MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Walczący z sektami musi przeprosić muzyka

Wiadomości: REGION/ KRAJ
Czwartek, 12 marca 2009, 9:35
Aktualizacja: 20:59
Autor: TEJO
Fot. DTP
Porażka Ryszarda Nowaka przed obliczem Sądu Okręgowego w Gdańsku. Przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami ze Szklarskiej Poręby ma pokajać się przed liderem zespołu Behemoth, któremu zarzucił satanizm i nazwał go przestępcą.

Doniósł o tym portal Wprost 24. Nowak opowiedział dosadnie o Adamie Darskim, liderze Behemoth, w wywiadzie prasowym. Muzyk podczas jednego z koncertów miał podrzeć Biblię, a Kościół katolicki nazwał „zbrodniczą sektą”.

Prokuratura w Gdyni z urzędu wszczęła postępowanie przeciwko rockmanowi o obrazę uczuć religijnych, ale umorzyła je. Powód? Nie spełniono wymogu formalnego zgłoszenia co najmniej dwóch osób, które czują się obrażone z tego powodu. Dotkniętym poczuł się tylko Ryszard Nowak, który wystąpił z prywatnym aktem oskarżenia przeciwko Derskiemu. Jak podało Wprost 24, tę sprawę sąd umorzył.

Do kontry przeszedł lider Behemotha, który pozwał do sądu Nowaka za to, że nazwał go przestępcą. – Jednocześnie potwierdził, że wulgarnie wyraził się o Biblii i podarł jej egzemplarz oraz nazwał Kościół katolicki "zbrodniczą sektą" – czytamy we Wprost 24.

Derski podkreślił, że nie miał zamiaru nikogo obrażać. Dodał, że występuje dla hermetycznego kręgu publiczności, która zna jego poglądy, a Kościół nazywa „zbrodniczą sektą”, bo jest historykiem, który badał „ciemną stronę historii Kościoła”.

Nowak bronił się twierdząc, że prawidłowo użył określenia „przestępca”, bo muzyk obraził jego uczucia religijne. Szef komitetu obrony przed sektami miał na to dowody, ponieważ Derski w sposób wyżej przedstawiony zachowywał się na koncercie.

Jednak sąd stwierdził, że określenie „przestępca” naruszyło dobra osobiste muzyka. Mogło zostać użyte tylko wtedy, kiedy zostałby on skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Tymczasem Derski nigdy nie był karany. Teraz Nowak musi przeprosić rockmana na łamach prasy ogólnopolskiej, zapłacić koszty sądowe i wpłacić nawiązkę na rzecz schroniska dla zwierząt w Gdyni.

Ryszard Nowak przepraszać nie zamierza, bo – jak twierdzi – otworzy to furtkę innym satanistycznym grupom. Dodał też, że nikt nie poparł jego wniosku o ściganie Derskiego za obrazę uczuć religijnych z obawy przed zemstą członków zespołu Behemoth. Zapowiedział także odwołanie się od wyroku i wynajęcie dobrego adwokata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie bezpieczniej

