MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Wątpliwości po spotkaniu z A. Żmijewskim

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 6 maja 2010, 8:14
Aktualizacja: 8:19
Autor: GABI
Fot. Gabi
Biuro Wystaw Artystycznych zorganizowało wczoraj spotkanie z artystą zaangażowanym Arturem Żmijewskim, rzeźbiarzem, filmowcem, uważanym za radykała. Debatę połączono z projekcją jego filmów z cyklu „Demokracje”.

W pierwszej części zebrani obejrzeli pięć dokumentów. Była to inscenizacja jednej z bitew Powstania Warszawskiego na Mokotowie, dokument z pogrzebu Zbigniewa Religi, transmisja meczu Niemcy-Turcja podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, 60-tą rocznicę Nakby tragedii palestyńskiej oraz dziesiątą Manifę i kontrmanifestację.

We wspomnianym cyklu „Demokracje” autor zestawił ze sobą różne poglądy polityczne w przestrzeni publicznej. Mało kto z zebranych podzielał zdanie artysty na temat tego cyklu. Część osób nie widziała większego związku i spójnej myśli przewodniej. Artur Żmijewski nie starał się ustosunkować do wątpliwości widzów. Wyraził swoje negatywne zdanie na temat Powstania Warszawskiego i muzeum, które upamiętnia powstańców.

Siedzący na widowni Paweł M. Krzaczkowski domagał się uściślenia pojęć, zdefiniowania ich, ale Artur Żmijewski nie widział takiej potrzeby. Profesor Jan Kurowicki także zadał kilka pytań, na które nie otrzymał odpowiedzi. Swoje wątpliwości wyraziło jeszcze kilka osób, ale i one nie były usatysfakcjonowane odpowiedziami.

Zapowiedziana dyskusja okazała się wygłaszaniem poglądów obu stron, które nie doczekały się konfrontacji. Po pierwszej części sporo osób opuściło BWA. Pozostali mogli obejrzeć kolejne filmy z cyklu Żmijewskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~iiII 6-05-2010 11:40
a ja zapomniałam o tym spotkaniu ;(
~ 6-05-2010 15:50
A było interesująco i dajmy już spokój tym złym nastrojom. Część osób wyszła, bo zrobiło się późno. Pozdrawiam p. Żmijewskiego. Bardzo ciekawy materiał o Izraelu,pozostałe także.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Malarstwo zauroczonych Karkonoszami

Soboty z artystami

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Warsztaty pod Buczkiem

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
649
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%