MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Wagony wożą powietrze

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 3 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 3 października 2006, 10:36
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Niewielu pasażerów wie o nowych połączeniach uruchomionych w październiku przez Polskie Koleje Państwowe.

Dodatkowe pociągi jeżdżą z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. Choć wiosną zapowiadano, że linia może ulec likwidacji, jesienią znalazły się pieniądze, aby kursowało tam więcej składów.
Złotówki pochodzą z oszczędności wynikających z ustaleń z ministerstwem transportu dotyczących zasad finansowania połączeń międzyregionalnych – tak oficjalnie PKP tłumaczą wprowadzenie udogodnienia.

Tyle, że zaskoczeni są tym sami pasażerowie. Z jeleniogórskiego dworca pociągi do miasta pod Szrenicą odjeżdżają o godz. 4.57, 9 15, 12.30 i 15.45. Pierwszym składem jeżdżą z reguły tylko kolejarze. – Pozostałe wożą raczej powietrze, bo zainteresowanie podróżnych jest średnie – powiedział nam jeden z pracowników PKP w Jeleniej Górze.

Samych pracowników kolei dziwi fakt, że akurat teraz wprowadzono te dodatkowe kursy. – Kończy się sezon turystyczny. Latem w nielicznych pociągach do Szklarskiej Poręby było tłoczno. Teraz – niekoniecznie – usłyszeliśmy od naszego rozmówcy.

Niewiadomo też, czy wymienione połączenia będą funkcjonowały zimą, kiedy wzrośnie zainteresowanie turystów Szklarską Porębą. – Na pewno będą jeździły do 9 grudnia. Wtedy zostanie wprowadzony nowy rozkład jazdy – mówi Jerzy Karcz, zastępca naczelnika sekcji przewozów pasażerskich Polskich Kolei Państwowych w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dzisiaj ma grzmieć i padać

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Kontakt ograniczony

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~mieszkaniec jelonki 3-10-2006 11:23
TO JEST WŁAŚNIE PKP JAK KOŃCZY SIĘ SEZON TO SĄ DODATKOWE POCIĄGI JAK ZACZYNA SIĘ SEZON ALBO ŚWIĘTA TO STRAJKUJĄ O CO TU BIEGA?
~mieszczanin 3-10-2006 11:45
Kto zaplacił za uruchomienie tych połączeń? Czy nie jest to tylko i wyłącznie w interesie pracowników PKP? Starosta Jeleniogórski tylko pokrzykuje o rozwoju turystyki w regionie i chwali się tym co mu los przyniesie. Nie panuje wogóle nad sytuacją. Teraz dodatkowe pociągi to tak jakby na stoku narciarskim sprzedawał lody. Powiedzcie jasno kto dał apieniądze na uruchomienie tych połączeń kolejowych. Warto znać tego który ma za dużo pieniędzy a szarych komórek tyle ile trzeba zeby je nierozsądnie wydać.
~dres 3-10-2006 12:52
Jedynym rozwiązaniem jest prywatyzacja PKP. I tyle.
~rolf_j@gazeta.pl 3-10-2006 13:03
no bo po co teraz do szklarskiej ? Festiwal rowerowy już był ? jesień w gorach piekna fakt lecz dla tego że turystow mało i na odwrót jak latem w górach ślicznie bo odludnie :) ... Pkp Zapewne cholernie w zime sie przyda :) Miło Ciapągiem na nartki jechac :P chodziaż fakt w szklarskiej drogo i do dupy :P Już lepiej na Harrachov sie wybrac ...
~rolf_j@gazeta.pl 3-10-2006 13:05
Puzniej bedzie usprawiedliwione to że zamkną wszystkie linie BO PRZECIERZ NIKT NIE JEZDZIŁ !!! :P
~Miet. 3-10-2006 13:13
Rolf zajrzyj do słownika ortograficznego, bo aż tatuaż piecze, gdy Twoje wypociny czytam :((
~student 3-10-2006 17:47
no fakt... po co pus...ć skład złozony z 4 wagonów w tym jednego 1. klasy? w tym po 15stej naliczyłem - tylko w 2. klasie oczywiscie - 4, tak czterech pasażerów. PKP faktycznie "dała rady"...
~Jeleniogórzanin 3-10-2006 19:23
Najlepiej byłoby żeby pasażerowie PKP mogli sami czynnie uczestniczyć w ukłądaniu rozkładu w regionie.Gdyby godziny odjazdów i przyjazdów były oparte na rzeczywistych potrzebach komunikacyjnych mieszkanców, to zapewne wagony nie byłyby puste.Dzisiaj w dobie powszechnej komunikacji internetowej, nie jest chyba problemem, aby zaisteresowani mogli tworzyć sensowny rozkład odjazdów i przyjazdów pociągów a wszelkie sugestie przekazywać władzom PKP odpowiedzialnym za pisanie rozkładów jazdy.Wystarczyłoby po prostu chcieć.....no chyba że godziny kursowania pociagów są wybrane dla kolejarzy, żeby mogli sobie pojechać do domu po pracy i odwrotnie, ale wtedy to już naprawdę szkoda słów...
~sainz 3-10-2006 22:02
prywatyzacja i tak bedzie predzej czy pozniej wiec lepiej wczesniej obu stronom wyjdzie to na dobre
~krzysiek góral kolarz 3-10-2006 23:16
Oddajcie na złom te stare ciężkie wagony.Zakupić dwa szynobusy i zintegrować kolej z komunikacją miejską .Bilety zrobić czasowe na kolej i autobusy MPK ze stfeami do Piechowic i Szklarskiej Poręby przecież to bardzo proste praktykowane przez miasta europejskie.Więcej na ten temat na stronie www.kww-nasze-gory.blog.onet.pl.Kolej jest przecież szybsza i wygodniejsza nie ma korków i skrzyżowań ze światłami .
~mmm 4-10-2006 10:42
Zgadzam się z ludźmi. PKP rychło w czas uruchomiło, po jednym sezonie. Mam tylko nadzieję, że nie zamknie przed następnym zimowym sezonem.Naprawdę, nie wirzyłam jak znajomi powiedzieli mi, że jechał skład ze Szklarskiej, myslałam, że tylko oddaja wagony. PKP doło wyrosną konkurencji w postaci PKS, które wykorzystało lukę na rynku i opłaca sie mu puszcza częściej, małe autobusy.
~PIGWA 6-10-2006 22:15
tu nie sama kolej jest winna. samorządy i inne też sa winne.gdzie bylo towarzystwo wczesniej? czemu nie reagowali jeszcze przed sezonem!!Samorządy maja w nosie, bo profity z innych przewożników mają !! a co do kolei!! to co , komu te pociagi maja sluzyc, jak wielka moja część znajomych wykupiła juz bilety na pks!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwają porządki w Mysłakowicach

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Walka o odszkodowanie  

Próba przemytu narkotyków do aresztu w Jeleniej Górze

Rzeźby dla Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
937
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%