MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Wampiry wysysają tłumy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 1 lipca 2010, 8:20
Aktualizacja: Piątek, 2 lipca 2010, 8:00
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Dawno nie widziane kolejki przed kasą kina pojawiły się wczoraj w jeleniogórskim „Locie” z racji premiery słabiusieńkiego horroru, kolejnej części Sagi wg S. Mayer „Zaćmienie”. Wiele wskazuje na to, że – mimo zainteresowania tym tytułem – los kin, które przez lata wrosły w krajobraz stolicy Karkonoszy, jest przesądzony.

Wszystko przez zapowiedź Jarosława Fijałkowskiego, prezesa spółki Parkdridge Retail: Jelenia Góra już za dwa lata dołączy do miast z nowoczesnymi kinami kilkusalowymi z możliwością projekcji w 3 D. Taka placówka – o nieokreślonej jeszcze nazwie – powstanie na terenie Focus Mallu, którego budowa wkrótce rozpocznie się na terenie byłego targowiska „Kiliński”.

Prezes Fijałkowski jest przekonany, że ludzie do nowego kina będą przychodzić. – Będą to widzowie nie tylko z Jeleniej Góry, ale przede wszystkim z ościennych miast, miasteczek i miejscowości. Stąd też właśnie przybywać ma większość klientów Focus Mallu. Szef spółki liczy na kilkudziesięciotysięczną widownię w czterech salach nowego kina. Dodaje też, że do urządzenia takiego kina inwestor musi sporo dopłacać. Na przykładzie Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie działa także Focus Mall, stwierdzono – mimo sporego zainteresowania – takie kino wcale nie jest najbardziej dochodowym elementem centrum. Czy podobnie będzie w Jeleniej Górze?

Na pewno pod znakiem zapytania stanie działalność trzech istniejących tu kin: Lotu, Marysieńki i Grandu. Szczególnie te dwa pierwsze – z racji bezpośredniego sąsiedztwa z planowanym Focus Mallem – mogą ucierpieć najbardziej. Dziś kolejki w kinach są ewenementem. Nastoletnie fanki wampirów dały temu dowód wczoraj i zapewne nie zabraknie ich w nadchodzące dni. Na weekend zapowiedziano nawet dodatkowe wczesne projekcje „Zaćmienia”, co w jeleniogórskich kinach zdarza się rzadko. Najczęściej filmy ogląda garstka widzów.

Inwestorzy z Pardridge liczą jednak, że wizja nowoczesnych projekcji oraz innych atrakcji centrum stanie się magnesem, który przyciągnie widzów do nowego kina. Zwłaszcza tych widzów, którzy dziś – w poszukiwaniu wrażeń estetycznych lub przez snobizm – jeżdżą do multiplexów w Legnicy, czy też we Wrocławiu. Jedno jest pewne: nowoczesne kino, o którym mówi się od przeszło 10 lat, stanie się w końcu namacalną rzeczywistością. Żeby jeszcze grali tam dobre filmy! Sądząc po ofercie aktualnej na afiszach kina jeleniogórskiego, nie będzie to łatwe zadanie.

