MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

W trójkę łatwiej: pomocna dłoń dla niewielkiego biznesu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 4 listopada 2010, 14:26
Aktualizacja: 14:26
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wsparcie niewielkich przedsiębiorstw z naszego regionu w nawiązaniu bezpośrednich kontaktów gospodarczych z firmami niemieckimi i czeskimi była głównym tematem dzisiejszej konferencji, którą w salach Hotelu Mercure zorganizowała Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Siedemnasta już edycja Polsko-Niemiecko-Czeskiego Forum Kooperacji Przedsiębiorców zgromadziła przedstawicieli producentów i usługodawców z wybranych gałęzi (metalowo-maszynowej, energii odnawialnej, budownictwa, informatyki oraz automatyki przemysłowej), którzy mieli okazję zapoznać się ze stanem współpracy transgranicznej w zakresie wspierania mikro, małej i średniej przedsiębiorczości.

Zebranych przywitał Grzegorz Rychter, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., zadowolony z wysokiej frekwencji. Obecni byli przedstawiciele parlamentu, niemieckiego i czeskiego konsulatu, urzędu marszałkowskiego oraz władz Jeleniej Góry.

W części konferencyjnej forum omawiano stan stosunków gospodarczych na linii Polska – Czechy – Niemcy. Oskar Muřiček, szef powiatowej Izby Gospodarczej w Jabloncu nad Nisou, omówił pomoc firmom w ramach sieci Punktów Kontaktowych Polsko-Czeskiej Współpracy Gospodarczej. Zebrani dowiedzieli się także o możliwości uzyskania wsparcia dzięki Izbie Rzemiosła z Lipska. Przedstawione także zostały możliwości pomocy dla małej i średniej przedsiębiorczości z funduszów Unii Europejskiej.

Po części konferencyjnej przedsiębiorcy mieli okazję do rozmów indywidualnych podczas tzw. Giełdy Kooperacyjnej. Na jej potrzeby KARR SA przygotował internetowy system kojarzenia firm „każdy z każdym”. Była też możliwość bezpłatnych konsultacji dla firm z polskim ekspertem prawnym i finansowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Plaża nad Bobrem otwarta

