MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Walczą z wiatrakami

Wiadomości: REGION
Wtorek, 25 maja 2010, 9:41
Aktualizacja: 11:37
Autor: TEJO
Fot. .....
Rozrasta się krąg przeciwników elektrowni wiatrowych. Dziś odbędzie się spotkanie w tej sprawie w Nowogrodźcu.

Po terenach Pogórza Izerskiego, gdzie miało miejsce już kilka debat poświęconych plusom i minusom pozyskiwania energii elektrycznej z wiatru, przyszedł czas na północne regiony byłego województwa jeleniogórskiego.

Inicjatywa Społeczna Nowogrodziec oraz Towarzystwo Ochrony Przyrody i Krajobrazu TOPiK zapraszają dziś na debatę pod hasłem "Energia wiatrowa w gminie Nowogrodziec". Podczas spotkania odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem władz regionu, specjalistów, inwestora, ekologów oraz mieszkańców.

Początek debaty dziś o godz. 18 auli Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~vip 25-05-2010 10:25
Wieśniaki!!!! Za naszą zachodnią granicą jest "więcej wiatraków jak u nas drzew"i jakoś nie narzekają i dużo mniej płacą za energię .Ale oczywiście niektórym wieśniakom z Polski się nie opłaca bo albo za drogo,albo ptaszki dostają po dupie>Ku....a do lasu i ogniska palić wsioki !!!!!
~do vip 25-05-2010 11:24
poczytaj trochę na ten temat, a potem sie wypowiadaj. a najlepiej wyjedż do swojego raju Niemiec, kup sobie dom w pobliżu pola wiatrakowego, pomieszkaj - zabaczymy jak długo wytrzymasz. Tylko wieśniak (nie mylić z mieszkańcem wioski) zabiera głos na tematy o których nie ma pojęcia, obrażając tych co wiedzą dużo więcej.
~do vip 25-05-2010 11:29
Sam jesteś wieśniak intelektualny (z pełnym szacunkiem dla mieszkanców wsi). Na zachodzie od dawna się już od tego odchodzi, wystarczy poczytać. A od lasów i ognisk to wsioku trzymaj się z daleka
~do vip 25-05-2010 11:45
co ty chłopku piszesz, jakie mniej płacą, a widziałeś ich rachunek za prąd i przeliczenie na 1kW ? pewnie nie skoro piszesz bzdury, ja widziałem i powiem Ci że wcale mało nie płacą, więcej niż my.
~olo 25-05-2010 12:04
poszukajcie filmików z wiatrakami i ich wpływem na środowisko , dla mnie to był szok, myślałem, że wiatraki to taka fajna alternatywa a teraz jestem w 100% przeciw.
~xxx 25-05-2010 12:20
a mi to lata najlepiej niech nic nie budują żadnych wiatraków, nastrostrad niczego i tak już mieszkamy prawie jak w skansenie w porównaniu do zachodu
~MAX 25-05-2010 12:23
Kto czyta ten WIE, że to niebezpieczna zabawa. Badania naukowe, artykuły prasowe, protesty na całym świecie to fakty. poczytaj: http://stopwiatrakom.eu/ także polskich naukowców.
~ekspert od energii 25-05-2010 13:20
Nie chodzi o ceny, lecz o ekologie i bezpieczeństwo energetyczne. Najczystsza i najtańsza energia jest w krajach gdzie są elektrownie atomowe i to one zapewniają bezpieczeństwo energetyczne. W Polsce energia elektryczna jest brudna gdyż pochodzi z elektrowni opalanych węglem a te zasoby są nieodnawialne więc ceny będą rosły z roku na rok. A jeżeli chodzi o Niemcy, to fakt że mają droższy prąd lecz nie do końca gdyż koszt wyprodukowania energii elektrycznej jest mniejszy niż w Polsce, wyższa jest tylko akcyza i podatek więc państwo może w większym stopniu regulować ceny. W latach 1999-2000 ceny energii elektrycznej w Niemczech spadły w stosunku do lat ubiegłych w sumie o 19%, pokażcie mi chociaż jeden okres w Polsce gdzie ceny energii spadły, podpowiem, że nie było takiego okresu a w latach 1999-2000 ceny energii elektrycznej wzrosły o dokładnie 20,5% i do dziś co roku rosły o średnio 6% w roku. Podsumowując każda alternatywa jest dobra w stosunku do tego co mamy.
~Seen 25-05-2010 13:24
Powinno się budować elektrownie wodne, mamy do tego idealne warunki!
