MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

W razie pożaru spłonęliby ludzie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 22 października 2009, 13:51
Aktualizacja: Piątek, 23 października 2009, 7:56
Autor: Angela/Ania
Fot. TEJO
Dzisiejsze ćwiczenia strażaków na obiekcie placówki specjalnej przy ulicy Grottgera pokazały, jakie zagrożenie stwarzają kierowcy, którzy nie zwracają uwagi na zakaz zatrzymywania się i postoju na tej ulicy i blokują samochodami drogę ewakuacyjną. Gdyby rzeczywiście w budynku pojawił się ogień, strażacy nie byliby w stanie pomóc uwięzionym.

Akcja ewakuacyjna i alarm pożarowy miały miejsce przed południem w Zespole Szkół i Placówek Specjalnych przy ulicy Grottgera. W zaaranżowanym scenariuszu ogień wybuchł na strychu budynku. Rolą pracowników placówki była ewakuacja dzieci. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ponieważ część uczniów porusza się na wózku inwalidzkim, większość posiada znaczny stopień niepełnosprawności, również ruchowej.

O ile jednak to zadanie udało się wykonać bez zastrzeżeń i tych, których można było ewakuować, ewakuowano, o tyle problem z dojazdem na miejsce i ratowaniem uwięzionych na strychu ludzi mieli sami strażacy.

Problem pojawił się na ulicy Grottgera, gdzie jest zakaz zatrzymywania się i postoju, a mimo to stały tam samochody. Drabina nie mogła podjechać na odpowiednią odległość, musieliśmy ustawić ja na środku jezdni i nie dostała do kondygnacji, gdzie uwięzieni byli ludzie – mówi starszy kapitan Mieczysław Stelmach, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Gdyby ogień pojawił się realnie, nie zdołalibyśmy uratować uwięzionych i doszłoby do tragedii.

Jak zapowiada Mieczysław Stelmach, by do takich sytuacji nie dopuścić, straż pożarna oficjalnie wystąpi do policji i straży miejskiej o dopilnowanie, by kierowcy przestrzegali ustawionego oznakowania. Do blokowania drogi ewakuacyjnej dochodzi tu bowiem nagminnie. Dzisiaj jeden z samochodów zablokował wjazd główną brama stając na środku wjazdu.

Ćwiczenia na obiektach prowadzone są co najmniej raz na dwa lata, a ze względu na specyfikę tej placówki, strażacy prowadzą ćwiczenia częściej. Udział w akcji wzięło pięć jednostek, dwa samochody gaśnicze, dwa ze sprzętem wysokościowym drabiną i podnośnikiem oraz samochód operacyjny dowódcy jednostki. Podobne ćwiczenia odbywają się w placówkach w Janowicach Wielkich oraz w Miłkowie, gdzie również przebywają osoby niepełnosprawne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Zatrzymania za wyłudzenia VAT – u

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Tomy M. 22-10-2009 14:28
Czy to ćwiczenia czy prawdziwy pożar, straż pożarna powinna taranować te auta! To nie są zabawy dzieci w piaskownicy! Panowie strażacy więcej ODWAGI! ... podjechać samochodem i przepchać złomy stojące na zakazie.
rymcycymcy 22-10-2009 14:33
Powinni nadmuchać tą wielką poduchę. Ratowanym też się należy odrobinę rozrywki :)
~Ted 22-10-2009 15:07
A czy placówka tego typu powinna być w tym miejscu i posiadać kilka pięter? Co do kierowców, zgoda, w tym miejscu nagminnie łamane jest prawo (obok jest sąd i areszt - co za paradoks). Do szkoły nie można wjechać, a wyjazd stamtąd jest prawdziwą sztuką.
~ekspert od "poduch" 22-10-2009 15:08
rymcycymcy skokochronu można uzyć tylko i wyłącznie w sytuacji wyższej konieczności, czyli zagrożenia życia i tylko w tym przypadku gdy wszystkie inne możliwości ewakuacji zawiodą. Skok na taka poduszkę nie jest ani bezpieczny ani przyjemny. Ponad 10 lat temu w Łodzi zginął mężczyzna próbując uratować się z płomieni w taki sposób.
KochaS8307 22-10-2009 15:21
Tak dla przykładu to włącznie ze strażą pożarną powinna pojechać straż miejska i wpierniczyć tak za przeproszeniem blokady na koła pseudokierowców za to, że stawiają swoje zardzewiałe klekoty na zakazie zatrzymywania...
~-ja- 22-10-2009 15:42
do kolegi z poduszka!! wytlumacz mi jak niepelnosprawne dziecko albo jezdzace na wuzku ma wyskoczyc przez okno na poduszke??????????zastanow sie co piszesz!!!
~NEO 22-10-2009 16:02
Jakie blokady na koła. Dlaczego w tym mieście nie używa się lawet do wywozu aut nieprawidłowo zaparkowanych. Problem załatwia się w kilka minut, a ponadto mandatem zasilamy kasa miasta, zarobi parkingowy za przyjęcie takiego samochodu i kierowca lawety za usługę. Wydaje się to takie proste.
~kogutek 22-10-2009 16:39
ludzie jak ludzie... ale co z kurami???...
~Brak bata 22-10-2009 17:15
Straż Miejska jak zwykle BEZRADNA. Najlepsza wizytówka niemocy SM to ul Wolności od Curie Skłodowskiej w kierunku Bankowej Już kilka razy zapowiadali ,że będzie porządek i co , ano nic jak parkowali tak parkują na zakazie.
~ 22-10-2009 17:59
a co to za darmowa reklama abc...
~pit 22-10-2009 18:05
Straż miejska nic nie zrobi bo samochody tam parkujące należą do sędziów i prokuratorów ,a oni mają immunitet
~jeleniogórzanin19 22-10-2009 18:17
na tej ulicy Grottgera nic nie można zrobić z tymi autami bo te auta są samych prominentów ja już wiele razy dzwoniłem do straży miejskiej ale oni nic nie mogą zrobić bo to auta adwokatów ,sędziów i pracowników aresztu a oni to przecież policja , oni maja te prawo w d.. to tylko my jak gdzieś staniemy to płacimy a oni maja wszędzie wtyki i znajomości
diablica 22-10-2009 19:11
ja tam bym z chęcią popatrzyła jak tratują te wszystkie samochody - blisko bym miała, bo z okna wszystko by było doskonale widać... takie mini "monster truck" :D a reszta nauczyłaby się w końcu parkować!
~mućka bożenka 22-10-2009 19:23
komentarz czeka na moderację, muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
~cieplik 22-10-2009 20:54
zdjąć znaki drogowe,i po problemie,życie samo utoruje sobie drogę,dziś już nie będę komentował bo za durzo agresji w waszych komentach,pozdrawiam
~~~ 22-10-2009 21:16
kiedy nastapilo by realne zagrozenie zycia ratowanych ludzi to normalnie powinni takie auto staranowac i zrobic przejazd i po klopocie
~ 22-10-2009 21:27
ech ;/
rymcycymcy 22-10-2009 22:25
15:08 ...Kolego Ekspercie ...z drabiny też pewnie niejednemu się noga omsknęła przez ostatnie dziesięć lat. Przy każdej rozrywce można zginąć, nawet przy tej najfajniejszej na świecie ;) ...mającej zresztą sporo wspólnego z lądowaniem na dmuchanej poduszce ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Wypadek w Przecznicy

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Politycy komentują wynik wyborów

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
713
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%