MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Walczyli z rachunkami

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 14 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 maja 2007, 14:42
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Egzamin z matematyki kolejnym etapem matury.

W poniedziałek około 20 procent jeleniogórskich maturzystów przystąpiło do pisania testów maturalnych z matematyki. Przedmiot ten jest czwartym co do popularności wybieranym w tym roku przez abiturientów szkół średnich.

Matematyka do niedawna była druga, po języku polskim. Teraz traci rangę na rzecz geografii, wiedzy o społeczeństwie oraz biologii.
Najchętniej matematykę wybierają maturzyści z liceów ogólnokształcących. Rzadziej na królową nauk decydują się w liceach profilowanych i technikach.

– Na szczęście nie jest to przedmiot obowiązkowy, więc czuję ulgę, że dziś mam wolne – powiedział nam Krzysztof, jeden z maturzystów, który przyszedł kibicować swoim kolegom. Ci pisali, zgodnie z tegorocznym maturalnym regulaminem, na jednym z dwóch poziomów: podstawowym i rozszerzonym. Na drugi zdecydowało się znacznie mniej osób. Najczęściej ci, którzy wybierają się na studia o ścisłych kierunkach nauczania.

Matematyka ma wrócić do grona przedmiotów obowiązkowych w roku 2010. Obejmie ona dzisiejszych absolwentów szkół gimnazjalnych, którzy zdecydują się na naukę w liceach i technikach.

Poniedziałek jest też „dniem tańca” na maturach, a to za sprawą wiedzy o tańcu, przedmiotu, który także można zdawać. Z danych liceów jeleniogórskich wynika, że nikt do tego egzaminu nie przystąpił.
Sesje z rzadziej wybieranych przedmiotów organizowane są popołudniami.

Maturalne emocje potrwają jeszcze do 23 maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ponury grabarz 14-05-2007 13:38
To ja chyba poszedłem dzisiaj przez pomyłkę na maturę z wiedzy o tańcu, bo w arkuszu nie było ani ćwierć całki. Ja rozumiem że pan redaktor chce się pokazać z dobrej strony, że zna takie wyrażenie jak całka, ale co ma piernik do wiatraka?
~eyden 14-05-2007 13:43
"walczyli z całkami" - od kiedy w programie szkoły średniej są całki?
~np 14-05-2007 15:07
rzeczywiscie całek nie było...ale w programie szkoly sredniej oczywiscie, ze sa...ale tylko w dobrych szkolach....tylko w zeromie
~Mirek 14-05-2007 15:13
To co to za szkoły dzisiaj jak nie uczą całek na matematyce? Ja kończyłem liceum w 77 roku a całki miałem już w III klasie.To taki dzisiaj jest, żenujący, poziom wiedzy młodzieży?
~ghost007 14-05-2007 15:34
wreszcie jakiś normalny przedmiot na maturze ;) P.S chyba już zmienili temat artykułu heh ;p
~ponury grabarz 14-05-2007 20:35
Całek w programie szkoły średniej nie ma bodajże od 80 czy 81 roku i nie wydaje mi się żeby kiedykolwiek miały wrócić. Do np- to ja rozumiem że Ministerstwo Edukacji pisze oddzielny program dla każdej szkoły. W Żeromie akurat całek się na lekcjach nie uczy, więc nie wiem skąd masz takie rewelacje. BTW zauważyliście że jeżeli dzieje się cokolwiek związanego z matematyką, to na jelonce tytuł artykułu brzmi zawsze "walka z całkami", "zmagania całkami" itp. Kiedyś był jakiś wykład dla gimnazjalistów i tytuł artykułu też brzmiał "walczyli z całkami" - łebki pewnie dopiero się o funkcji liniowej uczą, a tutaj się o całkach dowiadujemy.
~np 14-05-2007 22:12
Do ponoru grabarz: stad mam takie informacje bo jestem absolwentem tej szkoly juz za nowej matury. Rachunek rozniczkowy i calki realizowalismy z panem R.M. Dziekuje.
~ponury grabarz 15-05-2007 7:26
Wczytaj się w moją wypowiedź - całek SIĘ NIE UCZY. Rozumiem że pochodzisz z dawnej klasy IIIa. Że w jednym roczniku bardzo dobry nauczyciel zrobił z bardzo dobrą klasą całki, to nie oznacza że jest to w tej szkole praktyka powszechna. Raczej wyjątek, który potwierdza regułę.
~mmm 15-05-2007 7:28
Ludzie, ja kończyłam Fampę (pono szkołe o niskiem poziomie), ale tam sie uczyłam całek, pochodnych, granicy itp.. Fakt, że w zająciach fakttultatywnych (przygotujących do matury), ale jednak. Dziś dziekuje Pani Wróbel, za to bo człowiek nie wie kiedy mu sie to przyda, nawet jesli sie deklaruje jako zatwardziały humanista.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstają pola nadziei

Osuwiska na obwodnicy

Maraton zumby w Siedlęcinie

Pod tym samym niebem

Drugi taki przystanek

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
909
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%