MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

W świątyniach wielkie liczenie wiernych

Wiadomości: Dolny Śląsk
Niedziela, 28 października 2007, 0:00
Autor: Daria
Fot. Archiwum
Kościół sprawdza statystyki. Posłużą do sporządzenia danych dotyczących poziomu religijności Polaków.

W niedzielę w kościołach w całej Polsce przeprowadzane jest wielkie liczenie wiernych. Obejmuje ono ponad 10,5 tysiąca parafii katolickich na terenie całego kraju.

Celem niedzielnego liczenia jest określenie liczby osób uczestniczących w mszach świętych oraz tych, którzy przystępują do sakramentu komunii.

Po każdym nabożeństwie wiernych liczą najczęściej ministranci. Oddzielnie liczą oni kobiety i mężczyzn i osoby powyżej 7 roku życia. Po dokładnym policzeniu dane przesyłane są przez proboszcza parafii do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Stamtąd dane te trafią do kurii diecezjalnych, a następnie zostaną przekazane do Konferencji Episkopatu Polski, który prowadzi statystyki dotyczące poziomu religijności Polaków.

Z przeprowadzonych w ciągu ostatnich lat obserwacji wynika, że w nabożeństwach bierze udział coraz mniej ludzi. Ostatnie badania dowodziły także, że Dolny Śląsk zalicza się do najmniej religijnych regionów w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Z@K 28-10-2007 15:25
koscil musi wiedziec ilu ludzi jeszcze ma w swoich kleszczach. Skandal. Statystyki, statystyki, tylko liczby im w głowie! udany biznes plan...
~rymcycymcy 28-10-2007 16:19
Wiernych ubywa i przez to powstaje coraz mniej nowych kościołów. To nie jest dobre ...koniunktura siada :(
~id 28-10-2007 16:29
Ty za to jesteś w kleszczach własnego braku mądrości, żeby nie powiedzieć inaczej. Jakby ktokolwiek inny cokolwiek liczył, to by ci to nie przeszkadzało. Nawiasem mówiąc pewnie wyniki zasmucą proboszczów i biskupów. Ale i niektórzy z nich sami nie są bez winy.
~A moze... 28-10-2007 16:33
Licza i sprawdza, ile jest moherow, i czy warto wprowadzic abonament na radio z twarza?
~Ob. Szaraczek 28-10-2007 18:41
Proboszczowie "robią" wyniki zanim dadzą do kurii, kuria "robi" zanim da do episkopatu, nikt się nie chce wstydzić za malejącą liczbę wiernych na danym terenie. I wychodzimy na kraj katolicki.
~wierzący praktykujący 28-10-2007 22:06
Dzisiaj sam liczyłem wiernych podobnie jak rok temu i wcale tak źle nie jest jak piszą zajadli przeciwnicy kościoła, którzy się pogubili, ale kościół na nich czeka! Kościół ma 2000 lat i będzie istniał na wieki czy się to podoba czy nie!
~do wierzacy praktykujacy 28-10-2007 22:39
kto Ci napchal takich bajek? zmien radio :)
~wierząca i praktykująca 29-10-2007 9:34
Kościół ma 2000 lat i będzie istniał na wieki czy się to podoba czy nie!Tych narzekających zachecam do systematycznego uczestnictwa w niedziele i świeta we Mszy Świetej.Bóg daje siłe przetrwać wszystkie trudne chwile w moim zyciu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Uważam, że to co osiągam w życiu jest moim wyborem, wyborem mojej rodziny. Komentarze są takie, jakie uczestnictwo i spotkanie z Bogiem. Badźcie zawsze autentyczni.Wiara czyni cuda.... Liczenie wiernych, przecież to zadna nowość! – to trwa rok rocznie. A może nie podajesz swoich danych w PiT–ach etc, a cóż to jest innego!!! Mam wszystko: dobrą prace, rodzine, mieszkanie etc. Wszystko ma swoje miejsce w naszym życiu....Innym też tego z serca życze i pozdrawiam zwłaszcza tych zagubionych i mało prawdziwych. Bądź wierny Bogu i prawdziwy a nie "gdy trwoga – to do Boga"...
~Do wierzącej i praktykującej 29-10-2007 11:00
Najlepiej uczestniczyć w nabożeństwach z Rydzykiem. On podpowie kogo bardziej lub mniej nienawidzieć. Zresztą po co liczyć. Wszyscy wiedzą, że 95% Polaków to katolicy. Łatwo obliczyć, że w samej Jeleniej Górze do kościoła chodzi 82650 wiernych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Skalne ławki pod Szrenicą

Bezpieczniej nad Kaczawą

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
135
Tak
41%
Nie
52%
Nie wiem
7%