MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W trasę ruszyły nowe autobusy. Monitorowane

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 30 maja 2014, 8:20
Aktualizacja: Sobota, 31 maja 2014, 8:01
Autor: Tomasz Taf/Angela
Fot. Tomasz Taf
To prawdziwa broń na wandali i chuliganów, którzy dotychczas w autobusach MZK często czuli się bezkarnie – mowa o kamerach, które pojawiły się w nowo zakupionych autobusach, które w ostatnich dniach wyjechały na jeleniogórskie trasy. – Teraz chuligani pomyślą dwa razy, zanim coś zrobią. Zapis kamer jest bowiem niepodważalnym dowodem, który możemy przekazać policji – mówi Wojciech Mierzwiński, kierownik zajezdni MZK w Jeleniej Górze.

Każdy z autobusów „monitorowanych” ma po pięć kamer: dwie rejestrujące jazdę z przodu i z tyłu, kolejne trzy obserwujące kabinę kierowcy oraz wnętrze autobusu.

- Kamery obserwują pasażerów i kierowcę zapewniając im bezpieczeństwo – mówi Wojciech Mierzwiński. - Dzięki jakości filmu możliwe jest rozpoznanie twarzy osób, co w dużym stopniu zwiększa bezpieczeństwo i eliminuje bezkarność – dodaje kierownik zajezdni.

A wandale i chuligani w autobusach MZK to naprawdę duży problem. Zdarza się, że do nich policja jest wzywana nawet trzy razy w ciągu dobry. W 2012 roku dwóch bandytów napadło i okradło jednego z kierowców w Bukowcu. Innym razem grupka pijanych mężczyzn pobiła kierowcę przy ul. Mickiewicza.

Walka z wandalami to jednak nie jedyna funkcja kamer. Dzięki monitoringowi podczas kolizji można wykorzystać zapis z kamery umieszczonej z przodu lub z tyłu autobusu, aby obiektywnie zweryfikować zdarzenie.

Nowe autobusy są też świetnie wyposażone i spełniają najwyższe europejskie normy związane z ochroną środowiska.

- Niskopodłogowe, przyjazne dla środowiska autobusy miejskie Man Lion's City są wyposażone w silnik Euro 6, nowoczesny GPRS, mikrofon, klimatyzację, monitoring, bramki do liczenia pasażerów oraz automaty dostosowane do kasowania biletów papierowych lub zakupu biletów za pomocą karty zbliżeniowej – wymieniają przedstawiciele MZK.

W każdym autobusie jest 29 miejsc siedzących i około 68 miejsc stojących, w tym osiem miejsc dla osób niepełnosprawnych. Autokary zostały kupione z dofinansowaniem unijnym, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mają w nosie pieszych

