MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Wakacyjna jazda koleją

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 10 sierpnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Tłumy na peronach, kolejki przed kasami biletowymi, przepychanki w wagonach, podawanie bagażu przez okna. Szybkie zajmowanie miejsc w przedziałach. To tylko wspomnienie. Kto chce dziś pojechać pociągiem nad Bałtyk, dojedzie tam zupełnie bezstresowo.

Podpatrzyliśmy, jak wygląda zainteresowanie pociągiem relacji Szklarska Poręba – Szczecin, przejeżdżającym przez Jelenią Górę. Tłumów nie było, bilet można kupić normalnie. W wagonach część przedziałów zupełnie pusta. Nieliczni pasażerowie bez problemów układają torby podróżne.

– Dla mnie to dobrze, bo nie lubię tłumów, a nie mogę jeździć autobusami. Podróż może nieco długa, ale wygodna – mówi Andrzej Florkowski, który pociągiem udał się na urlop nad morze Bałtyckie. W przedziale spędził co najmniej osiem godzin i czterdzieści jeden minut. Tyle trwa przejazd ze stolicy Karkonoszy do Szczecina.

Zapytani przez nas podróżni narzekają na nieciekawe skomunikowanie pociągu ze składem do Międzyzdrojów. – Do Szczecina dojedziemy przed ósmą wieczorem, później prawie godzinę czekania na przesiadkę. W Międzyzdrojach o 22. 30 – opowiadają Marzena i Paweł Wołkowscy, którzy z usługi PKP zrezygnowali.
– Dla wczasowiczów to żadna atrakcja – dodają.
Wykupili wczasy z jednego z biur podróży, które zapewnia transport na miejsce autokarem.

Andrzej Florkowski pamięta nocne połączenie do Szczecina przez Lwówek Śląski i Żagań. – Pociąg wlókł się niemiłosiernie długo. Odjeżdżał z Jeleniej Góry o północy. Do Szczecina dojeżdżał około godz. 11 przed południem. Bywało, że zajęcie miejsca siedzącego graniczyło z cudem. Trzeba było rezerwować przedziały. Co bardziej przedsiębiorczy wsiadali do wagonów jeszcze na bocznicy – opowiada.
W szczycie sezonu był taki tłok, że podróżni stali całą noc na korytarzach. W tym grzybiarze i wędkarze, którzy jeździli do lasów i nad wody na Ziemi Lubuskiej.

W Zakładzie Przewozów Pasażerskich PKP w Jeleniej Górze dowiedzieliśmy się, że kolej postawiła na dzienne połączenia ze względu na zagrożenie kradzieżami nocą.
Nocne pociągi są specjalnie patrolowane przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Nie ma jednak na tyle kadry, aby mogła pełnić służbę we wszystkich składach. Stąd przeniesienie niektórych połączeń na okres dzienny.

Kolejarze spodziewają się większego ruchu na liniach łączących Jelenią Górę z Pomorzem Zachodnim w najbliższych dniach, kiedy zacznie się tak zwana wymiana turnusów.
Za to na brak zainteresowania nie narzeka PKS Tour, które prowadzi bezpośrednie połączenia autobusowe ze stolicy Karkonoszy do nadbałtyckich miejscowości. Jednak podróż autokarem jest również uciążliwa. Trwa co najmniej osiem, dziewięć godzin, a jakość pojazdów nie zawsze jest najlepsza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rozbiórka „Kuźnicy”