Spotkania z Beatą Kempą

Areszt za brutalne pobicie

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ 4-11-2010 18:42
DOLNOŚLĄZAK. Czyżby Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego odebrała chleb K.Wilkowi i jego Jeleniogorskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Do tego dochodzi jeszcze Wydział Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Miasta. Wszystkie jeleniogórskie placówki dublują się. W tym dwie za pieniądze podatników. Czy któraś z nich przysłużyła się /i w jaki sposób/ kiedykolwiek jakiemukolwiek przedsiębiorcy? Z tej publikacji bije urzędniczym smrodkiem. Zero przdsiębiorczości. Ot takie przelewanie z pustego w próżne - piano-bicie.
~Tryton 4-11-2010 20:33
zupełna racja drogi DOLNOŚLĄZAK... wiem, bo raz byłem i widziałem... jeszcze jeden sposób przepuszczania kasy oczywiście nie swojej na tzw. "działania"... przy czym różnica między kasą a działaniami jest taka... że kasa jest zupełnie realna
~ast 4-11-2010 21:04
chętnie bym się tam zjawił ale niestety bez pism branżowych można tylko poczytać że już się odbyło
~hjhg 5-11-2010 6:53
Z tego co usłyszałedm od uczestników, to nie ma drugiej takiej imprezy w Polsce. Firmy chętnie biorą w niej udział. Fakt, że impreza odbywa się po raz 17 też o czymś świadczy. Czy jakaś instytucja regionalna albo miejska czy gminna ma jakąś konkurencyjną ofertę dla małych przedsiębiorców i rzemieślników.???? Jakoś nie słyszałem. Piano bicie to jest w komentarzach w Jelonce różnych frustratów, którzy nigdy w życiu nic pożytecznego nie zrobili.
~dododa 5-11-2010 7:36
Do poprzedzających postów. Najistotnieszym czynnikiem rozwoju nie są pieniądze lecz tzw KAPITAŁ SPOŁECZNY czyli, mówiąc po ludzku, JAKOŚĆ SPOŁECZEŃSTWA. Czerne perspektywy rysują się przed Jelenią Górą, jeżeli najbardziej umotywowani do zabierania głosu są różni zawodowi narzekacze wiecznie niezadowoleni. Jest to najgorszy element naszego społeczeństwa.
~ 5-11-2010 10:14
ad~dododa, ad. ~hjhg. Nie czuję się narzekaczem. Znajomi twirdzą, że nie mam cech przypisywanych mi w postach j.w. Uważam jednak, że 3 instytucje o tym samym profilu zajmują się tym samym. Dwie z nich są finansowane ze środków budżetowych. Nigdy natomiast nie dowiedziałem się o efektach takich spotkań. Czym konkretnym one zaowocowały. To że wydano broszury, opracowano materiały, zarezerwowano salę, wzorowo zorganizowano recepcję obsługującą zaproszonych gości, że nie popełniono gafy podczas symbolicznego poczęstunku, że szef błysnął elokwencją podczas wygłaszania "spiczu", że spotkało się klika osób, które między sobą wymieniły uprzejmości. Te działania w żaden pozytywny sposób nie przekładają się na stan przedsiębiorczości. Ot taka imprezka z dobrą urzędniczą oprawą i dziennikarskimi PR. Proszę zwrócić uwgę, że najbardziej aktywni są ci, bez których magistrat może funkcjonować - bez żadnego uszczerbku dla mieszkańców.DOLNOŚLĄZAK.
~ 5-11-2010 10:30
Cd. z 10:14. Ile takich bzdurnych firm, biur urzędów funkcjonuje w Kotlinie Jeleniogorskiej - w całym kraju. Wg mnie są to zbędne stanowiska pracy, które obciążają budżet, na który składają sie wszyscy Polacy. Rodzi się mnóstwo wątpliwości i pytań. Ile magistrat odprowadza pieniędzy na utrzymanie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego? Ile zatrudnia ona osób? Z jakim wynagrodzeniem? Ile do dyspozycji mają telefonów? Czy mają także samochód służbowy z kierowcą? Jaki jest koszt korzystania z lokalu przez KARR? Czy zadania, które wykonuje KARR, mogą być realizowane przez Wydział Inicjatyw Gospodarczych? Kto i po co powołał Jeleniogórską Izbę Przemysłowo-Handlową? Komu i po co ta Izba jest potrzebna? Kto jest pomysłodawcą utworzenia KARR? Jakim aktem normatywnym powołano KARR? Itp., itd.
~ 5-11-2010 10:47
cd. z 10:33. Droga ~dododo. Ośmieszyłaś się niskim poziomem wiedzy-edukacji, twierdząc cyt.: "....Najistotniejszym czynnikiem rozwoju nie są p i e n i ą d z e, lecz tzw. KAPITAŁ SPOŁECZNY. To jakaś nowa teoria naukowa. Zgłoś się do uczniów początkowych klas szkół ekonomicznych. Oni Cię skorygują. W dzisiejszych czasach jedno bez drugiego nie zadziała. Pieniądz jest siłą napędową wszystkiego w tym kapitału społecznego. Po to został stworzony przez starożytnych. DOLNOŚLĄZAK.
~ 6-11-2010 11:35
DOLNOŚLĄZAKUwielbiam KARR i jego urzędniczo-międzynarodowe projekty.Te projekty nie wnoszą nic nowego, nie powodują żadnego regionalnego rozwoju. Brzmią bardzo mądrze i uczenie. Można na nie dostać unijną kasę. Prawdą jest,że trzeba trochę pogłówkować ażeby wymyślić nośny temat, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie zamierzenia. A potem takie hasło można i należy rozwijać i upowszechniać w różnych konfiguracjach słowno-terytorialnych. cdn.
~ 6-11-2010 11:50
cd. z 11:35. Obecnie KARR uwłaszczył się na temacie "Atrakcje przemysłu i techniki Euregionu NYSA", z terminem realizacji do 31.05.2012 r. Celem tego projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na obszarze pogranicza polsko-czeskiego. Wg mnie rozwinąć zagadnienie można, upowszechniając np zmiejszenie emisji pyłów i gazów w elktrowni Turów i Hirschfelde /zwiedzanie platform oraz wspinaczka po kominach/, atrakcyjność kopalni POLSKAL na tle Rudawskiego Parku Krajobrazowego, ujarzmienie górskich potoków - muzeum energetyki w Szklarskiej Porebie. DOLNOŚLAZAK. cdn.
~ 7-11-2010 11:51
cd. z 11:50. Albo inne tematy: " XIX- wieczne pokopalniane odkrywki, jako czynnik samoistnego przekształcenia przyrody w kolorowe jeziorka w RPK". "Sztolnie Kowary, jako produkt turystyczno-balneologiczny podnóża Karkonoszy". " Stary browar jeleniogorski, jako obiekt przemysłowy o szczegolnej architekturze". W nieskończoność można mnożyć i rozwijać zamierzenia KARR, które mieszczą się w urzędniczym haśle:"Atrakcje przemysłu i techniki Euroregionu Nysa". Te turystyczne atrakcje już są. Każde z nich ma swój opis i oprawę graficzną, tzw prospekt turystyczny. Żeby takie obiekty umieścić w jednym folderze i zrobić odrębny przewodnik lub kalendarz nie potrzeba sztabu etatowych pracowników KARR oraz terminu do 31.05.2012 roku. KARR - to marnotrawstwo publicznego grosza. DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drastyczne billboardy

KD: powrót pociągów międzynarodowych

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Rondo – czy w tym roku się uda?

Tablica przy szlaku

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
947
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%