Przegląd inwestycji drogowych  

Szlakiem Bernatta

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~dżastys for ol 12-03-2009 10:24
I dobrze! Wolność słowa kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność jednostki. Za nazwanie mnie przestępcą sam bym nie popuścił. Może się klecha ugryzie w język następnym razem. Teraz sam jest PRZESTĘPCĄ. W dodatku ze zbrodniczej sekty.
saldek 12-03-2009 10:39
Literówka w znazwie zospołu. Powinno być BEHEMOTH :-)
~666 12-03-2009 11:07
Behemoth!!!! a nie "Behemonth"....................
~Papaja 12-03-2009 11:19
A to POlska właśnie...i POlskie sądy....
~LuLu 12-03-2009 11:20
Panie TEJO, to zespół "BEHEMOTH", bez "n". ;) Pozdrawiam...
~Ryba. 12-03-2009 11:33
Nie porownujcie pogardy dla kosciola do satanizmu bo to dwie rozne sprawy ktore dzieli "przepasc".
HankaOdRumcajsa 12-03-2009 12:12
...puściłam sobie tego Behemota na youtubie i... taka demoniczna ta muzyka, jak dla mnie za ciężka...
~zgredzik 12-03-2009 12:12
Większy był pożytek jak Pan Nowak próbował się zajmować z paskudnym zjawiskiem "fali" w polskim wojsku - z marnym zresztą skutkiem. Obowiązkowej służby już nie ma, więc "falowanie" jest teraz tylko na własne życzenie fascynatów munduru.
~ivan cabalera 12-03-2009 12:58
"...Ryszard Nowak przepraszać nie zamierza, bo – jak twierdzi – otworzy to furtkę innym satanistycznym grupom..." nie wiem kto to jest Pan Nowak ale pomimot tego, że nie słucham Behemotha nie życzę sobie aby od niejakiego Nowaka zależało uchylanie czy zamykanie jakichkolwiek furtek. o ile wiem zespoły Behemoth i Vader są od lat najbardziej znanymi polskimi muzykami na świecie, w swoim gatunku są po prostu najważniejszymi kapelami (w Polsce cieszą się mniejszą sławą) - i nagle Rysiu Nowak pragnie ich delegalizacji :) pięęęęękny temat :)
~ 12-03-2009 13:05
~ 12-03-2009 13:31
Jeżeli katolicyzm nie jest sekta to satanizm tez nie gdyż jest to jedna i ta sama religia. Szachy też mają kolor czarny i biały i nie ważne którymi sie gra zawsze gra się w szachy.
~ 12-03-2009 13:40
eh niech przeprosi kazdy jest tym kim chce byc....
~a 12-03-2009 14:43
wolność słowa i wolność wyznania, ale gdzie kultura? obrażając Kościół pokazują na jak niskim poziomie są. Żałosne. Wszak wszystko poszło do przodu i nawet Kościół się zmienia ;]
~Kami 12-03-2009 15:49
Słowo "przepraszam" ma otworzyc furtkę "satanistom'? Jakim satanistom i jaką furtkę? I dokąd ta furtka miałaby prowadzić??? Rzeczywiście pan Nowak sam stał się przestępcą, ponieważ uchyla się od wypełnienia postanowień sądu. A że Kościół ma swoją zbrodniczą historię, to fakt, o którym wszyscy wiedzą. Ale jak powie to ktoś publicznie, to już od razu wielka obraza majestatu... Inna kwestia: satanizm w wydaniu zespołów metalowych to bardzo często zagranie medialne, kreacja, a nie czarne msze, kotlety z kotów na kolację i ofiary z niemowląt
~ 12-03-2009 15:57
Kościół się zmienia, oj zmienia...ale, czy na lepsze???????????
Patol 12-03-2009 16:38
kazdy wierzy w to co wierzy. nie ma sekt. ja tam bardziej wierze w pieklo niz w niebo. przynajmniej cos sie dzieje w piekle. w niebie to raczej nudno...
~a 12-03-2009 18:39
Pewno, niech przeprosi, bo liderzy grup podobnych do Bechemoth wiele rzeczy mówią, żeby się dobrze "sprzedać", a pan Nowak? Cóż cicho się o nim zrobiło, więc zabysnął.
~na kolana i proś 12-03-2009 20:25
~zuo do a 12-03-2009 20:59
Tyle komentarzy ... a nikt nie zauważył, że "Nergal" nie robi jakoś wielkiego szumu wokół swojej osoby i wydarzenia, jego zdaniem warto było zadbać o potrzebujące zwierzaki, a nie robić publiczkę z jakimś ratowaniem dzieci albo meneli (którym jakoś bracia - katolicy nie śpieszą się z pomocą). I tym - moim zdaniem - pokazał, że jest normalnym człowiekiem a nie, jak jego oskarżyciel, człowiekiem szukającym wyimaginowanej dziury w całym...
~Patryotka 12-03-2009 21:13
Pytanie do obrońców p. Darskiego: dlaczego ten pan z kumplami nigdy nie odważy się zniszczyć koranu!?
~wie39 12-03-2009 21:44
do a "wolność słowa"-jakby sekta uprowadziła twoje dziecko i wyprała mu mózg to byś inaczej ćwierkał a nie bronił satanistów.Nowak walczy z sektami i ma rację