Wiadukty prawie gotowe

Bardzo słabe wyniki matur

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Travel 10-08-2006 11:29
Weźcie się wreszcie za Kolej Izerską, bo to co z nią się dzieje to skandal. Osoba blokująca reaktywację tej linii zasługuje na najgorsze i najbardziej obelżywe inwektywy. Dlaczego czeski odcinek Kolei Izerskiej kwitnie? A może w ogóle oddać cały szlak z Jeleniej Góry do Harrachowa Czechom za darmo? U nich połączenia kolejowe działają jak w zegarku. U nas, jak to w Polsce, powszechna, tradycyjna niemoc.
~Jeleniogórzanin 10-08-2006 13:07
W naszym regionie kolej zostaje wyparta przez autobusy i wydaje mi się ze trzeba by sprecyzować informacje z artukułu.POK Tor JG ma naprawdę nowoczesny tabor w porównaniu do innych przewoźników z grona PKS. Inną sprawą jest już tylko jaki autobus podstawiony zostaje na taką trasę, jako że kursy dalekobieżne są prowadzone w formie wymiennej z innymi PKS'ami. Przykładowo kursy do Koszalina, Piły,Słupska, Zakopanego czy Buska Zdr. prowadzone są również przez przewoźników PKS z tych miast a wówczas faktycznie można trafić na starsze autobusy.Jesli chodzi o kolej to w naszym regionie faktycznie tłumów w pociagach nie ma, ale są też takie linie, gdzie trudno znaleźć wolne miejsce w wagonach np na trasie Opole-Wrocław.
~Chemist 10-08-2006 13:11
Japoński Shinkansen w Jeleniej... Marzenie ściętej głowy
~obserwator_1 10-08-2006 13:37
Ja już wole jeździć PKSem, cena może wyższysza, ale przynajmniej autobus, nie kradną , a te pąciągi które lśniły za czasów komuny, powinni juz dawno wycofać i wstawić do muzem, wystarczy spojrzeć czym jeżdżą sąsiedzi Czesi i Niemcy,tam można wszystko, tu nic. Powinni zrobić muzem ze stacji w Jeleniej, i sokistów zatrudnić do sprzedawania biletów.
~Jeleniogórzanin 10-08-2006 13:53
Przepraszam za literówki które pojawiły sie moim komentarzu. W drugim zdaniu chodzi oczywiscie o skrót PKS Tour Jelenia Góra.
~Lech 11-08-2006 0:36
Autobusy są dobre tylko na krótkich odcinkach, a dalej tylko kolej!!! Ma się klamkę do przedziału, zamyka się i śpi do stacji docelowej;)Jestem w tym mistrzem - przejeździłem tak 2 lata co tydzień:) już nie wspomnę o środkach na dobry sen...(%%%%) PKP górą!!!
~turysta 11-08-2006 4:40
czy ktoś wie czy są jakieś zniżki na PKS z Jeleniej Góry do Koszalina ????
~krzysiek góral 11-08-2006 23:12
Powinni dawno już skasować pociągi lokalne do Szklarskiej Poręby to skandal ,aby pociąg woził dwie osoby. Kolej dla tych osób powinna zakupić busa i wozić ich za darmo to by się lepiej opłacało niż ciąganie takiej kupy złomu do Szklarskiej Górnej .Linia regonalna powinna przeistoczyć w atrakcję turystyczną kolei izerskiej do Jakuszyc ,Sam bym chętnie pojechał ,ale nasi urzędnicy czekają do emeryturki i liczą na przetrwanie ,a to jest zgubne .We Frankfurcie nad Menem kolej funkcjonuje razem z komunikacją miejską i ma się dobrze bo ludzie chętnie z dzielnic korzystają z szybszych tzw.ubanów ,które nie muszą stać w korkach i ich czas przejazdu z dzielnicy do dzielnicy czy okolicznych miejscowości jest nieporównywalnie wygodniwjszy ,szybszy i tańszy .Bilety są strefowe na kolej i na autobus czy tramwaj,są bilety ważne godzinę z tramwaju możemy przesiąść się na autobus lub pociąg mając jeden bilet ,ważne jedynie jest to aby zmieścić się w czasie zaznaczonym na bilecie .Naszych urzędników na to niestać , czekają do wieku emerytalnego i nie potrzebne są im zadne zmiany.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Stalowe rumaki w Karpaczu

Serca pełne nakrętek

Klasyki zjechały do Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
829
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%