~ekspert od energii 25-05-2010 13:40
Nie chodzi o ceny, lecz o ekologie i bezpieczeństwo energetyczne. Najczystsza i najtańsza energia jest w krajach gdzie są elektrownie atomowe i to one zapewniają bezpieczeństwo energetyczne. W Polsce energia elektryczna jest brudna gdyż pochodzi z elektrowni opalanych węglem a te zasoby są nieodnawialne więc ceny będą rosły z roku na rok. A jeżeli chodzi o Niemcy, to fakt że mają droższy prąd lecz nie do końca gdyż koszt wyprodukowania energii elektrycznej jest mniejszy niż w Polsce, wyższa jest tylko akcyza i podatek więc państwo może w większym stopniu regulować ceny. W latach 1999-2000 ceny energii elektrycznej w Niemczech spadły w stosunku do lat ubiegłych w sumie o 19%, pokażcie mi chociaż jeden okres w Polsce gdzie ceny energii spadły, podpowiem, że nie było takiego okresu a w latach 1999-2000 ceny energii elektrycznej wzrosły o dokładnie 20,5% i do dziś co roku rosły o średnio 6% w roku. Podsumowując każda alternatywa jest dobra w stosunku do tego co mamy.
~Wędrowiec 25-05-2010 14:33
Ale wy jesteście de...! Pomyślcie, kto te news-y antywiatrakowe publikuje? A pan panie Tejo, pakuj pan "Zenita" ;) , wsiadaj pan w furę i jedz pan do Goerlitz, z tamtąd na Zittau i gdzieś w połowie drogi zobaczysz pan kontrast- wiatraki vs kominy, możesz pan przy okazji dojechać do Zittau i zrobić fotki kolejki wąskotorowej i pokazać Polakom jak to funkcjonuje na zachodzie, polecam też powrót przez Czechy- mianowicie: Sieniawka, Bogatynia, Frydlant, Nove Mesto, Świeradów Zdrój, Szklarska Poręba. Na tym odcinku będziesz pan miał temat dotyczący stanu dróg w Polsce. Pozdrawiam.
~ 25-05-2010 16:44
..takie wiatraki są równiez SZKODNIKAMI ! ..zabijają chronione ptaki wędrowne, a takze powodują emisję szkodliwych dzwięków !
~ritz 25-05-2010 17:36
co do ptaków to mniejsze ptaki wylęguja się i wychowują własnie przy wiatrakach,a dlatego gdyż z obserwacji i badań wynika że drapiezniki powietrzne boją sie łopat wiatraków
~ZABOBRZANIN 25-05-2010 19:27
Jak będziecie nastepny LED TV kupować, suszarke, piekarnik, frytkownice, lokówkę itp... to pomyślcie czy to ekologiczne czy wam się tak zdawało bo pisali w gazetach i filmiki na you-tube robili ze to nie zdrowe i nie mo...lne ?
~ZABOBRZANIN 25-05-2010 19:34
Nie dawno jakiesz wielkie poruszenie było jak stawiali stacje bazowe firmy telefonii komorkowej. Jakiesz to nie zdrowe pani kochana aż kury mi sie przestały nieść ! Ale teraz wiem gdzie mój stary łazi bo mam go pod kątrolą na WAP-ie. Córka na pole dzwoni z źięciem i wszyscy mamy taką taryfe w RODZINIE. Rewelacja ! Masakra jak za króla ćwieczka, wszystko jest nie zdrowe i nie dobre !
~:):) 25-05-2010 22:10
w niemczech jakoś są wiatraki i ludzie nie narzekają a w polsce jakoś nie mogą być...!
~kum 25-05-2010 23:59
W Niemczech są wiatraki a my mamy wiatry.
~vip 26-05-2010 0:14
Tak zle i tak nie dobrze, jak by chcieli wybudować elektrownie atomową to NIE!!!jak by chcieli postawić tarcze antyrakietową to NIE!!!albo jak by chcieli wybudować nową drogę to też nie ,bo będą po niej auta jezdzić i będzie głośno.Odnoszę wrażenie że mam do czynienia z" Amiszami"którym nic w życiu nie jest potrzebne po za ogniskiem w lesie to ok szacunek:)Przepraszam. W innym przypadku to banda wieśniaków co pewnie nie raz usłyszeli że są 100 lat za murzynami i na pewno nie raz jeszcze usłyszą
~bum-bum 26-05-2010 7:13
