MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Warsztaty projektowania artystycznego w „Plastyku”

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 9 grudnia 2015, 8:06
Aktualizacja: 8:10
Autor: ZSRA
Fot. Archiwum Szkoły
W Liceum Plastycznym w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze odbyły się warsztaty z projektowania architektonicznego oraz wzornictwa przemysłowego. Poprowadził je absolwent szkoły Seweryn Trzyna, aktualnie studiujący architekturę na wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Warsztaty, poza rozwijaniem kreatywności uczniów w zakresie zagadnień nie objętych programem nauczania, pomyślane zostały przede wszystkim jako forma ułatwiająca uczniom określenie predyspozycji zawodowych oraz pomagająca w przyszłości dokonać świadomego wyboru uczelni i kierunku studiów.

Spotkanie wstępem poprzedził kierownik artystyczny Marcin Znamienkiewicz, nawiązując do współpracy między Liceum Plastycznym i licznymi uczelniami wyższymi oraz przybliżając uczniom sylwetkę prowadzącego zajęcia Seweryna Trzynę, który podczas nauki w jeleniogórskim Liceum Plastycznym osiągał bardzo dobre wyniki w nauce i corocznie wyróżniany był świadectwem z czerwonym paskiem. Następnie dyrektor szkoły Bogdan Helik przywitał gościa oraz oficjalnie rozpoczął warsztaty.

Ćwiczenia poprzedzone zostały krótkim wykładem dotyczącym specyfiki projektowania architektonicznego, budowy form przestrzennych z mniejszych modułów geometrycznych opartych o schemat brył platońskich oraz estetyki samych rozwiązań. Następnie uczniowie przystąpili do zajęć praktycznych, gdzie realizowali jedno z dwóch przewidzianych przez prowadzącego zadań: bryłę złożoną z dwóch niezależnych modułów przestrzennych lub konstrukcję przestrzenną toru dla kulki. W obu realizacjach nacisk położony miał być na przestrzenność, interesujące związki pomiędzy elementami konstrukcji oraz estetykę podania. Specyfika ćwiczeń warsztatowych oparta została w dużym stopniu o zadania, z jakimi uczniowie spotykają się podczas egzaminów wstępnych na uczelnie artystyczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wędrówka na Grodną

Jubileusz miasta Erftstadt

Już dzisiaj teatr wyjdzie do ludzi!

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~TomaszW 9-12-2015 11:45
Super, sporo osób z Norwida, które właśnie chcą iść na architekturę powinno być zainteresowanych. Super dla Plastyka widać, że wreszcie ktoś pomyślał by wypromować kierunek i go lekko unowocześnić (choć wciąż jest wiele do zrobienia) Projektowanie graficzne, concept art, digital painting, obsługa programów do grafiki 3d i dtp to powinny być przedmioty w programie nauczania. Gwarantuje że szkoła i kierunek złapała by drugi oddech.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bilety MZK też podrożeją?

CUW: tak czy nie?

Większość uczniów dostała się do szkół

Dużo drożej za śmieci

PiS apeluje do mieszkańców

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
545
Tak
21%
Nie
77%
Nie mam zdania
3%