Sposobem na przetrwanie mniejszych kin mogłoby być "trafienie" w niszę i wyjście do widza z propozycją kina ambitniejszego. Być może udałoby się też stworzyć kina edukacyjne, gdzie widzów "zapewniłyby" szkoły w ramach popularnych w obecnych programach kształcenia ścieżek dydaktycznych. W tej pierwszej sferze działa już jednak prężnie DKF przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. A drugą kwestię częściowo wyklucza mizerne zainteresowanie kinem jako przedmiotem kształcenia i budowania wizerunku historii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~™ 1-07-2010 9:04
DKF-y nie działają w okresie letnim, a w multipleksach wrocławskich można również obejrzeć ambitniejsze filmy (więc nie dla "snobizmu" ludzie jeżdżą), bo jest wiele sal kinowych i każdy znajdzie coś dla siebie. Aby przekonać się, że tak jest, wystarczy zajrzeć na strony lokalne w piątkowej Gazecie Wyborczej!
~™ 1-07-2010 9:07
Aby obejrzeć AWATAR, nie jedzie się dla snobizmu, ale dlatego, że nie ma w Jeleniej Górze możliwości obejrzenia w technologii 3D. Gdyby była taka możliwość, to ludzie woleliby uczynić to na miejscu.
~ 1-07-2010 9:25
Jelenia góra jak zwykle daleko za nowoczesnością.Ani kina , ani pożadnego basenu,ani...można by wymieniać i wymieniać, więc kto może ten zasila kieszenie innym miastą lub sąsiadą - Czechy ,Niemcy
~™ 1-07-2010 9:26
Różnica w odbiorze jest taka jak między słuchaniem symfonii z płyty na odtwarzaczu mono a na żywo, np. w FD.;-)
~™ 1-07-2010 9:29
DKF nie działa w okresie letnim. Dlaczego? Czy to też "ludzie teatru"?;-) Nie można tam jakoś podzielić tych urlopów tak, aby to było czynne również latem?
~hans 1-07-2010 9:30
We Wrocławiu mutlipleksy wykończyły mniejsze kina i tak też będzie w Jeleniej Górze. Ciekawe tylko jakim cudem w naszym mieście utrzyma się kino z czterema salami. Chyba że inwestor od razu zakłada że do tego interesu będzie dopłacał
~ludek1 1-07-2010 9:31
autor artykułu zakada iż w jg nie ma chetnych na kino ? a proszę jakie nowości oferują nasze piękne kina ? zadnych ! odziowo udało się zalatwić nowosc na równi z premierą Polską i już jest zainteresowania ! bedzie ok tylko niech ktoś w koncu tu wybuduje coś rozsądnego
yaro0001 1-07-2010 9:44
Tejo określeniem "słabiusieńki" wystawiasz się na śmieszność nie jesteś krytykiem filmowym, a dla tych tłumów raczej film słaby nie jest. No i oczywiście przypuszczam, że przed popełnieniem tego tekstu go obejrzałeś. Pozdrawiam wszystkich fanów "Zaćmienia".
~remigiusz 1-07-2010 9:51
To lekka przesada z tym snobizmem. Mówimy o profesjonalnych kinach i różnorodnym ich repertuarze. Może popcorn sie nie podoba, ale w naszych kinach jakoś nie przeszkadza. Mechanizm dystrybucji filmów i związane z nim koszty powoduje, że np Marysieńka czy lot chętniej zakupią słaby horror, na który sprzeda się setki biletów zamiast przybliżać kino Gutka. Gdzie tam snobizm?
~™ | 1-07-2010 10:06
To w naszych kinach najczęściej można obejrzeć najsłabsze filmy klasy C, odwrotnie niż w Multipleksach, gdzie jest róznorodna oferta. Dlatego w NASZYCH kinach jest niewielu widzów. Po co iść na słaby horror, jeśli można go taniej obejrzeć wypożyczając, jeśli akurat ktoś lubi taki gatunek kina. U nas filmy są późno, po premierach w dużych miastach. Dlaczego ludzie chodzą na premiery? A dlaczego TEJO chodzi na PREMIERY do teatru, zamiast jak reszta jeleniogórzan, pójść na następne spektakle? Sno
~™ 1-07-2010 10:06
bizm?;-)
~™ 1-07-2010 10:09
Jeśli uraziłam, to przepraszam, ale tak mi się spontanicznie nasunęło to porównanie!;-)
~ 1-07-2010 10:12
Również uważam, że film nie należy do najmocniejszych. Jest lubiany jak widać zresztą na fotografii przez dorastające nastolatki. Gra aktorska, kadry, muzyka, oświetlenie, plenery, fabuła, kostiumy pozostawiają wiele do życzenia. Ale szanuję to, że podoba się tłumom młodych dziewcząt i chłopców. Każdy był kiedyś w ich wieku i właśnie tego typu filmy były przyjmowane z największym entuzjazmem. Dla osób ciut starszych film małoambitny.
ZablokowanyBezPowodu 1-07-2010 10:29
właśnie na filmach tej klasy kina zarabiają i to się nie zmieni jeszcze dłuuugo.Multikino?to będzie hit,tylko jak długo?
~™ 1-07-2010 10:44
Do ZablokowanyBezPowodu - Jeśli będzie Multikino, to będą w nim mogły być fillmy ambitne i te, kasowe, które zarobić mogą na te ambitne. Na tym to polega. Wiele sal. Różnorodna oferta. Dla każdego. Nie tylko dla wielbicieli kina klasy B i C, jak w Locie albo Marysieńce.
~swercru 1-07-2010 11:29
Kino obsadzane tylko i wyłącznie przez większość kobiet ponieważ gra tam Taylor Lautner podobno piękny gorący nastolatek byłem wczoraj na tym filmie w locie i na każdej scenie z nim siksy piszczały klaskały itp istna obsesja
