MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

W Ratuszu oficjalnie otwarto XX Jubileuszowe Mistrzostwa Polski Kobiet w Szybownictwie

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 21 lipca 2012, 11:28
Aktualizacja: 21:45
Autor: Przemo
Fot. Przemo
Od 21. do 29. lipca Jelenia Góra gości czołowe polskie szybowniczki, które będą ubiegać się o tytuł Mistrzyni Polski. W jeleniogórskim Ratuszu Prezydent Marcin Zawiła przywitał organizatorów i uczestników zawodów lotniczych.

Jedną z uczestniczek spotkania otwierającego Mistrzostwa Polski była niekwestionowana gwiazda polskiego szybownictwa - Pani Adela Dankowska- wielokrotna rekordzistka świata. Wśród osiągnięć Pani Adeli należy wymienić m.in.: przelot otwarty na odległość 837 km, a także wysokość ponad 9 000 metrów.

Jelenią Górę będą reprezentować 4 zawodniczki: Irena Cabaj- najbardziej doświadczona, która wystartuje w klasie 15-metrowej oraz trzy młode zawodniczki: Kamila Szostkowska, Wiktoria Dwojak i Natalia Jarkiewicz, które startują w klasie "Klub B".
Przy sprzyjającej pogodzie loty będą odbywać się codziennie od godz. 12:00 - 13:00 do godz. 16:00 - 18:00. W razie kłopotów z aurą organizatorzy przygotowali dla uczestników MP liczne atrakcje promujące nasz region.

- Zawody polegają na tym, że Panie otrzymują zadanie polegające na tym kto przeleci więcej kilometrów w określonym czasie, albo kto przeleci trasę najkrócej z największą prędkością. Do soboty będą odbywać się konkurencje przelotowe, będziemy latać w rejonie Jeleniej Góry. Zawody odbywają się w dwóch klasach: 15-metrowej (to jest klasa na lepszych szybowcach) i klasa "Klub B" - to są szybowce trochę wolniejsze, nie tankuje się ich wodą, ale koncepcja zawodów jest taka sama. W niedzielę (29. lipca) będzie bardziej radosna konkurencja - celność lądowania, gdzie osoby zaproszone (Panie, które pomagały nam zorganizować mistrzostwa) zasiądą wspólnie z zawodniczkami i będziemy się bawić kto zatrzyma się bliżej określonego punktu - mówił dyrektor Aeroklubu jeleniogórskiego, Jacek Musiał.

- Szybowce to jest nasz kapitał historyczny: najstarsze szybowce w Europie, wielki dorobek powojennego szybownictwa jeleniogóskiego. Bardzo się cieszę, że Aeroklub ciężko pracuje, żeby to odrobić, odpracować i stworzyć z powrotem jakość lotniczą w Jeleniej Górze. W zeszłym tygodniu była u nas czołówka akrobatów latających z Japończykami, wszystko idzie w dobrym kierunku. Bardzo się cieszę, że aeroklub szkoli młodych ludzi w klasie lotniczej w "Mechaniku" - to tak naprawdę szkoła młodych szybowników i już osoby z tej klasy zaczynają startować - powiedział Prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła.

XX Międzynarodowe Szybowcowe Mistrzostwa Polski Kobiet odbędą się Pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Konkurs na dotację dla klubów ligowych

Finał na lawecie

Trwa budowa punktu widokowego

Mobilizacja przed II turą

Powrót imprez rowerowych

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2207
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%