MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

W „Żeromie” bronili godności człowieka. Listy o prawo do życia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 11 grudnia 2010, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Uczniowie Gimnazjum przy ZSO nr 1 dołączyli się do akcji Amnesty International Polska, organizowanej z okazji Dnia Praw Człowieka, który przypadł wczoraj, 10 grudnia. Dzień ten jest również rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Kto wczoraj nie zdążył jeszcze napisać listu, może jeszcze jutro między 9.00 a 14.00 godziną w gmachu I LO im. Żeromskiego przyłączyć się do akcji o poszanowanie podstawowych praw człowieka w innych krajach.

Uczniowie Gimnazjum z „Żeroma” sami wpadli na ten pomysł, zorganizowali akcję, przygotowali plansze informacyjne i trzymali piecze nad pisaniem listów. Warto podkreślić, że nie trzeba być pełnoletnim aby brać udział w tej akcji, więc przyłączyć się może każdy, kto nie jest obojętny na sytuacje łamania praw drugiego człowieka.

– U nas w szkole akcja odbywa się po raz pierwszy, a w ogóle trwa od 10 lat. Amnesty International Polska wymyśliła wtedy akcję pisania listów do władz państw lub bezpośrednio do osób poszkodowanych w sytuacjach gdzie naruszone zostały prawa jednostek ludzkich. Dzisiaj piszemy te listy tak po prostu od siebie, pisząc, że jesteśmy z Polski, żyjemy w kraju demokratycznym, w którym jest dobrze i u was w kraju mogło być podobnie. W tym roku piszą przede wszystkim młodzi ludzie, uczniowie, zarówno z gimnazjum, jak i liceum imienia Stefana Żeromskiego. Czasem otrzymanie takiego listu bezpośrednio z informacją, że jest ktoś kto dobrze życzy osobie, której prawa są łamane, jest wartością samą w sobie – powiedział Mariusz Kokotowski, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.

Amnesty International Poland stworzyła listę 11 konkretnych osób z różnych państw całego świata, których historie oraz informacje o aktualnym ich losie są wyeksponowane w „Żeromie”. Na listy oczekują także ludzie bezprawnie przetrzymywani i pozbawieni podstawowych praw obywatelskich. Można pisać w języku z danego kraju, uczniowie przygotowali bowiem krótkie zdania, którymi można się posłużyć.

Saber Ragoubi z Tunezji podejrzany jest o terroryzm, dzisiaj jedno z przestępstw którego lęka się cały świat. Z drugiej strony zeznania, które były wymuszone drogą tortur, są nie do przyjęcia, a zatem można żądać od władz tego kraju, aby powtórzyły proces sądowy, by odbył się rzetelnie zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Człowiek ten został bowiem skazany na karę śmierci w wyniku nierzetelnego procesu. Uczniowie „Żeroma” prosili więc w listach o złagodzenie kary, o możliwość życia, której nikt nie powinien odbierać drugiej osobie.

Istnieje około 30 procentowa efektywność tego rodzaju działań. Od 21 lat żyjemy w kraju demokratycznym, młodzież już nie pamięta czasów, kiedy prawa człowieka nie były przestrzegane, napisanie listu, który może przyczynić się do wywalczenia przestrzegania praw w krajach, którym daleko od demokracji, może być dobrą formą na podziękowanie wszystkim walczącym niegdyś o demokrację za to, że my Polacy, możemy dzisiaj żyć w wolnym państwie.

- W styczniu ma powstać grupa formalna National International Poland działająca przy „Żeromie”, do której może przyłączyć się każdy. Od jakiegoś czasu śledziłam prace Amnesty International Poland i pomyślałam, że można by u nas w szkole zorganizować podobną akcję. Pan Mariusz Kokotowski zgodził się być opiekunem naszej grupy i mamy nadzieję, że uda nam się wymusić na innych państwach aby przestrzegały praw człowieka, np. związanych z prawem do sprawiedliwego sądzenia, czy też rzetelnej informacji i miejscu przebywania rodzin, podczas uwięzienia, wreszcie zniesienia kar śmierci – wyznała Zuzanna Bućko, uczennica klasy III d z Gimnazjum przy ZSO nr 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radosna edukacja w przedszkolach

