MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

W upały cenią ciepło

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 7 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 7 lipca 2006, 13:38
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Pięć milionów złotych rocznie wydaje na docieplenie bloków Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Latem obklejanych specjalnym styropianem i ozdobnym tynkiem jest 17 budynków na największym w mieście osiedlu Zabobrze.

Jak nam powiedział wiceprezes JSM Tadeusz Mroczek ocieplanie jest opłacalne. Zyskują na tym lokatorzy, ponieważ zimą płacą mniejsze rachunki za ogrzewanie mieszkań.
Docieplanie bloków to nie tylko zakładanie warstwy styropianu, lecz także wymiana starych, nieszczelnych okien na bardziej nowoczesne.

Cała inwestycja nazywa się fachowo termomodernizacją. Dzięki niej bloki nie tylko stają się docieplone, ale i zyskują nieco ładniejszy wygląd. Nie straszą betonem, ale przyjazną dla oka elewacją.
Za te remonty płaci spółdzielnia, ale lokatorzy muszą się liczyć z podwyżką czynszów. Nie będzie ona jednak drastyczna. Tadeusz Mroczek wyjaśnia, że wyniesie ona około 60 groszy za metr kwadratowy miesięcznie.

Według władz spółdzielni najpierw remontowane są najstarsze bloki oraz te, w których straty ciepła były największe, a mieszkańcy płacili wysokie rachunki za ogrzewanie. Później ekipy remontowe pojawiają się na innych blokach. Spółdzielcy zakładają, że cały program termomodernizacji zakończy się w 2009 roku.

O korzyściach mówią sami zabobrzanie. – Po remoncie zniknęła pusta przestrzeń pod parapetem, skąd zimą wiało chłodem. Są nowe okna i blok wygląda znacznie lepiej – mówi pan Jerzy, jeden z lokatorów z ulicy Różyckiego. Mieszkańcy zgodzili się zapłacić większy czynsz, bo są przekonani, że oszczędzą na rachunkach za ciepło.

Choć nie wszyscy byli entuzjastami. Dowiedzieliśmy się w JSM, że lokatorzy jednego z bloków przy ulicy Moniuszki nie chcieli termomodernizacji. Obawiali się obciążenia budynku kredytem hipotecznym. Być może zmienią zdanie widząc, że pozostałe bloki są cieplejsze i ładniejsze.
Docieplanie jest także przeprowadzane w budynkach należących do JSM, które znajdują się w centrum miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Żłobek z wyróżnieniem

Rusza przebudowa ulicy

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~lokator 7-07-2006 10:10
macie racje, ja mieszkam w bloku na Bacewicz, te kolo Kauflandu i w zeszle wakacje ocieplano nam blok, zima naparwde mnie milo zaskoczyla.. w mieszkaniu bylo BARDZO cieplo pomimo lekko odkreconycj gzrejnikow, a zwrot za ogzrewanie dostalem w kolosalnej wysokosci. namawiam wszystkich na zgode na ocieplenie..to sie oplaca
~toja 7-07-2006 10:37
wszystko fajnie, tylko chlopakom wykonującym to ocieplanie w taką pogodę jak teraz słowo ciepło budzi w nich instynkt mordercy...
~zadowolony 7-07-2006 12:33
mieszkam w bloku ocieplonym i zauważyłem że na pomiernikach mimo dłuższego okresu grzewczego jest mniej niż w latach poprzednich, ale w lecie też jest lepiej bo ściany budynku nie nagrzewają się dlatego że od słońca izoluje je styropian i w mieszkaniu jest chłodniej popieram ocieplenie bo i budynki są ładniejsze!!!!!
~ZABOBRZE 7-07-2006 17:43
ŁADNIE TO ROBIĄ TYLKO TE KOLORY TAKIE BLADE, NO I W JEDNYM Z BLOKÓW NA MONIUSZKI WIDZIAŁEM NA BLOKU JAKIS CIEMNY KOLOR, TAKI SZARY, OKROPNIE WYGLĄDAŁ, MAM NADZIEJE ZE NA MOIM BLOKU TAKIEGO NIE ZROBIĄ
~na zachodniej 7-07-2006 18:21
naszs blok ocieplają i maluja to jest prawda, ALE O WYMIANACH OKIEN TO ANI SłOWA!!!!!NAM OKIEN NIE WYMIENIAJA:-(
~Do zabobrze 7-07-2006 21:45
Nie przejmuj się kolorami. Jak skończą remont to napewno pojawią się graficiarze i upiekszą Ci ładnie ściany, tak jak na bloku w którym mieszkam.
~D3 KORAL 7-07-2006 23:15
"Nie przejmuj się kolorami. Jak skończą remont to napewno pojawią się graficiarze i upiekszą Ci ładnie ściany, tak jak na bloku w którym mieszkam."- to nie są graficiarze tylko jakieś d...le co myslą ze jak coś namazgrają to jest to arcydzieło. Już coraz mniej jest prawdziwych graficiarzy w polsce co potrafią stworzyć coś naprawde pięknego.
~dO ZABOBRZE 9-07-2006 13:03
D3 ko...l to miałem na myśli tylko chyba nie potrafisz dostrzec ironi w tym co czytasz.
~eyden 9-07-2006 13:24
Żeby było wiele cieplej to nie powiem, z tą wymianą okien to też naciągnięte, wymieniają niektóre okna na klatkach, dalej - frontowa częśc budynku w miarę ok, ale od strony balkonów co robią to tragedia, żadnego tynku strukturalnego, pomalowane tylko farbą - brzydkie to i nierówne. Ludziom jak ciekło w czasie deszczu w okolicach okien tak nadal cieknie. Ogólnie niewarte jest to wszystko wyłożonych piniędzy, nie spodziewajcie się cudów. Tylko z daleka wygląda ładnie. P.S. Ten brzydki szary zrobili na Moniuszki 2, tragedia, okropnie to wygląda, bez komentarza. Pozdrawiam z Moniuszki 10 - termodernizowanego w ubiegłym roku.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Docenili grupę wieńcową

Postawią kolejny maszt?

Krakowska gotowa!  

Strategia rozwoju

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
377
Tak
42%
Nie
48%
Nie wiem
10%