MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

W sobotę – prapremiera „Drugiego zwarcia”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 18 czerwca 2010, 9:05
Aktualizacja: 13:43
Autor: TEJO
Fot. TEJO
– To najlepszy tekst dramatyczny tyczący najnowszego okresu w dziejach Polski – mówi o sztuce „Drugie zwarcie” jej reżyser Jacek Zembrzuski. Prapremiera spektaklu odbędzie się w nadchodzącą sobotę, 19 czerwca.

Jerzy Łukosz to ceniony literat: twórca zarówno prozy, publicystyki, jak i dramatopisarz. Z jego „Hauptmannem” Teatr im. Norwida zmierzył się w 2001 roku. Obecnie trwają próby do nigdzie nie publikowanej sztuki, komedii Łukosza „Drugie zwarcia”. Autor będzie gościem na premierze.

Jacek Zembrzuski określił to dzieło jako ukazujące mechanizmy naszej trudnej codzienności. Wszystko w metaforze wspólnego domu, remontu oraz kłopotów z instalacją elektryczną (stąd tytuł), wskutek których na scenie budzą się upiory. To sztuka o ciągłej rywalizacji dwóch antagonistów polskiego ducha: Pana i Chama. Początek prapremierowego spektaklu o godz. 19. Sztuka będzie grana także w niedzielę, 20 czerwca, także o godz. 10. W teatrze działa komisja wyborcza. Będzie więc okazja, aby połączyć udział w obydwu wydarzeniach.

Występują: Elwira Hamerska-Kijańska, Anna Ludwicka, Marta Łącka, Robert Dudzik, Igor Kowalik i Tadeusz Wnuk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Teraz mazur z "Halki"  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Mona 18-06-2010 9:30
Najpierw podaje sie że: "......najlepszy tekst dramatyczny......." a zaraz potem "....nie publikowanej sztuki, komedii Łukosza "Drugie zwarcie....". To jest to dram czy komedia a może "cuś" innego?
~ 18-06-2010 10:29
Widać,że nie uważało się na lekacjach języka polskiego dramat to jeden z trzech rodzajów literackich, który w kontekście zakończenia dzieli się na tragedię bądź komedię. Oj Mona Mona:) takie komentarze poprawiaja mi nastrój z rana :D
~ 19-06-2010 7:07
"Zemsta" Fredry to też przecież dramat, ale i komedia.
~ 19-06-2010 7:24
Komisja wyborcza komisja wyborczą, ale miejsca na premierę tej sztuki dostępne pewnie tylko na trzecim balkonie. Ciekawe czy dolne miejsca biletowane czy WSZYSTKIE oddane za darmo. I proszę nie pisać, że można przyjść na następne przedstawienia. Nic nie zastąpi premiery!
~Mona 25-06-2010 9:18
W odpowiedzi do pana/ni D - moje pytanie może komuś poprawiło nastrój - to i dobrze! Ale podaję definicje "dramatu": "Dramat, z greckiego dráma – („działanie, akcja”), jeden z trzech głównych (obok liryki i epiki) rodzajów literackich, traktowany często jako gatunek sztuki syntetycznej, wielotworzywowej – zarówno literackiej, jak i teatralnej. Wykształcił się ze starogreckich obrzędów ku czci Dionizosa. W dramacie antycznym wykrystalizowały się z czasem dwie ważniejsze odmiany: tragedia i komedia, ale podział ten zatarł się w XIX w. Obecnie termin dramat oznacza utwór literacki bądź sztukę teatralną o treści poważnej (niekoniecznie tragicznej).

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Tak nie wolno parkować!

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
197
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
14%