MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

W Rybnicy wygaszają latarnie, z oszczędności

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 10 czerwca 2013, 7:02
Aktualizacja: 7:49
Autor: Mea
W zeszłym roku pisaliśmy na naszym portalu o gaszonych na noc ulicznych latarniach w Rybnicy. – Teraz to się powtórzyło, a nawet jest jeszcze gorzej – alarmuje mieszkaniec tej wsi. Wójt gminy Stara Kamienica Wojciech Poczynek tłumaczy, że powodem są względy ekonomiczne.

Po naszej zeszłorocznej interwencji sytuacja poprawiła się. – Jednak od około dwóch tygodni w części Rybnicy latarnie uliczne zgasły na dobre. Zaniepokojony zadzwoniłem wraz z kilkoma osobami do dostawcy prądu, który zapewnił, że nie ma żadnych nieprawidłowości w dostawie energii elektrycznej ani awarii. W Urzędzie Gminy dowiedziałem się, że wójt zarządził
gaszenie części latarni, lecz jak się okazało zostały wyłączone całe ich ciągi – relacjonuje Czytelnik.

I dodaje: - Rozumiem, gdyby wyłączono co drugą latarnię, byłyby to rozsądne oszczędności. Obecnie wieczorem i w nocy niebezpiecznie jest poruszać się zarówno pieszo, jak i samochodem. W zeszłym roku te egipskie ciemności to był raj dla złodziei, którzy bardzo aktywnie działali w naszej miejscowości. Mieszkańcy ponieśli wtedy duże straty przez włamania do pojazdów, garaży, kradzieże mienia i paliwa. Niestety, Gmina jest obojętna na prośby mieszkańców o przywrócenie oświetlenia.

Wójt Starej Kamienicy Wojciech Poczynek wyjaśnia, że na 860 latarni, które są w gminie, w nocy włączanych jest 90. – Na okres letni włączamy w nocy latarnie jedynie w miejscach niebezpiecznych np. przy skrzyżowaniach. Prowadzimy wiele inwestycji i korzystamy z dotacji unijnych, przy których niezbędny jest wkład własny. Już udało się skanalizować Starą Kamienicę, Kromnów i Kopaniec za ok. 30 mln zł, dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Wkrótce zakończy się przetarg na wykonanie sieci kanalizacyjnej w Wojcieszycach, gdzie mieszka ok. 1 tys. mieszkańców, co będzie kosztować ok. 5 mln zł. Dlatego musimy oszczędzać m.in. na oświetleniu dróg. Z powodu koniecznych oszczędności zatrudniamy też mniej urzędników w gminie – mówi wójt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Trwa budowa punktu widokowego

Nowy program "Moja woda"