~JJJ 1-07-2010 12:01
...a kto to ten Taylor Lautner ???> nigdy o kimś takim nie słyszałem !!! he,he,he..............:)
~wishUcould 1-07-2010 12:06
Autor tekstu niepotrzebnie zawiera w tekście swoje "przemyślenia". Nazywanie kogoś "snobem"; tylko dlatego, że pojechał do Wrocławia do kina jest śmieszne. Chyba że dla autora jest to jakiś wyczyn ;)
~Paweł 1-07-2010 12:12
Chce z żoną jechać do wrocka albo legnicy na ten film i jak ktoś ma się ochote zabrać to koszty się zmiejszą za przejazd, a w jeleniej niestety kino słabe i kiepsko sie coś takiego ogląda 509-369-835.
~do Paweł 1-07-2010 12:58
Czemu podajesz komórkę nielubianego sąsiada?!
~Łotr 1-07-2010 13:26
Genialny tytuł artykułu!!! Naprawdę. Czyżby Pan Redaktor miał duchowe rozeznanie? "biada, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem, którzy zamieniają ciemność w światłość, a światłość w ciemność , zamieniają gorycz w słodycz, a słodycz w gorycz..." - tyle z Księgi Izajasza 5:20. A pan tego świata wie jak zdobyć ludzi - metroseksualni aktorzy (Robert Pattinson, Taylor Lautner, Peter Facinelli, Xavier Samuel) są świetnym wabikiem.
~Detektyw 1-07-2010 13:28
Do ~ugh; A komu Ty oblizujesz to intymne miejsce? Przyznaj się.
~Do ~JJJ 1-07-2010 14:44
To wpisz w google i zobaczysz 18 letniego aktora
~ 1-07-2010 15:01
Z czytaniem ze zrozumieniem polska społeczność ma olbrzymie kłopoty. Jest wyraźnie napisane w artykule, że są dwie przyczyny odwiedzania kin 3D oprócz snobizmu, który tak bulwersuje czytelników, jest jeszcze poszukiwanie wrażeń estetycznych. Jedni rzeczywiscie jada do 3D zaszpanowac inni z prostej przyczyny- nie ma w jeleniej takiego kina.
~m.m 1-07-2010 15:22
jakie sa wrazenia z filmu?
~ 1-07-2010 15:34
Tzn film jest dobry dla nastolatków, dopasowany do ich systemu wartości, ich rozumienia świata, ich pojęcia miłości. Generalnie nie dzieje się w nim nic. Muzyka nie powala, gra aktorska jest mierna, piękno krajobrazu zupełnie niewykorzystane. Ale na pewno wśród starszych osób znajdą się zwolennicy takiej fabuły i takiej reżyserii. Mnie osobiście film się zupełnie nie podobał.
~swercru 1-07-2010 15:49
Jaa mam dwie dychy na liczniku i mi osobiście ten film się nie podobał strasznie nudny mało akcji więcej gadania aa co najlepsze ciągle o tym samym tylko inaczej sformułowane w całym filmie akcji jest może z 30 min strasznie słaby film nie polecam noo chyba że z nudów
~ 1-07-2010 16:22
wiola, żenadą to jest twoja umiejętność czytania ze zrozumieniem. Idzie ręce załamać.
teessi 1-07-2010 16:45
Ten film to trzecia część trylogii, jeśli ktoś nie obejrzał dwóch pierwszych części to film będzie dla niezbyt ciekawy. To taka bajka jak Harry Potter, tylko, że dla nieco starszych odbiorców. Poczekam, jak trafi do wypożyczalni, aby nie słuchać pisków i nie wąchać popkornu.;-)
teessi 1-07-2010 16:46
Wiolka, ugryź się w klawiaturę!
elster 1-07-2010 18:37
Dobrze, że ktoś tę całą "Wiolkę" wywalił stąd. Można się wypowiadać, lecz nie obrażać personalnie. To już było przegięcie z Art. 212. Kodeksu Karnego.
~ 1-07-2010 19:17
Kazdy ma prawo powiedzieć swoje zdanie na dany temat, ale w sposób kulturalny i nie uwłaczający nikomu. Zwłaszcza sobie.
TEJO 1-07-2010 19:28
Szanowni Państwo! Pisząc o snobach nie miałem chęci nikogo urazić. Sam bywam snobem - każdy w pewien sposób nim jest - i być może dzięki temu pewne dziedziny mogą się rozwijać. Z korzyścią dla wszystkich zresztą - z poważaniem Konrad Przezdzięk
teessi 1-07-2010 20:06
TEJO, ale dzięki temu wywiązała się dyskusja na temat związany z kulturą! :-) Inna sprawa, że niektórzy do niej nie dorośli ("Wiola").
teessi 1-07-2010 20:07
cd. której wpis ja wywaliłam.
~marx 1-07-2010 22:04
A jak wyglądają nasze kina? Masakra. Z niecierpliwością czekam na 3D w Jeleniej!
~ 1-07-2010 22:35
Fajna blodni.
elster 1-07-2010 23:56
Do teessi; Ta cała "Wiola" (a może "Wiol") powinna (a może powinien) Tobie za to podziękować. Za swoją wypowiedź na tym forum powinna (a może powinien) przeprosić Autora tego artykułu. Inaczej szybko sprawą zajęła się policja i prokuratura, najbieglejsi śledczy i detektyw. Ze mną żartów nie ma. To było ewidentne przekroczenie uprawnień. Może wreszcie anonimowi internauci przestaliby tu wyzywać i pluć uważając się za bezkarnych. Tak nie można tego zostawiać. Najgorsza jest obojętność.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Popłynęli dla dzieci  

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2205
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%