MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

W weekend dwa wypadki i kilka kolizji

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 23 października 2017, 14:23
Aktualizacja: Wtorek, 24 października 2017, 6:30
Autor: 112
Fot. Użyczone/KMP Jelenia Góra
W miniony weekend w regionie jeleniogórskim doszło do dwóch wypadków oraz kilku kolizji drogowych, których główną przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

21 października około godziny 8.50 w Starej Kamienicy doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 21-letni kierujący pojazdem marki Fiat Seicento, najprawdopodobniej na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do warunków na drodze przez co doprowadził do dachowania pojazdu. W wyniku zdarzenia 21-latek w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala.

Do kolejnego wypadku doszło 22 października na przełęczy kowarskiej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 19-letni kierujący pojazdem marki Opel, z nieustalonych przyczyn zjechał na pobocze, wpadł w poślizg i dachował. Do szpitala przewieziono dwóch 17-letnich pasażerów pojazdu. Kierowca odniósł ogólne potłuczenia. Był trzeźwy.

Jeleniogórska policja apeluje o ostrożność i rozsądek na drodze. Kierowcy - noga z gazu. Jest ślisko. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem „najechanie” na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych. Brawura, nadmierna prędkość, alkohol to najczęstsze przyczyny kolizji czy wypadków.

Piesi również powinni zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Nie należy przejścia traktować jak enklawy bezpieczeństwa i wbiegać wprost pod koła pojazdu, stwarzając w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa.

Apelujemy do pieszych o to, aby nosili elementy odblaskowe, które mogą uratować ich życie. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej!

Ponadto jeleniogórscy policjanci zachęcają do zmiany opon z letnich na zimowe. Jeżeli kierowca jeździ autem na, tzw. „łysych oponach” grozi mu mandat karny oraz utrata dowodu rejestracyjnego. - Pamiętajmy, że minimalna grubość bieżnika opon w autach osobowych to 1,6 mm, jednak funkcjonariusze zachęcają , aby grubość ta była co najmniej 3 mm.

Według statystyk policyjnych to właśnie zły stan ogumienia oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze są powodami ponad połowy wypadków i kolizji. Dlatego zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego – przypomina podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Kolizja na Lubańskiej

Drastyczne billboardy

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~gość 23-10-2017 15:55
Tak naprawde nie ma znaczenia letnie czy zimowe a 1.6 mm to mit. Zauważ, że w F1 jezdza na idealnie gladkich oponkach i lepiej trzyma sie drogi niz bieznikowane. Z doswiadczenia wiem, że bieznik nieco powyzej 5mm idealnie nadaje sie na snieg bo wtedy dobrze kręci sie bączki.
~ 23-10-2017 15:58
sori błąd. Nieco powyżej 0.5mm. Większy bieznik nadaje się tylko na na pole do traktora.
~zaboberek 23-10-2017 16:13
To dlaczego niebiescy,tak szczodrze obdzielają mandatami za brak bieżnika?
~ 23-10-2017 16:26
Mądrych, aż miło poczytać .
~@zaboberek 23-10-2017 16:31
a dlaczego łąpią za maryche? Widziałeś żeby marycha komuś zaszkodziła?
~rysiek w swetrze 23-10-2017 17:01
Od wieku 62 lat Donald Tusk dostanie 80 tys. zł emerytury miesięcznie Bo 62 lata to wiek unijnych urzędnikówKierunkowskazy mają pełnić w założeniu przede wszystkim funkcję ostrzegawczą i informacyjną. Aby kogoś ostrzec o swoim zamiarze, należy to, rzecz jasna, uczynić odpowiednio wcześnie. Tak, aby ten ostrzegany miał czas na zorientowanie się, co chcemy zrobić, po prostu czas na zauważenie naszego kierunkowskazu. Nie ma na to żadnych szans, jeżeli kierunkowskaz zostaje włączony ułamek sekundy przed wykonaniem manewru.
~Anonim+ 23-10-2017 17:10
Bieżnik jest po to, by szybko odprowadzić wodę spod opony i dać jej dobrą styczność z asfaltem. Mały bieżnik nie odprowadzi nadmiaru wody i mamy dachowanie itp. Nawet w F-1 zmienia się sliki na bieżnikowane jak pada! Nie wypisujcie bzdur!
~ 24-10-2017 6:57
Akurat alkohol jest przyczyną zaledwie 8,8 proc wypadków, a i to jest zawyżone, bo w statystykach policji nie ma wyszczególnionego ile z tego to ofiary wypadków spowodowanych przez trzeźwych kierujących.
~ 24-10-2017 8:15
dawać składki w OC dla małolatów 5000 do 10000 zakaz wpisywania do dowodów tatusiów i jak pojeździ 5 lat bezszkodowo wtedy dopiero prawo do udzielania zniżek nawet bym dała zwrot 20% zgrozo pańska jak jeżdżą sierść się jeży a nie tekst właśnie dostałem na 18-stkę samochód i muszę robić prawko stary dał będę śmigał lub starą gdzieś podrzucę da na paliwo
~iras 24-10-2017 10:57
noszę odblaski i wcale mnie boli.
~ 24-10-2017 15:58
"jednak funkcjonariusze zachęcają , aby grubość ta była co najmniej 3 mm" - no, to jak tak zachęcają, to tak będzie! Zachęcać, aby była grubość? Wyżyny dziennikarstwa...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Akcja policji na drogach powiatu lwóweckiego

Ponad kilogram marihuany nie trafi do sprzedaży

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1341
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%