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ 10-06-2013 9:00
Między Szklarską Porębą a Piechowicami zwijają tory. Co to się dzieje!!!
~`Autor 10-06-2013 9:12
WCZORAJ LAŁA SIĘ WODA PRZEZ ŚRODEK RYBNICY, ZALAŁO KILKA GOSPODARSTWA. W NOCY WYŁĄCZONE BYŁY WSZYSTKIE LATARNIE PRZEZ CO NAWET NIE BYŁO MOŻLIWOŚCI MONITOROWANIA STANU POZIOMU WODY, PONADTO NA DROGACH ZNAJDOWAŁO SIĘ WIELE PRZEDMIOTÓW, GAŁĘZI SPORYCH ROZMIARÓW KTÓRE PORWAŁA WODA. W PORZE WIECZOROWEJ BYŁ STRACH PORUSZAĆ SIĘ PO GMINIE PONIEWAŻ NIE WIADOMO BYŁO W CO SIĘ WEJDZIE LUB GDZIE WPADNIE. OSZCZĘDNOŚCI NA BEZPIECZEŃSTWIE MIESZKAŃCÓW. MIMO CHĘCI SPRZĄTNIĘCIA SKUTKÓW ZALANIA TRZEBA BYŁO PRZEŁOŻYĆ TO DO RANA AŻ ZROBI SIĘ JASNO NA DWORZE.
~Mieszkaniec 10-06-2013 10:10
No nieźle, wszędzie oszczędności "bo nie ma na wkład własny". Gmina Stara Kamienica jako jedyna gmina w powiecie nie podpisała "umowy przedszkolnej" z Jelenią Górą i ludzie z Wojcieszyc, Rybnicy, Barcinka itp., którzy pracują w Jeleniej Górze muszą do pracy jeździć przez Starą Kamienicę, żeby tam odwieźć dziecko do przedszkola - albo (jeśli mają taką możliwość) się przemeldować do Jeleniej Góry. Nie dziwię się, że tak duża ilość ludzi traktuje np. Wojcieszyce jako "sypialnię Jeleniej Góry" i mieszka tam "na dziko" bez meldunku. Teraz jeszcze oszczędności kosztem bezpieczeństwa. Chyba ktoś (czyt. Wójt) zapomniał, że oświetlenie pełni funkcję prewencyjną i ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. No ale bezpieczeństwo to nie sprawa gminy.... a może jednak ?
~`Autor 10-06-2013 10:37
mrowka, na pewno na tm artykule sprawa nie będzie mogła się zakończyć, ponieważ takie oszczędności na bezpieczeństwie są absurdem, temat zostanie poruszony w odpowiednich instytucjach, które mają piecze i władze nad Panem Wójtem.
~mrowka 10-06-2013 10:59
Do mieszkańców - wystarczy zawiadomic prokuraturę, a wojt niech w swoim kiblu swiatło gasi. Ludzie, wojt nie może decydowac o takich rzeczach, to jest zagrożenie. jeszcze troszkę poczekacie to wam sprzeda te latarnie
~!!! 10-06-2013 11:09
Panie Poczynek powinien pan jeszcze zwinąć asfalt !!! a czy w pana wiosce też gasną latarnie , a może tam gdzie władza to się nie oszczędza ?
~madlen 10-06-2013 11:10
NIE TYLKO W RYBNICY W CAŁEJ GMINIE STARA KAMIENICA SĄ WYŁĄCZONE AŻ DOJDZIE DO JAKIEGOŚ WYPADKU CIEMNO JAK W DU*** STRACH WYJŚĆ SĄ MIEJSCA NIE ZABEZPIECZONE GDZIE MOŻNA WPAŚĆ np. DO RZEKI!!! ale władze gminy mają to gdzieś za TO MAMY WÓJTA I WICE WÓJTA I NA TO PIENIĄDZE SĄ!!! ANI JEDEN ANI DRUGI NIC NIE ROBI A KASĘ BIORĄ I TO NIE MAŁĄ!!!!! POBOCZA DRÓG NIE WYKOSZONE , DROGI DZIURAWE!! TO JEST MASAKRA XXI w.
~Igor 10-06-2013 11:16
Budapeszt gasi światło w całym miejście (o 24:00) i mieszkańcy sobie to chwalą - nie marnują kasy dla kilku osób wracjących z libacji nad ranem. Co robi 20 latek na spółdzielczej o 3 nad ranem? - wraca z pracy?
~pomocy 10-06-2013 12:56
A moze w Urzedzie Gminy nalezy szukac oszczednosci ?
~madziulka 10-06-2013 13:30
Nie tylko latarnie nie pola się w Rybnicy ,ale także w Barcinku i Starej Kamienicy.Słupy powymieniali i na tym się skończyło:(mówią że z powodu oszczędności!pensje niech sobie obniża to nie będzie trzeba oszczędzac na oswietleniu dróg:)żenada!!!!!!
Normal 10-06-2013 14:55
Mam wrażenie że, PAN WÓJT chce zrobić z Rybnicy "Wąchock 2". To paranoja! Niech zgasi je u siebie. Myślę żeby pójść z tym do TVP Wrocław i niech go obsmarują a potem referendum o jego odwołanie. Na lokalnych władyków to najlepszy wybór.
~:) 10-06-2013 16:55
Wojt jest nie powazny ludzi zalalo a mu ciezko lampy gdzie ludzie w potrzebie ... Trzeba podziekowac strazakom ktorzy pomagaja poszkodowanym :)
~j23 10-06-2013 17:15
W KOWARACH TEŻ JEST KONIEC ŚWIATA
~do ~ j23 10-06-2013 17:39
W Kowarach, to świat się dopiero zaczyna...
~incrgsufigxs 10-06-2013 21:03
w Janowicach od roku jest tak,kochany wójt o nas dba : *
~`Autor 10-06-2013 21:52
No nie wierze, wyglądam przez okno a przed domem latarnia się świeci :)
~mniam 10-06-2013 23:34
W Siedlęcinie również gasną latarnie zaraz po 22 a ostatni autobus jedzie około 22,45 i ludzie po drugiej zmianie idą na wyczucie ale w Jeżowie Sudeckim oczywiście jasno jak w dzień,wygląda na to że cały kraj schodzi na psy...
~ 11-06-2013 8:08
wies rybnicka schodzi na psy zamiast sie rozwijac to sie cofa wladze zajmuja sie tym co nie istotne soltys jak opentany jezdzi rowerem po wsi bez celu jak by sie do wyscigu szykowal rybniczanki pieja ze uszy bola towrzystwo wsi rybnicy powoli sie wygasza pilkarze juveni co mecz to porazka ksiadz ktoremu zawsze pieniedzy malo dobrze ze w osp mamy samochod z woda jeden maly plusik narzekamy ze mlodziesz rozrabia a gdzie ma sie wyszumiec jak klub sprzedano prywatnej osobie i tak sie nim zaopiekowala ze az podloga do piwnicy wpadla szkoda ze na wybory przychodzi malo ludzi i wybiera sie tych samych oszolomow jak ich zwia radni a moze zmienic ich na bezradnych to odnas zalerzy kto nas bedzie i jak reprezentowal
