój SSE, stworzenie parku technologicznego lub przemysłowego... ale na pewno nie powinno się wydawać pieniędzy wyłącznie na pierdoły typu termomodernizacje, mieszkania socjalne, remonty kamieniczek, boiska, hale sportowe i inne pomysły prezentowane na tym forum, bo takie wydanie pieniędzy na pewno nie przyczyni się do rozwoju tego miasta. Takie wydawanie pieniędzy obciąży przyszłe budżety, a nie przyniesie do nich później żadnych dodatkowych dochodów, to by była dopiero głupota i marnowanie czasu i pięniędzy. Ale skoro ten projekt jest już tak zaawansowany, to porzucanie go teraz i na gwałt przygotowywanie nowych projektów, jest po prostu szaleństwem i zakończy się stratą pieniędzy oraz kompletną kompromitacją. Faktem jest, że przewidywany koszt obwodnicy jest ogromny i póki co nie będzie ona miała proporcjonalnie wielkiego znaczenia dla ruchu samochodowego w Jeleniej Górze, ale może dzięki sensownym planom zagospodarowania terenów wokół tej drogi, sprawi przynajmniej, że pojawią się nowe tereny inwestycyjne, które, może tak dla odmiany uda się szybko zagospodarować.
~ 22-10-2009 0:06
nowakoski, wsać se w buty tfoje zdanie
~ 22-10-2009 0:07
Może warto przebadać stan majatkowy niektórych urzędników z Zarządu Dróg to może wtedy będziemy wiedzieli dlaczego tak drogie są w Jeleniej Górze wszystkie budowane drogi i ich remonty po których zaraz się naprawia, ryje i po dwóch latach nawierzchnie wyglądają jak przed remontem
~przedpiór 22-10-2009 8:42
ja bym podpisał jakąś umowę z Katarem czy co
~Zdegustowany 22-10-2009 9:49
Malczuk szanowalem. Ale przestalem. Inni radni jak sie okazuje tez na szacunek nie zasluguja. I co oni reprezentuja? Bo na pewno nie interesy Jeleniej Gory! Bede pamietal o tym podczas kolejnych wyborow. To co sie dzieje w miescie przeraza mnie. Nieudolny prezydent, zastepcy - sluzbisci i radni ze sredniowiecznymi pogladami ("obwodnica niepotrzebna", "Stec byl gejem, wiec nie mozna nazwac ulicy jego nazwiskiem" itp...Przykladow mozna by mnozyc). Czasem mam wrazenie ze jestem jedyna osoba ktora chcialaby cos dla Jeleniej Gory zrobic, ktorej na tym miescie szczerze zalezy... pewnie wiekszosc z Was tu komentujacych tez ma czesto takie wrazenie...Kiedys proponowalem na tym forum zawiazac grupe osob - pasjonatow, ktorzy chcieliby dzialac na rzecz miasta, probowac wplywac na glupie decyzje rzadzacych nie w interesie partyjnych ideologii czy dla pieniedzy ale z milosci do tego miasta...albo chociaz spotkac sie czasem przy piwie i wspolnie na zywo pogadac o kolejnych pomyslach wladz, czy wspolnie napisac jakis sprzeciw...ale to tez pozostalo bez echa..:(
~George Peace 22-10-2009 10:11
Może ktoś dowie się do kogo należą działki położone w okolicach planowanej obwodnicy?
