MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

W urzędzie mogą uratować życie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 19 maja 2010, 14:09
Aktualizacja: 15:05
Autor: TEJO
Jeleniogórski magistrat wzbogacił się o urządzenie, dzięki który można skutecznie pomóc ludziom w nagłych wypadkach, na przykład przy ataku serca.

Chodzi o defibrylator, poręczny przyrząd, dzięki któremu po krótkim przeszkoleniu, osoba obsługująca może skutecznie pospieszyć na ratunek przy zaburzeniach akcji serca i innych nagłych kłopotach zdrowotnych.

- W niewielu urzędach jest takie urządzenie – mówi prezydent Marek Obrębalski. Zaznacza jednocześnie, że w jeleniogórskim magistracie wyszkolono już ponad 30 osób, które potrafią sprzęt obsłużyć. Kolejne będą szkolone. Jego wykorzystanie dodatkowo ułatwia „głośna” instrukcja obsługi, która kieruje kolejnymi czynnościami.

Na szczęście – i odpukać w niemalowane – jeszcze nie było potrzeby użycia tego aparatu, choć biorąc pod uwagę stresujące sytuacje „urzędowe”, nie jest to wykluczone.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Staranował trzy samochody

Znowu auto na chodniku

Komentarze (12) Dodaj komentarz

hoopak 19-05-2010 17:38
Dla wyjaśnienia - jest to defibrylator AED który sam a...lizuje rytm serca i podejmuje decyzję czy należy stosować defibrylację. Używać go może nawet laik, ponieważ przez urządzenie są wydawane dokładne kroki postępowania. Brawo! Oby więcej AED w Jeleniej i w całej Polsce!
~życiowy 19-05-2010 17:41
Mogą, nie znaczy uratują.
~Greg 19-05-2010 18:22
DO Pana Obrębalskiego: zgadzam się, w niewielu urzedach są defibrylatory, za to w wielu firmach w Jeleniej Górze są już od wielu lat ! Gratuluję refleksu ! Wstyd ! Ta informacja jest Pańską kolejną porażką. Na szczescie juz niedługo Pan porządzi. Na marginesie: mozna było go kupic wczesniej, ale niech Pan przypomni sobie co pan robił w dniu kobiet(tzn gdzie Pan był i co Pan robił za nasze pieniądze). Głosowałem na Pana Panie Obrebalski ! I już więcej tego nie zrobię ! i wielu mieszkańców Jeleniej Góry też nie !
~ 19-05-2010 20:32
Wie ktoś w którym urzędzie? W ratuszu, czy na Sudeckiej? ...a może w obu budynkach?
~^^^^^^^^ 19-05-2010 21:11
Panie Prezydencie Obrębalski - swoich urzędników należy szkolić w zakresie: kultury osobistej i kultury obsługi mieszkańca, szacunku dla petenta, wysłuchania i dobrej woli załatwienia sprawy,przyjaznego traktowania w urzędzie itp.... a takie urządzenie będzie zbyteczne. Żadne ataki serca nie będą zagrażać.
teessi 19-05-2010 22:31
W niektórych instytucjach widać nie obowiązuje zasada "tanie państwo".;-) W innych bardzo się jej przestrzega.;-)
rymcycymcy 19-05-2010 23:59
Perspektywa usta-usta z prezydentem szybciej może uleczyć niż defiblyrator ! :)
~Juszczaka16/1 20-05-2010 6:08
Prezydent MO przenosi Sprzęt i Szpital do Ratusza ? Defibrylator do własnego użytku. Lekarz, pielęgniarka są zbędni. Szpital przekszkałcony na Market Organami.
~romi 20-05-2010 6:42
Powinien wisieć przy drzwiach wydziału komunikacji , tych do pana W . Panie Prezydencie może choć na koniec kadencji dało by radę zmienić coś w tym wydziale , właściwie nie coś lecz kogoś . Dlaczego przez lata idąc z jakąś sprawą do tej instytucji musimy znosić kretyńską nad interpretację przepisów stosowaną na polecenie szefa przez personel tego wydziału !? Wracając do defibrylatora takie urządzenia powinny być wieszane w urzędach podobnie jak gaśnice , to znaczy cicho bez rozgłosu i może nie aż tak gęsto .
Ryba 20-05-2010 6:54
Ja mysle ze mozna jeszcze kupic tomograf i kilka aparatow KTG ;)
~Obywatel 20-05-2010 8:27
hoopak 20-05-2010 20:52
@Greg - mówisz, że AED jest w wielu firmach w Jeleniej. Mógłbyś je wskazać? Twierdzicie że AED jest niepotrzebny? Statystycznie rzecz biorąc z każdą minutą bez defibrylacji szanse na przeżycie maleją minimum o 10%. Dojazd pogotowia to minimum 5 minut. A Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) może spotkać każdego, wszędzie i zawsze. W urzędzie jest dziennie dużo ludzi więc warto umieścić tam takie urządzenie (na zachodzie AED w różnych instytucjach, hipermarketach, policyjnych wozach to standard).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wespół dla promocji

Chcesz wymienić piec? To informacja dla Ciebie!  

Rusza remont alei Wojska Polskiego – jaka w tym czasie organizacja ruchu?

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Trwa handel biletami

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
695
Tak
20%
Nie
76%
Nie wiem
5%