MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Warto poznać Południowe Kamienie i ich legendę (FOTO]

Wiadomości: Region
Środa, 20 sierpnia 2014, 8:29
Aktualizacja: Czwartek, 21 sierpnia 2014, 7:18
Autor: ZL
Fot. ZL
Polední Kameny czyli Południowe Kamienie to niezwykłe miejsce leżące 1006 m n.p.m. po czeskiej stronie w północnej części Gór Izerskich. Należy do grup skalnych położonych nad Frydlandzką Doliną i jest częścią Hejnickégo Pogórza. Południowe Kamienie to kilkanaście formacji skalnych, które razem z Frýdlantské cimbuří tworzą charakterystyczne skalne punkty widokowe.

- Nazwa Frýdlantské cimbuří ma nawiązywać do charakterystycznego wyglądu murów z zamku w mieście Frýdlant i określa kamienne ochrony tak zwane blanki albo krenelaże, opisujące zębate zwieńczenia średniowiecznych murów lub baszt obronnych – wyjaśnia Zbyszek Leszek, prezes Towarzystwa Izersko – Karkonoskiego, który kolejny raz zaprasza na wycieczkę w niezwykłe miejsce. - Jedną z ciekawostek turystycznych Południowych Kamieni jest legenda, która głosi, że w Wielki Czwartek w samo południe otwiera się tu skarb ukryty w jaskini – dodaje.

Z samego szczytu roztacza się wspaniały widok na miasto Hejnice, czeskie i polskie Pogórze Izerskie, a przy dobrej pogodzie dostrzec można Elektrownie Turów w Bogatyni i Landskrone (442 m n.p.m.) górującą nad miastem Goerlitz. Region ten jest ciekawym terenem wspinaczkowym, podobnie jak u nas skałki w Rudawach Janowickich. Wytyczono i oznaczono tu kilka, popularnych wśród czeskich wspinaczy, tras np. Polední zub, Pohovka, Půlený kámen czy Kazatelna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Droga rowerowa w budowie