~Również jeleniogórzanka 22-10-2009 10:24
Jeszcze jeden aspekt sprawy. Bezwzględnie Jeleniej Górze potrzebna jest obwodnica!! Ale obwodnica a nie kolejna trasa prowadząca nadal przez miasto. Przecież obwodnice omijają miasta a ta ma przebiegać między dwoma osiedlami domków jednorodzinnych - Osiedle Czarne i Skowronków, wchodzić w tunel - koszty!! i na wysokich słupach przebiegać nad ulicą Wolności. To absurd! Miasto nie ma na utrzymanie nowowybudowanych za ciężkie pieniądze chodników na ul. Lubańskiej- już są zdewastowane przez brak dbałości o nie, a czy ktoś bierze pod uwagę koszty utrzymania tulelu? I po co to wszystko? Po to żeby odciążyć miasto w 10% ? Przecież droga do Jakuszyc się nie poszerzy, nie zrobi się bardziej płaska. Czy nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że bezsensem jest kierować ruch tranzytowy na Jakuszyce ? Jakie ciężkie samochody będą sie tamtędy kierować zimą? Całe zamieszanie z ta pseudoautostradą wynika z realizacji interesów małych grup nacisku, a nie dbałości o dobro miasta. Był projekt obwodnicy omijającej miasto, ale upadł przed laty dzięki pewnemu lobby - zamek i kościół. Szkoda, bo nie było w nim bezsensownego tunelu- przecież to nie Alpy i można ominąć górę a trasa kierowała ruch obok miasta a nie przez. Jak wyglądaja i jak należy prowadzić obwodnice można zobaczyć chociażby na przykładzie Zielonej Góry. Z każdej strony jadąc odwodnicą omija się miasto, tylko kierunkowskazy świadczą o jego bliskości. Myślę, że to, że do tej pory utopiono w tym bezsensownym projekcie tyle wspólnych pieniędzy nie jest argumentem na to, by wydawać je konsekwentnie acz nadal bezsensownie. Cieszy mnie, że już parę osób widzi bezsens tego przedsięwzięcia.I nie mieszajcie do tego polityki!! Nie jest ważne kto z jakiego ugrupowania!!!Ważny jest dobry projekt i jego realizacja. A ten obecny nie jest taki.
~hala 22-10-2009 13:08
nie rozumiem dlaczego radni decydują za ogól mieszkańców,jak można zaprzepaścić taką okazję Jelenia Góra nigdy nie osiągnie niczego przy takich radnych.po kim jak po kim ale po panu Ragielu bym się takiej decyzji nie spodziewałam, miałam go za mądrego człowieka ale się pomyliłam.Wstyd mi za wszystkich którzy się wstrzymali od głosu.Trzymam kciuki Panie Prezydencie żeby powtórka się powiodła!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Ja 22-10-2009 14:12
A ja trzymam kciuki, żeby sie nie powiodła.
~mich 22-10-2009 21:11
Napewno wszyscy bysmy chcieli zeby jaknajwiecej srodkow splywalo do Jeleniej Góry na remonty drog i ulic.Zauwazam tu potworne marnotrastwo za ktore nikt nie ponosi odpowiedzialnosci.Kilka lat temu remontowo obwodnice na odcinku Zabobrze- Maciejowa.Po pierwszym remoncie nowa nawierzchnia sie rozsypala. Dopiero kolejny remont polegajacy na polozeniu mocniejszej nawierzchni okazal sie wlasciwy i sluzy w niennagannym stanie do dzisiaj.Kto za to odpowiada?Wyremontowano ul Wrocławska.Trwa tam bez przerwy naprawa zapadajacych sie studzienek.Kto za to odpowiada?W jakim stanie jest dzisiaj ul Wolnosci po stosunkowo niedawnym remoncie.Kazdy widzi.Niedawno dobudowano pasy wolniejszej jazdy na ul. Spoldzielczej.Dzisiaj tworza sie tam juz koleinyTakich przykladow mozna przytoczyc wiecej.Jezeli bedziemy tak naprawiac drogi to o ich kiepskiej jakosci bedziemy mowic jeszcze przez wiele nastepnych lat.A drogowcom napewno bezrobocie nie zagrozi!Niech tych remontow bedzie moze mniej ale niech beda odpowiedniej jakosci , nawet jezeli by to mialo wiecej kosztowac!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Doczekają się wiat przystankowych

Referendum coraz bliżej

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Szybko zapomniany staw?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
791
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%