Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9446
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W sieci ocalili od zapomnienia dziedzictwo przeszłości

Czwartek, 27 listopada 2008, 10:09
Aktualizacja: 10:19
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: W sieci ocalili od zapomnienia dziedzictwo przeszłości
Tabliczki upamiętniającej fakt, że w tym miejscu przez lata było epitafium rodziny Pohlów, niemal nie widać. Dzięki licealistom z "Żeroma" jej istenienie "wróci" do świadomości jeleniogórzan.
Fot. TEJO
Niezwykłego przedsięwzięcia podjęli się uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Skatalogowali, sfotografowali i opisali w Internecie około stu tablic pamiątkowych, które jeleniogórzanie codziennie mijają obojętnie. Dzięki licealistom powstało pierwsze kompendium wiedzy na ten temat.

W projekcie uczestniczyli: Weronika Kowal, Paulina Olejniczak, Kamila Kowalczyk, Sonia Kłys, Bernadetta Cugier, Ewa Kaczmarz, Joanna Bogacz, Helena Liśniewska, Mateusz Surma, Bolesław Słociński, Marek Szajda i Krzysztof Senderak, wsparci przez nauczycielkę historii Jolantę Ryglewską oraz Ivo Łaborewicza, kierownika jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego.

– Blisko sto opracowanych tablic, dwieście wykonanych fotografii, godziny spędzone w bibliotekach, plik kartek z notatkami, kilkadziesiąt tysięcy kliknięć myszką i dni spędzone na testowaniu strony oraz jej uzupełnianiu - tak w skrócie można opisać ostatnie pięć miesięcy funkcjonowania autorów projektu "W pamięci jeleniogórzan" – opisuje trudy uczestników Krzysztof Senderak na oficjalnej stronie miasta.

Zainspirowały ich tablice pamiątkowe rozmieszczone w różnych punktach Jeleniej Góry: czy to widoczne, czy to skryte, czy to pamiętane, czy też zapomniane. Licealiści dotarli do wytartych z powszechnej pamięci zakątków, odwiedzili świątynie. Przetarli oczy mieszkańców miasta, którzy niejednokrotnie obojętnie i z niewiedzą przechodzili obok kawałków granitu z wyrytymi nazwiskami lub wspomnieniem jakichś wydarzeń.

– Dziękuję panu Ivo Łaborewiczowi za cierpliwą pomoc, Krzysztofowi Senderakowi za pomysł umieszczenia tej wystawy w internecie, pani Katarzynie Dobrzańskiej za korektę tekstów i moim uczniom za opracowanie i wytrwałość w zbieraniu materiałów. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wystawy i zachęcam do jej odwiedzenia – pisze Jolanta Ryglewska podając jednocześnie adres strony, na której można odbyć ten niezwykle pouczający wirtualny spacer: http://www.tp-jg.ovh.org/

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
430
Tak
22%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
12%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group