Chwile wzruszenia podczas Złotych Godów  

Teraz lepiej widać

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~xxx 30-05-2014 8:38
katalizatory trzeba wyciąć ewidentnie.
~ 30-05-2014 8:39
Zamiast kamer lepszą ochroną pasażerów, mienia i kierowcy byłaby grupa interwencyjna firmy ochroniarskiej. Dzisiaj jak kierowca zgłasza awanturę lub agresywnego pijanego pasażera to albo nie ma patrolu, albo w oczekiwaniu na patrol jedzie przez miast i się nie doczeka. A chuligani wiedzą o tym i czują się bezkarni. Szybka interwencja ochrony, wyciągnięcie klienta z autobusu i wtedy sobie można czekać na policję.
~leonzawodowi 30-05-2014 8:49
Wszystko superrr!!! Tylko dlaczego MAN-y; czy my nie potrafimy myśleć o swojej gospodarce; należało kupić, np. Solarisy. Dlaczego nie wspieramy własnej gospodarki.
~ 30-05-2014 8:54
No patrzcie jak władza zaczyna działac na poczet wyborów do samorządu i w podzięce za EW. Między wyborami to jest cisza. Biorą tylko kasę.
~rumcajs54 30-05-2014 8:56
Jest coś takiego jak zbiór danych bodajże, który trzeba zgłosić i zarejestrować jeśli się chce upubliczniać, np. w sądzie. dane z monitoringu. To wiąże się z ochroną danych osobowych niestety...
~rumcajs54 30-05-2014 8:58
I jeszcze jedno: ludzkość nie wie o tych elektronicznych biletach i pakują nagminnie papier w te kasowniki. Kabaret.
~Romecik 30-05-2014 9:24
Jeden nowiutki MAN stoi w Zajezdni po wypadku,ma rozbity przód ,pęknięta szyba,czy ktoś wie coś więcej co się stało !!!???
~ab+ 30-05-2014 9:32
Do wyboow trochę czasu a dwaj panowie już rozdają karty ,prawie się wybrali pan Ł.+Z=PO
~doleon 30-05-2014 9:47
Many również produkowane są w Polsce, a są o wiele lepsze niz solarisy. Jakość wykonania jest bezkonkurencyjna. A i cena podobna.
~szoppracz 30-05-2014 9:54
Może kierownik Mierzwiński wypowie się dlaczego te autobusy praktycznie nie wyjezdzaja w weekendy kiedy np. kierowcy z abecadeł i tzw. właściciele mają wolne. Autobusy zakupiono dla pasażerów czy dla kierowców???
~walus4 30-05-2014 10:02
Doleon potwierdzam MANY są lepsze i o wiele cichsze.
~5804 30-05-2014 10:04
Panie Tomaszu ,nie warto podpisywać się wspólnie z Panią Angelą,bo bierze Pan na siebie odpowiedzialność za takie zdanie " – Teraz zanim chuligani pomyślą dwa razy, zanim coś zrobią." O co chodzi w tym zdaniu?
~skunks 30-05-2014 10:45
Widział ktoś myślącego chuligana ? ? ? ?
~andrijg 30-05-2014 10:55
Jakiś czas temu zakupiono kilka Solarisów Urbino 9. Wtedy wszyscy pisali, że Man-y są dużo lepsze. Dziś zakupiono MAN-y i dokładnie te same osoby piszą, że trzeba było Solarisy. Wam nigdy nie dogodzi, jesteście wręcz żałośni.
rymcycymcy 30-05-2014 11:12
Cieszy nabytek, bo każda nowość = radość ;) Zbyt rzadko jestem pod wpływem, aby korzystać z autobusów ...ale nie omieszkam mieć na uwadze ! :)
~Olaka 30-05-2014 11:55
Wczoraj przyjechałam do JG. Patrze- nowe autobusy. Pomyślałam sobie, że pewnie będzie podwyżka cen biletów we wrześniu...
~SpEjsON 30-05-2014 11:57
do xxx- ja proponuję zatrudnić impel,albo od razu przeprowadzić rekrutacje w miejscowych domach starców i szpitalach, a na poważnie to mam takie pytanie, czemu 6 manów a nie 12 solarisów w tej samej cenie też z tak ważnym monitoringiem i po co tak krzyczą o tej klimatyzacji? czy zamierzają puścić autobus z klimatyzacją? czy ktoś zna odpowiedz na nurtujące mnie pytania?
~leon 30-05-2014 12:15
A ty skąd wiesz ile kosztuje Man lub Solaris?Pracujesz jako diler tych marek, obawiam sie że wiesz gdzie dzwon dzwoni ale w którym kościele to już nie.
~Olaka 30-05-2014 12:33
Wczoraj przyjechałam do JG. Patrze- nowe autobusy. Pomyślałam sobie, że pewnie będzie podwyżka cen biletów we wrześniu...
~Tak dla info 30-05-2014 12:40
MAN lepszy od SOLARISA ? To dlaczego niemcy kupują właśnie SOLARISY? Pracuje w Kassel i widze jakie tam też są autobusy. Prawie same Solarisy.
~12 Cmentarz 30-05-2014 13:50