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~góralka 20-08-2014 11:14
Bardzo lubię tego typu artykuły, szkoda tylko, że autor nie zada sobie malutkiego trudu i nie zamieści od raz mapki z szlakiem, skąd i jak tam dotrzeć, tylko samemu trzeba szukać w necie...
~Anatol 20-08-2014 11:25
Wprawdzie nie jestem autorem artykułu ale może trochę pomogę: http://www.mapy.cz/turisticka?x=15.2122708&y=50.8591546&z=13
~PL 20-08-2014 12:53
Promujcie lepiej turystykę w Polskich Karkonoszach zamiast pepików którzy nami gardzą.
~Anonim2 20-08-2014 13:08
Warto! Bez różnicy, po Polskiej stronie też warto, więcej artykułów w tym temacie! Ruch na świeżym górskim powietrzu - samo zdrowie!
~izerus 20-08-2014 19:20
Warto dodać, że jest to rezerwat przyrody i jazda na rowerze jest tam ZABRONIONA !!! Znając Zbigniewa Leszka i ferajnę, jak zwykle wybrał się tam na rowerze, czyli złamał prawo. Poza tym jak zwykle w artykułach tego autora mnóstwo błędów. Polední Kameny leżą w czeskich Górach Izerskich, a nie na jakimś Hejnickim Pogórzu nad Hejnicką Doliną. Jak zwykle Zbigniew Leszek tworzy jakieś własne nazwy których nie ma, reszta też jest źle przetłumaczona z czeskiego. Polední Kameny należałoby przetłumaczyć jako Południowe Skały, a nie Południowe Kamienie. Razi dosłowność tłumaczeń wynikająca z niedostatku wiedzy geograficznej.
~ 20-08-2014 20:39
dawajcie nazwy czeskie a nie tłumaczenia na polski, które nigdzie nie funkcjonują poza jedynie tym artykułem
~ElaB. 20-08-2014 21:18
Nie ma co marudzić, tylko szybciutko korzystać z uroków gór izerskich, bo niedługo może to się skończyć :( Ot co nam samorządowy chcą zafundować: http://www.prw.pl/articles/view/37141/Przywioza-z-Niemiec-niebezpieczne-odpady
~Leszek.Z 20-08-2014 22:10
polecam opis trasy - http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=197&page=1
~Anatol 20-08-2014 22:39
Do izerus, nie bronie autora artykułu bo również nie podoba mi się tworzenie takiego mieszanego polsko-czeskiego nazewnictwa ale dla czego jest w Karkonoszach nazwa "Śląskie Kamienie" a nie "Śląskie Skały"? Skały w języku czeskim to "skály" a nie "kameny". Dla czego obok Izerki leżą "Bílé Kameny" a trochę dalej "Hruškové Skály"? Jakby to miały być "Południowe Skały" to nazwa brzmiałaby "Polední Skály", nieprawdaż? Co do określenia, że coś jest położone w Górach Izerskich to tak jakby napisać, że Śnieżka znajduje się w Karkonoszach. Oczywiście jest to prawda ale można nieco bardziej precyzyjnie napisać, że Śnieżka jest położona nad Kotłem Łomniczki. Ponadto skąd pomysł jazdy rowerem w te skały? Przecież tam się nie da jechać, nawet jeśli nie byłoby to zakazane.
~Turysta 20-08-2014 23:24
Maruda Anatol tradycyjnie się odezwał, kolejny TIK-tak, który broni swojego kumpla, a całą swoją wiedzą czerpie z darmowych mapek z błędami. Ludzie, co wam tak zależy na wprowadzaniu turystów w błąd? Już kiedyś przekonywałeś człowieku, że w rezerwatach można jeździć na rowerze. Znajdzie się naiwny, zaufa wam i wpakuje się w niezłą kabałę, bo przyłapie go strażnik i będzie musiał bulić mandat albo jeszcze gorzej zrobi sobie jakąś krzywdę w górach. Podszkolcie się najpierw w wiedzy na temat Sudetów, poczytajcie przepisy, a potem możecie popularyzować góry. Nie na odwrót! Zdajecie sobie sprawę z odpowiedzialności za pisane słowo?? Nawet nie znacie nazw geograficznych miejsc, które opisujecie. Zajmijcie się tym, w czym jesteście dobrzy, a opisywanie gór zostawcie specjalistom!
~przewodnik 20-08-2014 23:57
Ktoś kto zechce wybrać się w te tereny, nie znajdzie na żadnej mapie ani Południowych Kamieni, ani Frydlandzkiej Doliny, ani Hejnickégo Pogórza. Przestańcie wprowadzać ludzi w błąd, panowie Leszek i S-ka! Podawajcie oryginalne nazwy, a nie poprzekręcane i źle przetłumaczone. Już wcześniej zniekształcaliście inne nazwy, np. Bażynowe Skały to według was Borzynowe Skały a Dolina Białej Łaby to Kanion Białej Łaby. Niektóre nazwy przetłumaczone, inne nie, nie odmienione przez przypadki - czy wy w ogóle wiecie o czym piszecie?? Całe środowisko turystyczne się z was śmieje. Tak to jest jak za popularyzowanie gór zabierają się kompletni ignoranci.
~Anatol 20-08-2014 23:59
Specjalista się znalazł co nawet czytać nie umie! Pokaż gdzie pisałem, że w rezerwacie wolno jechać rowerem. Zresztą nie mam zamiaru dłużej tracić czasu na takich pajaców jak ty. Jak to mówią: "Nigdy nie polemizuj z idiotą – najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem".
~do wyżej 21-08-2014 3:08
Nie marudź już trutniu jeden. Poprzednio cały wątek zaśmieciłeś jednym tematem. Tutaj też chcesz go kontynuować? Kup sobie dobrą mapę, poczytaj przepisy i nie kompromituj się więcej. Typowy p...łosmród któremu wywiało móżdżek podczas eskapad rowerowych. Mniej marudzenia, a więcej myślenia to i twoje życie będzie łatwiejsze.
~fico 21-08-2014 15:05
Tak to jest, jak za turystykę zabierają się dyletanci. TIK-taki powinni być marginalizowani w mediach. Jak człowiek chce podróżować, to powinien udać się do dekarza, czy od razu do grabarza ? Ja zawsze wybieram profesjonalistów. Trochę pokory Panowie z TIK-taków.
~Leszek.Z 22-08-2014 5:52
Ale was bierze - będziemy dalej pisać już przywykliśmy do tych komentarzy i je ignorujemy ale jeśli jesteście tacy super turyści to czekamy kiedy wy coś ciekawego napiszecie. Do zobaczenia w następnym artykule może za tydzień
~@ Leszek Z. 22-08-2014 14:35
No cóż, panie Leszek, widocznie inni wolą jeździć, bez parcia na szkło. Jeszcze żebyście robili to dobrze, a wy nie dość że jeździcie z naruszeniem prawa, to jeszcze w waszych artykułach roi się od błędów. Zamiast atakować forumowiczów, spróbujcie wyciągnąć konstruktywne wnioski. Że szafujecie bezpieczeństwem a nawet zdrowiem i życiem innych turystów, to już nawet nie wspomnę. Z kolei za łamanie prawa w Karkonoskim Parku Narodowym i rezerwatach dyrektor KPN powinien wyciągnąć wobec was stosowne konsekwencje. Były już takie przypadki, że pociągnięto do odpowiedzialności osoby, które chwaliły się w internecie łamaniem przepisów w parkach narodowych. Róbcie to dobrze i bez naruszania przepisów, albo zostawcie profesjonalistom. Strategia "jak plują, to mówimy że deszcz pada" jest dziecinna.
~fico 22-08-2014 23:53
Chyba spróbuję pisać reportaże z nocnych dyżurów lekarskich. Albo pracy dekarza. W zasadzie, to mogę też pisać o grabarzach. Nie znam się na tym, ale jeśli TIK- taki mogą .....
~do fico 23-08-2014 0:46
A na czym się znasz? Znasz przynajmniej regulamin czeskich Gór Izerskich oraz rezerwatów przyrody? Potrafisz w ogóle znaleźć ten regulamin? Podaj linka. Zrób choć raz coś pożytecznego.
~do 00:46 23-08-2014 12:41
A ty na czym się znasz, Anatalu (teraz bez nicka). Na wymienionych przez siebie rzeczach z pewnością nie, co już pokazałeś w innym wątku. Zamiast skomleć o linka na forach, spróbuj konstruktywnie wykorzystać czas i znaleźć regulamin samemu, pseudoturysto. Google nie gryzie.
~fico 23-08-2014 23:35
Ja już nic nie muszę.
~Anatol 24-08-2014 23:21
Gderać tylko potraficie nieroby. Żadnego z was pożytku. Dla zainteresowanych regulamin: http://jizerskehory.ochranaprirody.cz/pl/zasady-zachowania-w-pk/
~do ~Anatol 25-08-2014 17:43
A ty co robisz jak nie gderasz od kilku dni w kilku tematach na ten sam temat? Tylko zaśmiecasz dyskusje swoim istnieniem. Linka wkleić to każdy głupi potrafi, ale zrozumienie go jak widać już przekracza twoje możliwości.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Mobilizacja przed II turą

Weekend w Bukowcu

Podgórna jest nadal zarośnięta

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2208
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%