MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W setne urodziny Tomaszewskiego

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 22 listopada 2019, 10:44
Aktualizacja: Niedziela, 24 listopada 2019, 10:10
Autor: Jolanta Stopka
Fot. Jolanta Stopka
W ramach cyklu "ars poetica" Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej i ODK na Zabobrzu w Jeleniej Górze zorganizowało spotkanie związane z setną rocznicą urodzin Henryka Tomaszewskiego. Poprowadziła je Urszula Jonkisz – poetka, a także animatorka kultury.

Wieczór poetycki miał swój niepowtarzalny klimat i atrakcje. Specjalnie na tę okoliczność Ula Jonkisz wystawiła na scenie 100 pierrotów z własnej kolekcji. Na wieść o wieczorze poetyckim teatr pantomimy z Wrocławia podarował okolicznościowy plakat z okazji setnych urodzin mistrza, natomiast dwie przyjaciółki artystki: panie Dorota i Małgorzata wystąpiły w czarno białych kostiumach pierrotów z tajemniczymi maseczkami. Nie zawiedli także goście. Urszula Liksztet - krytyk literacki przyniosła jedno z ostatnich zdjęć H. Tomaszewskiego zrobione podczas wywiadu z Mistrzem oraz kilkanaście archiwalnych już programow teatralnych ze sztuk reżyserowanych przez Tomaszewskiego.

Urszula Jonkisz od 17 lat świętuje w Karpaczu rocznice urodzin wielkiego mima i twórcy Teatru Pantomimy Henryka Tomaszeskiego, który mieszkał w Karpaczu, tutaj na cmentarzu ewangelickim jest pochowany i który miastu pod Śnieżką podarował swoją unikalną kolekcję zabawek z całego świata.

Historia jego urodzin jest również niezwykła. Przed laty Urszula Jonkisz wraz z córką Dianą zamierzały przy współpracy z Tomaszewskim założyć teatr pantomimy dziecięcej. Śmierć artysty pokrzyżowała ich plany ale zrodził się inny pomysł, by w hołdzie wielkiemu twórcy co roku symbolicznie świętować jego urodziny. Dlatego każdego roku w listopadzie ożywiają lalki i wspomnienia. Dotychczas było to w Karpaczu a w tym roku wyjatkowo wierczór wspomnień zorganizowało Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej. Wśód zaproszonych gości był i aktywnie uczestniczył w spotkaniu - Janusz Łyczko zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Wieczorową porą ożyły wspomnienia o Tomaszewskim. Sylwetkę wielkiego mima ciekawie i oryginalnie przedstawiła Urszula Liksztet, krytyk teatralny, przypominając jeleniogórskie i wrocławskie spektakle Pantomimy. Zapamiętała go jako człowieka o ogromnej wiedzy, ale skromnego i życzliwego, twórcę o magicznej osobowości. Był mimem, reżyserem, choreografem, pedagogiem, założycielem i niezastąpionym dyrektorem stworzonego przez siebie teatru. Spektakle Tomaszewskiego były wystawiane i przez Teatr Norwida i w Zdrojowym Teatrze Animacji.

Przy okazji wspomnień i urodzin Tomaszewskiego ożyły także wspomnienia z dzieciństwa zebranej na sali publiczności. Na zwierzenia o pierwszych dziecięcych zabawkach dali się namówić zastępca prezydenta Janusz Łyczko oraz redaktorki Alina Gierak i Jolanta Stopka. Wspomnieniami podzielili się także członkowie Stowarzyszenia Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej. Opowiadania związane z dzieciństwem przeczytali Maria Suchecka i Jerzy Łukosz. Wszystkie, plus wiele innych, znajdą się w tomiku literackim pt. "Urodziny Henryka i ja" przygotowywanym obecnie do druku. Podobne wspomnienia wydano w latach poprzednich w 2006, 2007, 2009 i 2016 r.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Krew oddawali funkcjonariusze

Wysoka dotacja, wielkie zainteresowanie

E – rewolucja w kowarskiej bibliotece

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Egon 22-11-2019 15:17
W przyszłym roku będą urodziny wielkiego Polaka urodzonego w Wadowicach, sława i chwała największego Polakowi.
~ciekawy 23-11-2019 0:16
Pani Urszula Jonkisz jest bardzo utalentowaną Osobą w wielu dziedzinach Sztuki. Jest to wiecznie poszukująca nowych wartości Artystka, która dzięki wielkiej inteligencji potrafi odkryć Osoby, zjawiska, które są niezauważone przez innych wokół nas, a po kontakcie z Ulą i po upływie pewnego czasu - zostają uznanymi Twórcami. To co jest godne podziwu w osobie Pani Urszuli - to zdolność zarówno do tworzenia Sztuki pisanej, wyśpiewanej, wytańczonej, czyli Sztuki w sferze niematerialnych wartości dla ducha, ale także olbrzymia zdolność do tworzenia rzeczy, własnym pomysłem i własnymi rękoma - tj. tworzy niesamowite stroje - kreacje okazjonalne, które uzyskują uznanie na wysokiej rangi Galach, jest "nadwornym Krawcem" dla olbrzymiej rzeszy swoich ukochanych Lalek, itd. Nikt nie wie, Pani Urszula również - jakie talenty oraz zdolności jeszcze posiada, bo one ukazują się kiedy nadchodzi potrzeba działania - no i wtedy wkracza do akcji Pani Ula, która potrafi bardzo wiele, żeby nie powiedzieć, że prawie wszystko. Powyższe słowa nie są czcze, ale wynikają z wieloletniej znajomości i obserwacji tej niezwykłej Postaci
~ 23-11-2019 13:42
do: ~ciekawy (0:16)
Pani Ula posprzątałaby najpierw w swoim obejściu.Prowadzi w domu muzeum lalek a wkoło syf i gruzy.Wstyd
~Gwint 23-11-2019 21:34
~ciekawy - a to nie aby samopochwała, pani Ulu ?
~ciekawy 23-11-2019 23:14
Jasny "Gwincie" ależ jesteś biedny! Nie masz wiary w siebie i nie masz wiary w Ludzi. W Twojej małej główce nie mieści się, że ktoś może być bardzo uzdolniony, że odnosi sukcesy, jest aktywny, że tworzy piękne rzeczy, opiekuje się pamiątkami, a także ma dobrą wolę, aby dbać o dobre imię Karpacza i Ludzi zasłużonych dla Karpacza. NIE !!!! to nie są słowa Pani Uli, która jest Osobą skromną i na pewno nie jest samochwałą. O Uli świadczą czyny, nie słowa. A "ciekawy" - to żywa istota zaprzyjaźniona z Panią Urszulą, dlatego ma wiedzę o aktywności Uli, o Jej działaniach, Jej staraniach i odważnych działaniach dla dobrego imienia Karpacza i zasłużonych Mieszkańców.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Napisz wiersz i wygraj nagrodę

Zaczytaj się z Jelonką.com

Piękne widoki już wkrótce

Kto się boi pani Eś? – już 12 stycznia

Ars poetica: Adrenalina wspomnień

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
743
Tak
19%
Nie
77%
Nie wiem
5%