Wolałbym 10 000 wiatraków niż 1 kopalnię taką jak w Bogatyni. Zawsze się znajdzie jakiś uduchowiony ekolog, który stwierdzi, że wiatraki są szkodliwe dla ptaków... Pewnie są no i co z tego? Kopalnia odkrywkowa jest dużo bardziej szkodliwa, a jakoś jej nie atakują... Czemu w tym kraju o wszystko musi być wielka kłótnia i walka, nie można niczego normalnie po ludzku zbudować? Nie będzie wiatraków, nie będzie dróg, kolej się rozpada, ten kraja popada w ruinę, 20 lat minęło od upadku komuny i co? Gdyby nie UE, która pompuje w nas miliardy, bylibyśmy skansenem...
~OLO 26-05-2010 7:15
Zerknijcie na stroną stopwiatrakom - polecam efekt stroboskopu ciekawe ilu z was zechce mieć taką frajdę we własnym domu. Ja dziękuję. A do gościa wypowiadającego się o elektrowniach wodnych to powiem tyle. Jedź w góry nad rzekę a jak zobaczysz zamiast rzeki cieknący strumyczek (bo cała woda leci w rurach do elektrowni ) to się zastanów i wypowiadaj.
~bum-bum 26-05-2010 8:01
@OLO: przejedź się do Norwegii, tam 100% energii jest ze źródeł odnawialnych głównie z elektrowni wodnych, i nie mają problemu z "wodą która leci w rurach" Odnośnie efektu stroboskopu - przecież nikt nie zbuduje wiatraka 100m od zabudować. Takie wiatrownie stawia się na polach, pewnie z 500m od domów. Aha, zbadaj sobie jakość powietrza w okolicach Turoszowa, jak już tak ostro a...lizujesz/krytykujesz.
~zgoda 26-05-2010 9:00
zgadzam się z ekologami. zbyt szybki rozwój jest szkodliwy dla kraju i jego mieszkańców. zróbmy wszystko żeby wyprzedzić rumunię i bułgarię i wtedy będziemy NAJLEPSI W UE
~do wszystkich 26-05-2010 10:06
Moi Drodzy, ekologia i rozwój OZE to jedno a sposób w jaki to się właśnie w Polsce odbywa to drugie! Nie mamy porządnej rzetelnej szczegółowej strategii rozwoju OZE w Polsce! Nie mamy najbardziej podstawowych regulacji prawnych dotyczących energii wiatrowej! W krajach gdzie wiatraki juz funkcjonuja od jakiegoś czasu jest określona w metrach minimalna odległość wiatraków od domostw, to są odległości rzędu 1,5-5 km i mieszkańcy tamych regionów wciąż walczą o zwiększenie tych odległości. 500 m nie daje żadnych szans na normalne, spokojne życie. Ile bylibyście w stanie wytrzymać jednostajnego dudnienia lub cienia migającego w wewnątrz Waszych domów? Okolice farm wiatrowych pustoszeją a mieszkańcy często bankrutują nawet jeśli ich domy leża w odległości 2-3 km od wiatraków. Tymczasem ambicją Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej jest lokalizacja farm wiatrowych w co drugiej gminie w Poslce? Czy nasz system energetyczny to wytrzyma? Co uzupełni brak energii gdy wiatr przestanie wiać i czyjm kosztem? Zacznijmy od ustalenia podstawowych regulacji prawnych zabezpieczających interes mieszkańców a potem bawmy się w wiatraki.... I nie łudźmy się, że chodzi tu o coś innego niz o biznes Pana inwestora!!!!
~MM 27-05-2010 14:10
średniowiecze i niedoinformowanie,ludzie to jest czysta energia która tak czy inaczej będzie coraz bardziej popularna,to jest alternatywa która musi zaistnieć w naszym środowisku,ludzie zawsze się boją tego czego nie znają. Wiatraki mają swoje plusy i minusy,ale jak słucham tych pseudo naukowych bredni,że krowy mleka nie dają,kury się nie niosą,ludzie zapadają na dziwne choroby to mi ręce opadają!!! W krajach gdzie stoją elektrownie wiatrowy a wokół mieszkają ludzie jakoś nie słychać takich głosów protestu jak u nas a ludzie rozumieją potrzebę korzystania z odnawialnych,czystych i niewyczerpalnych źródeł energii.
~xxx 18-06-2010 13:35
~MM, jak Ty mało wiesz... na Zachodzie nie protestują? poszukaj w necie, a zdziwisz się!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Synoptycy: jeszcze popada

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Co z dużą ilością nakrętek?

Jest kapliczka św. Anny

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1046
Tak
22%
Nie
72%
Nie wiem
6%