MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

W szkole o używkach

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 14 grudnia 2019, 6:07
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 grudnia 2019, 16:26
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Uczniowie trzynastu klas pierwszych w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Śniadeckiego w Jeleniej Górze, mieli okazję spotkać się z Joanną Czechowską, znaną z serialu W11 Wydział Śledczy. Była policjantka, z doświadczeniem w sekcji kryminalnej (przestępczość narkotykowa) opowiadała o uzależnieniach i przestrzegała przed bagatelizowaniem problemu.

Serial W11 Wydział Śledczy był emitowany w TVN w latach 2004-2014. Jedną z ról grała Joanna Czechowska - emerytowana policjantka Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, gdzie była specjalistką ds. przestępstw narkotykowych.

Rynek narkotykowy zmienia się znacząco. Od lat obserwujemy ekspansję nowych środków psychoaktywnych - tzw. dopalaczy. Popularność tego typu używek wśród młodzieży nie zmienia się. To jest przerażające, niepokojące - powiedziała Bożena Fijałkowska, pedagog w ZSOiT. - Zajęcia mają na celu dostarczenie im wiedzy, jakie szkody mogą wywołać m.in. dopalacze. Niektórzy biorą, żeby spróbować i już po jednym zastosowaniu skutki mogą być tragiczne, bo toksykolodzy nie znają składy wciąż zmieniających się dopalaczy - dodała szkolna pedagog.
Mamy całą gamę substancji psychoaktywnych, chętnie wykorzystywanych przez młodzież. Informacji nigdy dość - trzeba im mówić jakie są skutki - podkreśliła Joanna Czechowska, emerytowana nadkomisarz policji, magister po Krakowskiej Akademii Pedagogicznej. - Po naszej "wspaniałej" reformie pedagodzy w szkole mają tyle obowiązków, że już nie wyrabiają. Oczywiście starają się, ale są tylko ludźmi - zaznaczyła J. Czechowska, która przyznaje, że są pozytywne skutki takich spotkań. - Młodzież przychodzi, zadaje pytania. Czasami zdarza mi się wrócić po kilku latach do danej szkoły i miło mi, gdy dowiaduję się, że po spotkaniu ze mną młodzież do czegoś sensownego doszła - mówiła J. Czechowska, zwracając też uwagę na uzależnienia behawioralne tj. internet, telefony komórkowe.

W kwestii dopalaczy często słyszy się o tragicznych skutkach (śmierć), a rzadziej o zatruciach. Gdy pacjent trafia do szpitala, lekarz nie wie jak leczyć, bo skład dopalaczy ciągle jest zmieniany.

Dopalacze potrafią trwale uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy. Kiedy jest kilka zgonów w jakimś miasteczku to jest spektakularne - przyjeżdżają media, robią materiał filmowy. Rzadziej mówi się o skali zatruć, a poza tym mówię o tym, że są to środki, od których mogą nie zdążyć się uzależnić... Pójdą na imprezę, gdzie wezmą dopalacze pierwszy i ostatni raz... - przestrzegała Joanna Czechowska.

Była też mowa o marihuanie.

W Polsce to jest temat ideologiczny. Tu nie ma dyskusji merytorycznej. Wbrew pozorom młodzież ma sporo wiedzy na temat marihuany, ale uważają, że jest to środek całkowicie bezpieczny. Podobnie jak alkohol, jest to środek psychoaktywny, więc może mieć negatywne konsekwencje. Spotykam się nawet z mitami, że marihuana nie może uzależnić... - dodała była policjantka.
Widać, że są to trafione zajęcia. To nie jest ktoś ze szkoły, nie traktują tego jako kolejna lekcję, tylko podchodzą do tego poważnie, bo to osoba z odpowiednimi kompetencjami w tym temacie - podsumowała B. Fijałkowska.

Twoja reakcja na artykuł?

8
89%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się z nauczycielami

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~wer 14-12-2019 9:56
Ten wykład, był by bardziej na czasie, gdyby prowadzili go uczniowie, bo narkotyki z czasów pani ex-policjant już dawno wyszły z obiegu, zastąpione dopalaczami a później to już nikt nie wie czym...
~Hose 14-12-2019 10:23
Mi się zawsze wydawało, że używki to kawa i herbata. Reszta to narkotyki, miękkie i twarde. A tu taka niespodzianka.
~jan 14-12-2019 11:05
Takie szkolenia powinny być w szkołach i telewizji częściej. Powinno się również włączać rodziców i nauczycieli.
~` 14-12-2019 15:20
Paradokumenty ( kupodokumenty albo inaczej szajs tvn ) na żywo.
~ 14-12-2019 15:32
Rodzice biorą 500+ a dzieci używki a pałowanie a nie róbta co chceta
~Wszystko miałem we krwi!! 14-12-2019 16:33
Prawda jest taka ze trzeba mieć zaufane ŹRÓDŁO!! To jest podstawa. Potem można testować Marysię, hasz, czy mdma. To jest coś pięknego ale trzeba znać umiar!!! UMIAR !! Jest sobota wiec bawcie się! Nie palcie papierosów tylko bo to jest najgorsze uzależnienie!!
~Kuracjusz 15-12-2019 13:54
Po naszej "wspaniałej" reformie pedagodzy w szkole mają tyle obowiązków, że już nie wyrabiają". I wszystko jasne!!!
~bk 16-12-2019 7:24
a nie lepiej by bylo jakby do "wykladu" dolaczyl wlasnie nastolatek,ktory jest po dopalaczach i opowiedzial, to raczej by bardziej trafilo do glowy.A na zdjeciach co niektorzy chyba sie bardziej nudza i maja w nosie co tams ie mowi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rodzice: będzie walka o szkołę aż do skutku

Sprzątanie świata 2020 w wykonaniu uczniów z SP 7

Rodzinna wystawa

Jakie zmiany w szkołach i przedszkolach od września?  

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
800
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%