~Ja 11-06-2013 8:17
Może oszczędności znajdziemy w portfelu pana wójta? podejrzewam, że jakby obciąć mu pensje do 1500 brutto, to rocznie byłaby duża oszczędność... na wywozie śmieci też przecież zarobią, bo gmina podniesie koszt wywozu i różnicę między obecną ceną, a nową weźmie dla siebie... Dlaczego zawsze szuka się oszczędności kosztem mieszkańców? Najciekawsze jest to, że wczoraj o godzinie 7 rano paliły się latarnie w Rybnicy... W nocy kiedy ludzie po zalaniu ich domów potrzebowali światła żeby chronić swojego budynku było ciemno... Paranoja!!! Teraz możemy tylko czekać na pierwsze kradzieże i inne akty wandalizmu!!! Jeszcze raz gratuluję pomysłowości panie wójcie!
~ 11-06-2013 9:44
Proponuje wojta jako slop postawic i oswietli swoimi oczami gmine!!! A co do ka...lizacji w starej kamienicy to tez nie jest zakonczona.
~ 11-06-2013 10:20
jezeli chodzi o polozenie ulic po ka...lizacji to padl rekord.po dwoch miesiacach rozsypuje i zapada sie ulica.ta nasza gmina to nawet dziur latac nie umie. A pania K... odpowiedzialna za rowy i drogi to wyslac do gospodarza plinowac krow na pastwisku i gnoj wyrzucac.
~ 11-06-2013 17:15
ludzie co wy za bzdury tu wypisujecie weźcie się do roboty,wasze organizacje coś robią na tej wsi może za wyjątkiem jednej jakiejś babskiej co niedawno powstła,podobno zajmują się nie tym co potrzeba.sołtysa i radnych macie jak i równierz dwie miejscowości w gminie takiego że wszyscy by chcieli,rada sołecka bez mieszkańców nic nie zdziała.Więc nie narzekajcie tylko współpracujcie i to wam wyjdzie na dobre.
~ 12-06-2013 9:47
To nie sa zadne bzdury.Uwazam ze ludzie tutaj pisza cala prawde o gminie.niech sie pracujacy w gminie wreszczcie wezma do roboty!!!!
~ 12-06-2013 11:55
To pokaż im jak się to robi,to właśnie są brednie jakich mało.Czepianie i wyisywanie durnot oraz obrażanie innych to przykład ludzi pustych i zawistnych.TO widać po idiotycznych wpisach!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Głównie tyczy się to do waszj społeczności rybnickiej!!!!!!!!!!!!!!!!
~Franek Dolas 13-06-2013 23:13
pan wojt starej kamienicy mieszkancow rybnicy ma w dupie i wygasza wszystkie latarnie bo mu mało siana zostanie w kieszeni. dlaczego swoich lamp kolo domu i ulicy nie wylaczy co boi się ze gdzies w dziure wpadnie i nozke zlamie a mieszkancy rybnicy może maja sobie kupic latarki.Mieszkancy rybnicy to tez ludzie a nie bydlo żeby pan wojt wtedy kiedy ma kaprys to im lampy wlaczy i pan się nazywa wojtem .do bani z takim wojtem. wojt jest dla ludzi a nie ludzie dla wojta. proszę się przeprowadzić pani wojcie do tej ciemnej rybnicy i zobaczyć jak to się mieszka,moze jak się komus stanie krzywda to pan wojt w koncu pojdzie po rozum do glowy i wlaczy te lampy żeby ci ludzie normalnie mi spokojnie mogli zyc.
~ 14-06-2013 9:24
Brawo Franek trafnie ująłeś,w pełni popieram ciebie,tylko niepotrzebnie są obrażane inne osoby oddane dla tej zakichanej wsi.Starają się aby faktycznie w waszej miejscowości nie było żle.Uwierz ja to wiem bo widzę ich starania ale jest jednak to ALE,niepozwalają im na to INNI.Do tych innych należy również Wasza społeczność rybnicka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ktoś2 14-06-2013 10:38
W sumie każdy ma trochę racji, i winni są urzędnicy i winni troszkę są mieszkańcy, młodzieży też nie będę bronić, bo też ma swoje za uszami :) i tak szczerze, to tylko można dużo pisać, ale i tak nic się nie zmieni. Ci co są przy korycie, to ewentualnie się zmienią, ale wtedy całą noc będzie świeciło się przy ich domu :), a mieszkańcy nic nie zrobią od siebie i nic nie zainicjują, organizacje, które się potworzyły nic są nie warte, kilke publikacji, reszta, tak naprawe nie wiadomo co robi, rządzą i panoszą się tylko i zadzierają głowy, tak przynajmniej to wygląda dla mnie. Szkoda, ale to niestety są realia.
~ 17-06-2013 20:14
Ten Ktoś niech się nie czepia organizacji bo tylko dzięki nim coś na tej zapiziałej wiosce się dzieje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Absolutorium dla bolesławieckiego zarządu powiatu

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Tramwaj już po renowacji

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Most do rozbiórki

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2227
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%