no nawet spoko te autobusy mimo że jestem zwolennikiem solarisów i typów Man 757/760 ( jeśli ktoś wie o jakie mi chodzi ) te autobusy nowe co już jeżdzą co widzimy na zdjęciach już jeżdzą na liniach 6 , 26 , czasem na Lini 20 , i przede wszystkim na 12 na Cmentarz według mnie Ok bo są spoko na tych liniach według mnie pasują mimo że siedzących miejsc jest mało no ale kit spoko się nimi jeżdzi aha ps. one trochę są podobno do tych 808/807/809 Itp pozdrawiam :D
~zaboberek 30-05-2014 14:16
Czy to jest normalne,że na pętlę na Kiepury przyjeżdża 6 a odjeżdża jako 7? (Nr boczny 750 koło godz.14),jeśli tak to OK.
~Do 13:50 30-05-2014 14:20
Autobusy o numerach taborowych 757 - 760 które przytoczyłeś(aś) to są Jelcze a nie Many. Tu masz dowód http://mzk.jgora.pl/pl/informacje-o-taborze-autobusowym
~grzes 35 30-05-2014 14:55
Wandale najpier zniszcza kamey a potem autobus :))
~Kamillo 30-05-2014 14:57
Macie zapłon, te autobusy jeżdzą już od 1,5 miesiąca...
~nie do końca 30-05-2014 15:12
zapis z kamer nigdy nie jest,nie był i nie będzie niepodważalnym dowodem popełnienia przestępstwa,polecam redaktorowi zapoznać się z obowiązującym prawem,przepisami regulującymi dostarczanie dowodów popełnienia przestępstwa...natomiast organy ścigania lub sam prokurator może posiłkować się takim zapisem ale nadal nigdy nie będzie on tutaj cyt."niepodważalnym dowodem" na popełnienie przestępstwa...
~Olaka 30-05-2014 15:40
Założe się, że ostatecznie będzie to wyglądać tak jak w niektórych większych miastach: okraziono cię? kanar był wylgarny? -jak nam przykro, w tym momencie kamery miały awarię....
~ 30-05-2014 16:15
Za nasze podatki powinnismy jezdzic bezpłatnie tak jak w innych miastach Polski. Władza niestety nabija sobie kieszenie naszymi pieniędzmi.Tak ona tutaj działa. p. Z. Ł. W. i wielu innych.
~kierOFFca 30-05-2014 16:28
... no i standard sami znaffffcy lub malkontenci !!!
~do 14:16 30-05-2014 17:01
Tak, często autobusy zmieniają linie na Kiepury: z 6 na 7 , z 7 na 6, a nawet sporadycznie z 17 na 7
~do zaboberek 30-05-2014 20:33
to są czary ( ͡° ͜ʖ ͡°)
~lolo2 30-05-2014 21:43
GPRS?????????????????
~SpEjsON 30-05-2014 21:51
leonku ogarnij sie
~kierman 30-05-2014 22:45
Solarisy to złom. Mam nadzieję, że już więcej nikt ich nie kupi, a MAN-y to bardzo dobry wybór. Oby było ich jak najwięcej!
~ 30-05-2014 23:24
Nareszcie!!!!!!!!!!!!!!!!
~Baca 31-05-2014 17:39
Podniecacie się nowymi autobusami - tylko proszę wytłmaczccie, dlaczego te super- hiper ultra wozy mimo wielu interwencji zachowuj a ci tak prymitywnie jak moje podopieczne. Przecież to tałatajstwo na które poszła góra pieniędzy nadal jeżdzi, jak te stare wozy tzn. STADAMI j to w odstępach 45 - 60 minutowych, ponadto w pierwszym wozie jest tłok, a kolejne wożą powietrze... Potem P. Wożniak Mierzwiński, czy inny Bonza MZK twierdzi, iż w 80 % autobusów nie ma pełnego obłożenia i trzeba zmniejszyć liczbę kursów, połaczyć je itp bzdety ( vide poprzednie tłumaczenia JWP Kierownictwa)
~ 31-05-2014 17:48
Czy ten który kupowal kompresje w worku to prezes?
~jelczu85 31-05-2014 21:48
Do Leonzawodowi Solaris owszem polski ale fabryka Man tez jest w Polsce w Sadach/k Poznania. Man to profesjonalna firma z tradycjami a w Solaris to metoda prób i błędów te śmieszne wynalazki juz się psują a części są kosmiczne drogie.... A Man daje 3 lata gwarancji. Kolejnym argumentem jest ze kupuje się używane Many i jeżdżą a widziałeś używanego Solarisa? Te Auta nie dozywaja wymaganego okresu eksploatacji...ot Solaris.Jestem za Manem fabryka w Polsce też Polacy składają te auta ale jaka renoma i Marka....
~do ~Baca 1-06-2014 0:16
A ty rozumiesz różnicę pomiędzy marką autobusu a rozkładem jazdy? Co ma jedno do drugiego? Lepiej wracaj paść owce zamiast wymądrzać się na tematy, o których nie masz bladego pojęcia.
~SpEjsON 1-06-2014 11:15
BCAA co ty ........ Patrz po każdej naciśniętej literce na monitor bo straszne babole kryńćisz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sentymentalny powrót Watry

Cieplice pod selfie

Niebezpieczne wyzwania

Święteczny konkurs rozstrzygnięty

Bulwar nad Kamienną już otwarty  

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
412
Tak
61%
Nie
36%
Nie wiem
3%