~mhm 12-03-2009 22:02
no tak, dla niewierzących to wolność słowa, ale dla mnie Biblia jest święta i nie żczę sobie,by była publicznie darta i znieważana. Jeżeli tak bardzo nie lubi KK może być obojętny w stosunku do niego , a nie zwalczać Go i obrażać. Ludzie oburzają się na noszenie skóry czy futra, bardziej kochają zwierzątka, a znieważają Boga. No cóż , takie czasy...
rymcycymcy 13-03-2009 0:21
W moim wyznaniu niebo jest i na dole i na górze ! ...kto się zapisuje ? ;)
~ago od kosmosu 13-03-2009 7:05
Ciekawe co stałoby się gdyby pan Darski publicznie zniszczył Torę? Wtedy dopiero rozpętałoby się piekło! W katolickim kraju wolno mu publicznie niszczyć Biblię i sąd nie widzi w tym nic zdrożnego?! Osobiście uważam, że niszczenie i jednego, i drugiego (a także Koranu) obraża uczucia religijne i powinno podlegać karze. I to nie Nowak powinien tutaj przepraszać.
~Katolik 15-03-2009 10:10
Informacja z "Dziennika Bałtyckiego" z 14.03.2009 roku Lider Behemotha nie doczeka się przeprosin. Będzie drugi proces. Senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk zaoferowała pomoc prawną Ryszardowi Nowakowi, szefowi Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, w jego sporze z Adamem Darskim, liderem zespołu Behemoth. - Śledziłam uważnie proces jaki lider Behemotha wytoczył panu Nowakowi - mówi senator. - Wyrok sądu był zaskakujący. Teraz coś co jest postawione na głowie trzeba znów postawić na nogi. Senator stwierdziła, że sama jest katoliczką i czuje się dotknięta oraz obrażona postępowaniem Adama Darskiego. Cała sprawa ma początek w 2007 roku. Wtedy właśnie podczas koncertu Behemotha w gdyńskim klubie Ucho Adam Darski podarł biblię, a kościół katolicki nazwał zbrodniczą organizacją. Ryszard Nowak złożył wówczas doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Prokuratura w Gdyni oddaliła jednak jego wniosek. Jeszcze w czasie śledztwa Nowak udzielił wywiadu "Gazecie Świętojańskie". Nazwał w nim Darskiego przestępcą. Lider Behemotha pozwał Nowak. Zarzucił mu naruszenie dóbr osobistych. Teraz przegrał proces, bo Sąd Okręgowy w Gdańsku uznał, że nie można nazywać przestępcą kogoś kto nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Nowak musi zapłacić 3 tysiące złotych na schronisko dla bezdomnych zwierząt "Ciapkowo" w Gdyni, pokryć koszty sądowe oraz umieścić przeprosiny na 5 stronie "Gazety Wyborczej". Wyrok jest nieprawomocny. Nowak zapowiedział odwołanie. - Nie przeproszę pana Darskiego - podkreśla. - To stworzyłoby precedens. Muzycy satanistyczni poczuliby się wtedy całkowicie bezkarni. - W kraju gdzie 98 proc. ludzi deklaruje, że jest katolikami pan Nowak nie może zostać sam - zaznacza Dorota Arciszewska - Mielewczyk. - Są pewne wartości, których nie można szargać. Nie pozostanę obojętna. Nowak ma siedem dni na złożenie odwołania. Niezależnie od tego wczoraj Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami złożył w prokuraturze doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez lidera Behemotha. Zarzuca w nim, że Adam Darski nawołuje w tekstach swoich piosenek do mordowania chrześcijan i podpalania kościołów. - Naszej muzyki słuchają i na koncerty przychodzą ludzie, którzy identyfikują się z pewną filozofią - odpowiada Darski. - Nie są to osoby przypadkowe. Jeśli ktoś czuje się obrażony naszym występem, to oznacza, że nie powinien się tam znaleźć. Ja unikam miejsc, w których mógłbym się zirytować. Nie chodzę na przykład na mszę do kościoła.
~ 16-03-2009 14:05
Rysiu Nowaku, usiądź na czterech literach i daj sobie na luz ze swoimi "akcyjkami". Jedyne co dobrze robiłeś, to zarządzanie rozdawaniem mleka w jednej dużej firmie w JG...
~Monika17 18-04-2009 20:28
Darcie Biblii spodobało się sędziemu Krzysztofowi Soleckiemu. I to jest przerażające, że sędzia stanął w obronie przestępcy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Akcja przy Kiepury

Warto zakisić nie tylko ogórki

MZK: Obiecujące testy ekologicznego autobusu

Prezes sądu okręgowego grozi procesami

Kuchcikowo w SP 2

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny byc jawne?

Oddanych
głosów
263
Tak
79%
Nie
17%
Nie mam zdania
3%