MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

W sobotę dyktando w…basenie

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 28 września 2016, 8:09
Aktualizacja: 8:14
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Organizator
Pisali na marchewkach i selerach na krakowskim Starym Kleparzu, pisali wśród krasnali i scenografii z „Kingsajzu”, pisali w letnim skwarze na gdyńskiej plaży. Przyszedł czas na dyktando w karkonoskim basenie jeleniogórskich Term Cieplickich. Zwycięzca „Rymoliryktanda” otrzyma 10 000 zł.

W basenie Term Cieplickich mierzyć się będą 1 października ze słowem językowi śmiałkowie. - W każdym zdaniu dyktanda ułożonego zarówno przez Łukasza L.U.C-a Rostkowskiego, jak i przez dr Katarzynę Kłosińską z Rady Języka Polskiego na chwatów czyhają ortograficzne sidła, interpunkcyjna toń i gramatyczne wnyki. Nie jest zadaniem prostym przebrnąć przez melorecytowany tekst do samego końca, a co dopiero napisać go bezbłędnie. Zadania nie ułatwia sam autor, który nigdy nie dyktuje tekstu w sposób konwencjonalny i ucieka się często do typowej dla siebie desylabizacji i słowotwórczego gąszczu – zapowiadają organizatorzy.

Na najlepszych i najwytrwalszych – prócz jedynej takiej atmosfery wyjątkowo alternatywnego dziś już aktu pisania ręką – czekają także nagrody. Zwycięzca otrzyma 10 000 zł, a dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca przewidziane są odpowiednio 1000 i 500 zł. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymają zdrowy bonus od cieplickich parku wodnego.

Po dyktandzie piszący i publiczność będą mieli możliwość posłuchać koncertu językowej orkiestry L.U.C, K2, MARIKA & REBEL BABEL ENSEMBLE w ciepłym basenie. - Chciałbym, aby Rymoliryktando pobudzało wyobraźnię, kreowało zabawę słowem, aby wyprowadzało sztukę w przestrzeń miejską. W ten sposób chcemy docierać także do sfer wykluczonych z uczestnictwa w kulturze. Naszym celem jest kreowanie poprzez performance i sztukę surrealnych, pozytywnych przeżyć wzbogacających nasze słownictwo, a przez to także możliwości wyrażania naszych emocji czy opisywania świata – powiedział Łukasz Rostkowski znany jako „L.U.C.”.

Przy okazji chcemy kreować dyskusję na temat rozwoju języka na płaszczyźnie artystycznej, dziennikarskiej i naukowej. Przede wszystkim jednak chcemy walczyć o etykę słowa i słowność w ogóle. Chcemy także prezentować i wspierać oryginalnych tekściarzy tworzących czasem na przekór populistycznej tendencji do upraszczania przekazu. Doskonałość kryje się w prostocie. Rozwój zawdzięczamy zawiłościom – dodał L.U.C. Początek imprezy o godz. 12:30, koncert przewidziano na godz. 19:00.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Czytelniczka: drogo i brudno

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 28-09-2016 9:24
Lepiej w saunie....
~. 28-09-2016 10:08
Lepiej pod woda
~ 28-09-2016 12:25
To jest super zdanie "Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymają zdrowy bonus od cieplickich parku wodnego." takie gramatyczne,żeby nie rzec dramatyczne....
~ 28-09-2016 15:28
Angela wygra wszystko! :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Wyspa" z opóźnieniem

Serca pełne nakrętek

Stalowe rumaki w Karpaczu

Ciekawie w Kowarach  

Będzie nowa świetlica

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
806
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%