MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Wakacyjne dylematy obieżyświata

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 15 sierpnia 2010, 7:48
Aktualizacja: 8:33
Autor: TEJO
Stanisław Dąbrowski poleca na wypoczynek... Czechy. Na zdjęciu – Liberec.
Fot. TEJO
Zwiedził prawie cały świat (poza Australią). Podczas pobytu zagranicą nie tylko poznaje turystyczne hity, lecz także stara się zrozumieć cudzoziemców i przywieźć z ich kraju jak najwięcej wspomnień. Jakie wakacje poleca naszym Czytelnikom przewodnik, fotografik i podróżnik Stanisław Dąbrowski?

Jelonka: – W jakich dużych miejscach na świecie pan był i jakie jest pana ulubione?

Stanisław Dąbrowski: – Moje ulubione miejsce to są okolice Jeleniej Góry, szczególnie Jeżów i Siedlęcin. To tam chętnie wracam. Zwiedziłem wszystkie kontynenty, prócz Australii, do której niebawem chcę się wybrać. Chciałbym wrócić do Tunezji, gdzie pracowałem, a dokładniej na Saharę, ponieważ to miejsce też jest moim ulubionym, ale pod względem relaksu. Mogę na nią iść, usiąść, pomyśleć o niczym i poobserwować gwiazdy. A jeśli chodzi o obszar przekraczający ludzką wyobraźnię, można powiedzieć, że nawet obszar mistyczny to Wielki Kanion Kolorado, dlatego że dla zwykłego człowieka nie jest to zgodne z wyobrażeniem. Natomiast moim ulubionym krajem są Chiny, ze względu na szybki rozwój i wielkie zmiany w ciągu ostatnich 10-ciu lat oraz kuchnię, w szczególności pierożki.

– Jakie miejsca mógłby pan polecić na zwykłe, rodzinne wakacje?

– Czechy. Szczególnie dla mieszkańców Jeleniej Góry, gdyż wystarczy godzina by tam dojechać, a ma w zanadrzu naprawdę wspaniałe obszary jak Czeski Raj, Hradec Kralove, gdzie jest jeden z najwspanialszych ogrodów zoologicznych w Europie, a w dodatku można zjeść knedliki. Ze względów sentymentalnych poleciłbym tez Tunezję, ale nie w celu wylegiwania się na plaży, a w celu poznania kultury. Świetnym sposobem jest wypożyczenie samochodu i pozwiedzanie zabytków rzymskich, pojechanie do miejsc nieznanych przez turystów, do ksarów, czyli górskich wiosek, spróbowanie lokalnej kuchni. Tam są świetni, życzliwi ludzie i przede wszystkim jest tam bezpiecznie.

– A co pan sądzi o najczęściej wybieranych miejscach na wakacje przez polaków, czyli krajach południowych typu Włochy, Grecja, Hiszpania?

– To są też świetne miejsca, tylko trzeba się też dobrze do nich przygotować. Należy poczytać o ciekawostkach okolicy, znaleźć nocleg o wygodnym łóżku i prysznicu, a nie basenie i spa, zainteresować się kuchnią, zabytkami, aby jak najwięcej się dowiedzieć i wynieść z tej podróży i poznać nowe kultury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podpisali umowę na nowe pociągi

Wytną drzewa

40 lat pracy S. Firszta

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~mat 15-08-2010 13:29
Właśnie wybieramy się do Liberca. Pozdrowienia dla p. Stanisława, z którym mieliśmy zajęcia na uczelni i był świetnym kompanem na rajdach. Widać turystyka była zawsze jego pasją
ρiiρi 15-08-2010 15:54
~Mat ..*Hi ! ~Jedziecie ..na *PIVO ? ~SMUTNE ..
~svene&szpaq 15-08-2010 19:25
Tajlandia Kambodża Laos Vietnam polecam!..wystarczy tanio wyhaczyć przelot :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Senator zachęca do głosowania na maszty

70 drzewek na jubileusz

Renowacja Nepomucena

Był "Krok do sukcesu"

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
349
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%