MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

W świątecznych życzeniach tradycja górą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 23 grudnia 2008, 9:35
Aktualizacja: 15:09
Autor: TEJO/Angela
Fot. ....
Konta e–mail zawalone wirtualnymi kartkami i stos życzeń świątecznych na „Naszej–klasie” nie wyparły tradycyjnej kartki pocztowej. Przez sortownie Poczty Polskiej przechodzą tysiące bożonarodzeniowych przesyłek.

Jak mówi dyrektor jeleniogórskiego oddziału Poczty Polskiej, coraz mniej firm decyduje się na rozsyłanie życzeń świątecznych dla klientów i pracowników na kartkach pocztowych. Te zastępują szybkim i wygodnym internetem, którym jedna treść wędruje do milionów odbiorców jednocześnie. Z kolei indywidualni mieszkańcy chętnie hołdują tradycji i wolą życzenia słać pocztą.

Internet i SMS-y są skuteczną konkurencją dla tradycji. Swoje dołożył portal „Nasza-klasa” oferując możliwość wysłania świątecznych życzeń na okolicznościowych wirtualnych pocztówkach.
- Nie wypada życzeń słać smsem czy mailem – mówi tymczasem Danuta Iwaniak z Jeleniej Góry. Od lat przesyłamy do wszystkich znajomych piękne, świąteczne kartki z osobistymi życzeniami i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej.

Nieco inaczej myślą natomiast młodsi mieszkańcy, którzy twierdzą, że wcześniej czy później kartki znikną z obrotu. Powód? Są mniej praktyczne, bardziej pracochłonne i na ich wysłanie trzeba poświęcić o wiele więcej czasu i pieniędzy niż przy życzeniach słanych smsem czy mailem. Z tej opcji szczególnie chętnie korzystają właściciele firm, którzy coraz rzadziej zamawiają świąteczne, papierowe kartki.

- Myślę, że nie wynika to ze zrezygnowania z kartek świątecznych na poczet maili i smsów, ale z kryzysu jaki powoli zaczyna dopadać firmy – mówi Marian Zięba, dyrektor Oddziału Rejonowego Centrum Pocztowego w Jeleniej Górze. Firmy szukają sposobów by ciąć koszty i robią to miedzy innymi w taki sposób. Nie wydaje mi się jednak by jakimkolwiek zagrożeniem dla kartek świątecznych były wiadomości mailowe czy telefoniczne. Kartki świąteczne są bowiem bardzo mocno zakorzenioną w nas tradycją.

Jak donosi Dziennik w dzisiejszym wydaniu w grudniu na poczty w Polsce trafia kilka razy więcej przesyłek niż w pozostałe miesiące w roku. Zapytany przez gazetę psycholog ocenia, że świątecznej drukowanej kartki nie zastąpi nic, bo można ją położyć w widocznym miejscu. Czy rzeczywiście cenimy sobie bardziej tradycyjną kartkę od jej wirtualnego odpowiednika? Najważniejsza jest szczerość intencji, a forma wydaje się drugoplanowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Most w Pilchowicach pod ochroną!

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Śnieżynka 23-12-2008 16:13
...i niech to będzie to miejsce (ten artykuł), w którym złożymy sobie jeleniogórskie życzenia dla redakcji i wszystkich forumowiczów: Ode mnie - Magicznych Świąt, pełnych uśmiechu, pachnącej choinki i śniegu za oknem, zdrowia, szczodrości i życzliwości wszystkim życzę!
~Trzy grosze... 23-12-2008 21:22
...oczywiscie, ze najbardziej cenie sobie tradycyjna swiateczna i pelna nostalgii kartke, z tradycyjnymi swiatecznymi zyczeniami skierowanymi do konkretnego adresata... jezeli to ma byc tylko i wylacznie podpiana pod standartowym tekstem karta i wyslana, bo tak wypada, to jej nie chce... czasami jednak nie ma innej mozliwosci i musi byc to kartka e- mail, pamiec rowniez doceniam... ...skoro Sniezynka zapoczatkowala skladanie swiatecznych zyczen, to "Trzy grosze" rowniez sie dolacza i wszystkim czytelnikom Jelonki (przede wszystkim Piipi i Hani od Rumcajsa, ktora obiecala mnie chronic przed pajakami!) zyczy:"Niech sie spelnia swiateczne zyczenia, Te latwe i te trudne do spelnienia...Te mowione glosno lub wcale...Niech sie spelnia krok po kroku, Niech sie spelnia w Nowym Roku!!! Wesolych Swiat Bozego Narodzenia i szczesliwego Nowego Roku!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ostrzeżenie przed burzami i deszczem

Czytelniczka: drogo i brudno

Wybieramy wózek spacerowy w 4 krokach

Wkrótce karkonoski

Strażacy przeszli szkolenie

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
283
Tak
39%
Nie
57%
Nie wiem
5%