MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Walczą w Katalonii o medale MŚ!

Wiadomości: Sort
Czwartek, 4 lipca 2019, 15:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 lipca 2019, 15:58
Autor: MDvR
Fot. użyczone
Minęły już niemal dwa lata od Mistrzostw Świata we Freestyle'u Kajakowym w argentyńskim San Juan. Tym razem stolicą światowego kajakarstwa spod znaku salt i piruetów stało się położone w Katalonii hiszpańskie miasto Sort. W składzie reprezentacji Polski na te zawody nie mogło zabraknąć zawodników Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry Zofii Tuły i Tomasza Czaplickiego.

29 czerwca uroczyście otwarto Mistrzostwa Świata i rozegrano pierwsze konkurencje. Już pierwszego dnia mistrzostw globu nasi zawodnicy zaprezentowali się najlepiej z kadry Polski, zajmując 6. miejsca (Zosia w kat. K1SK i Tomek w kat. K1SM). Oboje więc otarli się o awans do pięcioosobowego finału w konkurencji, w której startują dodatkowo, na tak zwane przetarcie.

- Szczerze mówiąc jestem trochę zaskoczony tym, że poszło nam tak dobrze w Squirt Boatingu, bo nie trenujemy tej konkurencji na co dzień. Mimo to po eliminacjach byłem trzeci, a w półfinale zająłem 6. miejsce. Moim zdaniem to super osiągnięcie i duży krok na przód zarówno w tych mistrzostwach, jak i na przyszłość. Warto wspomnieć, że do tej dyscypliny używa się zupełnie innych kajaków niż do freeestyle'u i figury, które się wykonuje również różnią się od tych freestyle'owych. Jestem dumny z występu Zosi, bo też super się zaprezentowała - komentuje Tomasz Czaplicki.

Nie jest tajemnicą, że nasi kajakarze poza startami w swoich koronnych konkurencjach, czyli we freestyle'u kajakowym dobierają sobie starty w innej kategorii. Dlaczego tak robią?

- Starty na przetarcie to moim zdaniem dobry sposób na stopniowe wdrożenie się w realia dużej imprezy. To są Mistrzostwa Świata, każdy trenuje do nich ciężko i jest mnóstwo presji. Transmisje na żywo w TV i Internecie, wywiady i prezentacje oraz presja ze strony innych zawodników. Fajne, aczkolwiek trudne miejsce rozgrywania zawodów, duża widownia no i chęć pokazania całemu światu, co się potrafi. To wszystko składa się na potężną dawkę emocji, z którymi trzeba umieć sobie poradzić podczas startu. Od lat staram się rozładowywać to ciśnienie stopniowo startując również w Squirt Boatingu, żeby być nieco lżejszym emocjonalnie na mój główny start - mówi jeleniogórski zawodnik.

Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki trenowali do tych mistrzostw głównie poza granicami naszego kraju. Na przełomie kwietnia i maja odbyli zgrupowania w Niemczech i Francji. W maju i na początku czerwca przygotowywali się w Stanach Zjednoczonych. Podczas swoich treningów i startów na całym świecie nasi kajakarze reprezentują Polskę i Jelenią Górę. Ostatnim startem w USA była potężna impreza Go Pro Mountain Games w Vail, Colorado.

Jak oceniają swoje przygotowania zwycięzcy Pucharu Świata z 2018 roku?

- Myślę, że odwaliliśmy kawał dobrej roboty i na tyle na ile mieliśmy możliwości przygotowania przebiegły dobrze. Do samej chwili naszego przyjazdu do Sort nie mieliśmy pewności w jakim miejscu przyjdzie nam startować, bo od naszych zeszłorocznych sukcesów w Pucharze Świata arena mistrzostw uległa kompletnej przebudowie. Docelowa fala była gotowa dopiero tuż przed treningami oficjalnymi. Postawiliśmy na wszechstronny trening w różnych miejscach by być gotowym na kilka wariantów, ale na pewno przydałoby się więcej treningu tutaj w Sort. Odwój, w którym wystartujemy daje możliwość osiągania wysokich wyników, ale z drugiej strony jest bardzo wymagający i czasem nieprzewidywalny. Poziom wody ulega lekkim wahaniom w ciągu dnia, a to ma wpływ na jakość miejsca zawodów - dodaje Tomasz Czaplicki.

Profil Youtube zawodów:

Strona Światowej Federacji Kajakowej ICF:
https://www.canoeicf.com/?fbclid=IwAR2s0y3NKdoU6fNo5K-XDy2gJ4Z61wrXZlBY9GBtT6VqmCWhH2pAk66ewS0

Twoja reakcja na artykuł?

5
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dworzec do remontu

Pierwsze takie zawody!

Powstaje kolejny market na Zabobrzu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~:) 4-07-2019 17:31
brawo!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dobry wynik Kasi na mistrzostwach świata!

Nad Śnieżnymi Kotłami

PiS ujawnił listy kandydatów

KOD znowu pod sądem

Kandydaci PO

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
624
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%