MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

W trosce o lepszą jakość kształcenia

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 2 czerwca 2014, 9:05
Aktualizacja: 9:13
Autor: Org
Fot. Organizator
Zmiany na rynku pracy, wzrost zainteresowania młodzieży szkolnictwem zawodowym i dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów edukacyjnych – to tylko niektóre z czynników, które wpłynęły na decyzję Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego o przygotowaniu razem ze szkołami projektów związanych z doskonaleniem zawodowym jeleniogórskiej młodzieży.

W siedzibie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. odbyło się spotkanie, w trakcie którego wraz z przedstawicielami ośrodków kształcenia zawodowego z Saksonii, pracownikami ABS ROBUR, (dotychczasowego partnera KARR S.A.) rozmawiano o szczegółach nowych projektów edukacyjnych.
Spotkanie prowadził Sylwester Urbański, wcześniej związany przez wiele lat z oświatą, były szef Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, obecnie członek zarządu KARR S.A.

- Po intensywnej dyskusji uczestnicy udali się do dwóch jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych, gdzie mogli zobaczyć, w jaki sposób odbywa się kształcenie zawodowe w polskiej szkole – relacjonuje Paweł Domagała, naczelnik wydziału Edukacji i Sportu, który wspiera nowe projekty.

Niemieccy goście odwiedzili Zespół Szkół Technicznych "Mechanik" oraz Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2, potocznie zwany „Handlówką”. Szkoły wybrane zostały nieprzypadkowo - biorą one bowiem udział w dotychczas organizowanym przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.
projekcie "Dokształcanie zawodowe bez granic".

Następnym etapem przygotowania nowego projektu była rewizyta w Saksonii w czwartek (28 maja 2014 roku), zorganizowana przez KARR S.A. i WEiS UM Jeleniej Góry we współpracy z niemieckim partnerem ABS Robur. W spotkaniu brali udział dyrektorzy i nauczyciele gimnazjów z Jeleniej Góry, Jeżowa Sudeckiego, Mysłakowic, Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik", Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz doradcy zawodowi Szkolnych Ośrodków Kariery.

Pierwszym punktem było spotkanie w Berufsfortbildungswerk GmbH oraz BFW Bau Sachsen e.V./ Bauakademie Sachsen/ POLYSAX Bildungszentrum Kunststoffe w Bautzen. Po krótkim przywitaniu kierownicy ośrodków oprowadzili polską grupę po swoich obiektach. Uczestnicy zobaczyli przekrój możliwości szkoleniowych wszystkich zawodów w jakich kształcą się tam uczniowie m.in.: obróbka metalu, logistyka, budownictwo, ciesielstwo, obróbka tworzyw sztucznych, gospodarstwo domowe/gastronomia. Ponadto obiekty dysponują atrakcyjną bazą noclegową i rekreacyjną.

Następnie uczestnicy wizyty odwiedzili ośrodek Die Zittauer Bildungsgesellschaft gGmbH w Ebersbach-Neugersdorf. Placówka oferuje możliwość kształcenia w zawodach związanych z obróbką metalu. Niemieccy uczniowie w ramach dualnego systemu kształcenia uczą się tam zawodu, rozpoczynając na maszynach do ręcznej obróbki metalu a kończąc na najnowocześniejszych obrabiarkach CNC. Ośrodek może stanowić interesujące miejsce dokształcania również dla polskich uczniów. Ostatnim punktem wizyty był oddział Die Zittauer Bildungsgesellschaft gGmbH w Zittau, w którym kształcą się uczniowie w zakresie zawodów związanych z gastronomią i hotelarstwem. Po zwiedzeniu kuchni i restauracji szkoleniowej uczestnicy spotkania podsumowali wizytę i wyznaczyli sobie zadania do dalszej współpracy.

- Jednym z celów prezentacji było pokazanie przedstawicielom jeleniogórskiej oświaty możliwości ośrodków niemieckich w zakresie dokształcania zawodowego uczniów szkół ponadgimnazjalnych – relacjonuje Paweł Domagała. - Najważniejsze jednak było zaprezentowanie bazy szkoleniowej i osiągnięcia kadr niemieckiego partnera. Kilkudniowe praktyki zawodoznawcze w niemieckich placówkach mogą być znakomitym uzupełnieniem dotychczas prowadzonych działań przez doradców zawodowych i innych nauczycieli w gimnazjach. Wiele niemieckich rozwiązań nadawałoby się do przeniesienia na nasz polski grunt oświatowy i tak też się stanie, gdy podjęte zostaną działania projektowe – dodaje P. Domagała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

W Sosnówce trwa strajk okupacyjny...  

Uczniowie dostaną laptopy

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~altus 2-06-2014 12:12
A cóż to za odkrycie? Czy do tego trzeba wizytowania niemieckich szkół i wręcz wypychanie naszych dzieci za granice??? Nie wystarczy wrócić do nie odległej historii przemysłu w Jeleniej Górze i Szkolnictwa Zawodowego. Szkoły przyzakładowe Fampy, Celwiskozy, Narzędziówki,i tak można jeszcze wymienić co najmniej 10 przykładów? Wszystko to zostało sprzeniewierzone, zniszczone wraz z nadzieją na rozwój kotliny jeleniogórskiej w nadziei że przyjadą turyści i to wystarczy. Tak, wystarczy ale dla Karpacza, Szklarskiej Poręby i przyległych małych miejscowości ale nie dla Jeleniej Góry. Jeleni Góra musi odbudować przemysł i szkolnictwo przyzakładowe bo kształcąc fryzjerów, gastronomów i ekonomistów szans na prawidłowy rozwój miasta nie ma co liczyć.
~inżynier 3-06-2014 5:26
Zgadzam się z poprzednikiem. Polikwidować wyższe szkoły gotowania na gazie (których szczególnie duże zagęszczenie jest we Wrocławiu) niczego nie uczące, a zainwestowac w porządne szkoły zawodowe przygotowujące do konkretnego fachu. Nauczycieli akademickich, a w rzeczywistości zwykłych obiboków na bruk, a ich pensje przeznaczyć na kształcenie PRAWDZIWYCH nauczycieli - którzy będą potrafili nauczyć młodzież zawodu i nie mają takich roszczeń połączonych z ogromną arogancją jak nieroby z dochtoratami na uczelniach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porządki przy cmentarzu

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Szkoły przygotowane?

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
972
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%