MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

W upały pamiętajmy o zwierzętach

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 7 sierpnia 2015, 8:18
Aktualizacja: Sobota, 8 sierpnia 2015, 7:53
Autor: Katarzyna Pruś
Fot. Katarzyna Pruś
Upalne dni mocno dają nam się we znaki. Klimatyzacja, wodne kurtyny i zimne napoje mają teraz wielu amatorów. Nie zapominajmy jednak, że nasi czworonożni przyjaciele tak samo reagują na wysokie temperatury. Dlatego zadbajmy o cień dla nich i pełna miskę wody. Nie zostawiajmy w miejscach, gdzie jest bardzo gorąco.

Ostatnio często słyszymy o pozostawieniu zwierzęcia w zamkniętym samochodzie. Nasze „kilkuminutowe” zakupy to dla niego długotrwała męka. Gdy na zewnątrz temperatura powietrza waha się w okolicach 30 kreski, w nagrzanym samochodzie może ona przekraczać nawet 60 stopni Celsjusza. W takim przypadku na wiele się nie zda uchylona szyba.

Na szczęście, w Jeleniej Górze podczas tegorocznych upałów, służby mundurowe nie odnotowały zawiadomienia o takim pozostawieniu czworonoga. Miejmy nadzieje, że brak zgłoszeń był spowodowany coraz większą świadomością i odpowiedzialnością właścicieli zwierząt, a nie obojętnością tych, którzy być może byli świadkami takiego zdarzenia.

Pamiętajmy, że zawsze gdy zobaczymy pozostawionego w samochodzie psa czy innego zwierzaka, możemy o tym poinformować policję lub straż miejską. Możemy też sami interweniować, bo liczy się każda chwila. – Należy jednak realnie ocenić sytuację! Jeśli zaobserwujemy takie zdarzenie, najlepiej rozejrzeć się za właścicielem pojazdu. Jeżeli widzimy, że zwierzę mocno cierpi i następne chwile w rozgrzanym samochodzie mogą skończyć się dla niego tragicznie, możemy wybić szybę. Nie zostaniemy ukarani, gdyż będzie to działanie w stanie wyższej konieczności – mówi podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy KMP w Jeleniej Górze.

Warto też od razu wezwać na miejsce policję. Tym bardziej, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, za wystawianie zwierzęcia na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego życiu lub zdrowiu grozi kara grzywny, a nawet ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Stalowe rumaki w Karpaczu

Trwają porządki w Mysłakowicach

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 7-08-2015 8:27
no właśnie. Kierowcom autobusów nikt nawet wody nie poda...
~Anzelm B. 7-08-2015 8:40
Pamiętajmy także o zwierzętach bezdomnych i wolno żyjących. Koty, psy i ptaki ( nie tylko gołębie ) podczas upałów także odczuwają pragnienie. Zostawiajmy wodę tam, gdzie to możliwe - podobnie, jak czyni to od wielu lat Pani Kioskarka przy Sygietyńskiego na Zabobrzu III.
~Zyga 7-08-2015 9:15
Niuniuś jaki fajny na zdjęciu...
~szumsia 7-08-2015 10:32
W ogrodzie wystawiłam poidełka dla ptaków. Zachęcam innych!
~Ad rem 7-08-2015 11:50
Nie tylko zwierzętom grozi niebezpieczeństwo, ale też dzieciom, które beztroskie mamusie zostawiają w samochodzie idąc na zakupy. Nie ma zmiłuj się. Widząc dziecko, czy zwierzę, które męczy się w samochodzie, bez wahania wybiłabym szybę po uprzednim wezwaniu policji. Wg. policji "Należy jednak realnie ocenić sytuację! Jeśli zaobserwujemy takie zdarzenie, najlepiej rozejrzeć się za właścicielem pojazdu. Jeżeli widzimy, że zwierzę mocno cierpi i następne chwile w rozgrzanym samochodzie mogą skończyć się dla niego tragicznie, możemy wybić szybę." - trudno tu o "realną" ocenę. Panują niemiłosierne upały i każda minuta w mocno nagrzanym pojeździe to męczarnia - zarówno dla zwierząt, jak i dzieci. Dziecko można zabrać do klimatyzowanego sklepu, a zwierzę pozostawić na chwilę w cieniu, czyż nie?
~.../ 7-08-2015 12:00
Ostatnio przy TESCO w Jeleniej rodzice chowali maleństwo w gondoli do bagażnika nie mieli nosidełka rejestracja była DLW.
~@nka skakanka 7-08-2015 15:19
Ok, zwierzęta i troska o nie w tak ekstremalne upały to bardzo ważna rzecz, ale warto by pomyśleć o pasażerach MZK. W autobusach gdzie nie ma zamontowanej klimatyzacji można otworzyc okna bądź szyberdachy. W innych, gdzie klima jest w standardzie nie ma takie możliwości. Może zatem kierowcy łaskawie puściliby chłodny nawiew, bo przy takich temperaturach idzie, za przeproszeniem, z...hnąć!!! Kierownictwo ma to w czterech literach, a ludzie cierpią
~Do 07-08-2015 12:00 | ~.../ 7-08-2015 18:15
Czego nie zareagowałeś (aś)?
~Rico 7-08-2015 18:43
O kierowcach samochodów ciężarowych nikt nie pomyśli.Jak taki ustawi sobie kierunek jazdy z północy na południe i jedzie przez cały dzień pod słońce i to często bez klimatyzacji nawet w nowszych pojazdach to dopiero jest wyzwanie . Ok. 5m2 szyby robi temp. w kabinie czasami do 50 st i wyżej. ''Kocham piesków'' ,wymieniajmy im wodę parę razy dziennie na zimną ,ale współczujmy również ludziom pracującym w extremalnych warunkach , ze słonecznym pozdrowieniem
~Matura dla wybranych 7-08-2015 22:48
Znowu nieuki pieprzą o temperaturach, nie mając pojęcia skąd się to wszystko bierze. Temperatura na zewnątrz 30 stopni, ma niewielkie przełożenie na temp. wewnątrz. Pierwszy istotny czynnik, to bezpośrednio operujące słońce. Drugi - kolor wnętrza auta. OD SŁOŃCA bowiem NAGRZEWAJĄ SIĘ czarne PLASTIKI I TAPICERKA. I TO ONE głownie ODDAJĄ CIEPŁO, OGRZEWAJĄCE WNĘTRZE POJAZDU. Temperatura nagrzanego plastiku może dosięgnąć +60, ale powietrze odbierze to ciepło dopiero po kilku godzinach, i to nie do 60, a góra 55. Owszem i to jest ciężko wydzierżyć, ale nie ma tak, że auto stanie, a za kilka minut Pies ma w środku ukrop na poziomie 60 stopni. Bzdura. Przy jasnych tapicerkach jest to bezpieczniejsze. Niestety odium MATURA TO BZDURA dzielnie towarzyszy wszystkim pismakom w ich wysiłku do kariery.
~ 8-08-2015 10:53
nie tylko podczas upałów , o zwierzętach trzeba pamiętać zawsze
~lepnamuchi 8-08-2015 19:58
A muchi? Co z muchami? Im tyż jest gorącej coraz.
~paradise 8-08-2015 20:46
Ptaki w centrum miasta pilnie potrzebują wody!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rzeźby dla Kowar

Bardzo słabe wyniki matur

Szybko zapomniany staw?

Drogi do naprawy

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
875
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%