MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Walka i porwanie w teatrze cieni

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 9 lipca 2008, 14:29
Aktualizacja: Czwartek, 10 lipca 2008, 15:33
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Trzecia odsłona wakacyjnych warsztatów teatralnych wniosła do programu akcenty militarne. Trup padał gęsto, a bitwa była zacięta. Na szczęście to tylko część scenariusza przygotowywanego przedstawienia „Z księgi kolorów”.

- Powtarzamy elementy walki greckiej i łączymy całość z teatrem cieni – zapowiedziała instruktorka Grażyna Tabor uczestnikom „Lata w teatrze”, na które Teatr Jeleniogórski zaprosił młodych ludzi spędzających wakacje w mieście.

Wszyscy podzielili się na grupy. Jedna pod okiem pani Grażyny oraz Jacka Paruszyńskiego ćwiczyli walkę na kije już z podkładem muzycznym. Dopracowywano także elementy symboliki teatru antycznego, które młodzież poznała już wcześniej.

Innymi uczestnikami zajęła się Koryna Opala-Wnuk, która na scenie studyjnej – z pomocą Jacka Grondowego – pracowała z młodzieżą nad elementami teatru cieni, który będzie ważną częścią dla całości przedstawienia. Przy włączonym epidiaskopie i rozpostartych belach białego płótna, przygotowania do spektaklu nabrały niezwykłego wymiaru ograniczonego do mocy przekazu gestu poprzez kontury postaci. Do tego odpowiednia muzyka.

Młodzi ludzie ćwiczyli także scenę porwania jednej z aktorek. Nie było to – wbrew pozorom – łatwe. Musieli poznać kilka tajników sztuki aktorskiej, aby możliwie jak najwierniej oddać niektóre gesty. – Najtrudniejsze było udawanie trupa – usłyszeliśmy od chłopców, którzy w trakcie bitwy „polegną” na polu chwały i będą opłakiwani przez niewiasty. – Pamiętajcie, aby nie przedobrzyć w efektach, bo w teatrze symbolika musi być prosta i zrozumiała – radzili młodym aktorom Koryna Opala-Wnuk i Jacek Grondowy.

Później pierwsza próba zgrania całości na dużej scenie. I pierwsze kłopoty techniczne ze światłem. W teatrze do piątku nie ma elektryków i na razie nie będzie możliwości wykorzystania w pełni całego wachlarza środków.

Ale całość już robi imponujące wrażenie. Już teraz warto pomyśleć o zarezerwowaniu sobie czasu w sobotę lub w niedzielę (19 lub 20 lipca), aby przyjść do teatru i na własne oczy zobaczyć efekt ciężkiej pracy młodych aktorów i instruktorów. Odsłona czwarta warsztatów – jutro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ojciec 9-07-2008 17:35
uczestnikom „Lata w teatrze”, na które Teatr Jeleniogórski zaprosił młodych ludzi spędzających wakacje w mieście. A ja się pytam gdzie to zaproszenie było widoczne bo moje dziecko tez spędza wakacje w mieście i może chętnie chciałoby uczestniczyć w takich warsztatach. Czy to było tylko dla wybrańców ? czekam na odpowiedź. <br><br> <i> Było zamieszczone w dziale "Będzie się działo":-) Nie jest to impreza dla wybranych, tylko dla tych, którzy się zgłosili, wręcz nie wszyscy uczestnicy - mimo wcześniejszego zgłoszenia - dotarli:-) </i>
~karioka 9-07-2008 20:21
zgadza się, ja swoją córkę zapisałam po przeczytaniu informacji w dziale "będzie się działo". nie mogę się doczekać przedstawienia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bike Maraton 2020  

Czyżby Andrzej Duda?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Remont hali sportowej

Przestrzega przed glifosatem

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
467
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%