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (11) Dodaj komentarz

Hrabia 11-12-2010 8:39
Tylko szkoda czasu uczniów i lasów z których zrobiono papier... Przecież to i tak nic nie da! Lepiej się zająć swoimi sprawami, a nie przejmować się losem jakiegoś 3go świata. Czy kogoś obchodzi to że nie mam pieniędzy na zimówki tylko muszę jeździć w taką pogodę na letnich??
~tubylec 11-12-2010 9:36
Rób sobie jaja z odruchów solidarności, głupku! Wiesz co to bieda? Taka, że nie ma co do gara włożyć, a nawet samego gara nie ma? Poczytaj trochę, pomyśl... szkoda gadać. Zimówek nie masz? Biedactwo. Autobusy maja zimówki!
~R.I.P. 11-12-2010 10:53
Ciekawe czy wiedzieli, że jeden z tych, którego chcą uwolnić jest posądzony o terroryzm :)
~x.o.x.o.x.o. 11-12-2010 11:59
do @R.I.P.: wiedza, ze jest posadzony o terroryzm i nie chca go konkretnie uwolnic, tylko chca dla niego rzetelnego procesu (wszystko wynika z tekstu).
___x 11-12-2010 13:17
żyjemy w demokratycznym kraju - to chyba jakiś żart, raczej w kraju w którym rząd swoich obywateli rzuca na pożarcie niemieckim wyzyskiwaczom i innym złodziejom z zachodu i pasie się za ich ciężko wypracowane pieniądze spójrzcie na drexa, schneidera lub biedronki czy inne carefoury TAM TO DOPIERO SĄ ŁAMANE PRAWA CZŁOWIEKA a jeśli chodzi o tą akcje to niech będzie, nie możemy sobie pomóc to pomagamy innym tak jak od wieków Polska Chrystusem narodów czy innym winkelridem
~Jame 11-12-2010 14:49
Niektóre gimnazjalistki jakieś takie rozmarzone i przemakijażowane. A tak na poważnie - eksmitowanie rumuńskich Romów siłą z domów, które nie są ich własnością, za które nie płacą czynszu i które są przez nich dewastowane jest jak najbardziej słuszne - chyba gimnazjalistki nie protestują przeciwko temu, że jest przestrzegane prawo i chroniona własność prywatna?
~Żeromszczak 11-12-2010 14:49
Kiedy czytam wasze komentarze, ręce mi opadają. Na przykład Ty "Hrabio" wypowiadasz się, a nawet nie masz pojęcia o czym mówisz. W zeszłym roku z pomocą listów napisanych przez ochotników udało się uwolnić ludzi, którzy bezpodstawnie zostali skazani na więzienie i poddawani licznym torturom. Nie usprawiedliwiaj się, sam też mogłeś napisać list i pomóc. Więźniom sumienia wystarczy to, że ktoś pisząc do nich list dobrze im życzy, że na świecie jest ktoś, kto pomimo odległości, daje im wsparcie. To jest najpiękniejsze. A Ty "Hrabio", zastanów się trochę nad sobą i zdecyduj czy brak zimówek jest już szczytem biedy i nieszczęścia. Życzę Ci odzyskania zdrowego rozsądku (jeżeli kiedykolwiek go posiadałeś, bo jeśli nie, to współczuję - nie ma dla Ciebie ratunku).
~miodula 11-12-2010 17:21
drogi Jame, na zdjęciach są nie tylko gimnazjalistki ;)). osobiście byłam tam cały dzień na dyżurze, napisałam dużo listów w sprawach, które naprawdę warte są uwagi, Romów sobie odpuściłam :o. Hrabio.. zbytnio szanuję swoje dłonie i klawiaturę, aby w ogóle komentować to, co napisałeś. żałuję, że nie wypaliło mi oczu przy pierwszym zdaniu Twojej wypowiedzi. Akcja naprawdę warta uwagi, a te kilka minut poświęconych na napisanie listu Wam nie uczyni żadnej różnicy, a komuś może uratować życie. A propos Sauber'a , to został oskarżony, bez dowodów i jako jedyny z 40 aresztowanych osób został skazany na śmierć, wykażcie nieco empatii i postawcie się na miejscu niewinnych ludzi, którzy są więzieni, nie mają możliwości spotkania się z rodziną, humanitarnego traktowania, a często nie mają nawet co zjeść..
~Jame 11-12-2010 18:12
Dzięki za rzeczowy komentarz, miodulo. Jeżeli jesteś, jak podejrzewam, ciałem pedagogicznym, nie odmawiaj uczniom swojej słodyczy. Życzę powodzenia zasadniczo słusznej inicjatywy - szczególnie w przypadku osób z Iranu( przede wszystkim kobiet), prześladowanych przez d...lnych patriarchów z fanatycznych ugrupowań religijnych. Nie rozumiem, niestety początku: "drogi Jame". Może "droga"?
~miodula. 11-12-2010 19:33
Jame to angielskie zdrobnienie od naszego Jakuba, więc 'drogi' ;) ciągle nie rozumiem co ma makijaż i rozmarzenie uczennic do akcji Amnesty, ale to już Twoja sprawa ;) w zupełności popieram zdanie o Romach, a co do prześladowań religijnych, to kobiety mają problemy nie tylko z tym, ale to już za długie do pisania. a dla wszystkich, którzy sądzą, że to nic nie da, obejrzyjcie ten spot, może zrozumiecie: http://www.youtube.com/watch?v=KdTyKdCS2-c&feature=player_embedded
Piipi Jelonkowa 11-12-2010 20:57
..to ważny dzien,gdyż wolnośc tego dnia potrzebuje ! ~Liu Xiaobo za walkę bez przmocy na rzecz podstawowych praw w Chinach ..zabrana została mu wolność ! ~UWOLNIC ! Liu Xiaobo !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pszczeli projekt KPN

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Egzaminy zawodowe uczniów kowarskiego Lema

Koderzy ze Ścięgien

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
720
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%