MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

W ramach promocji małej ojczyzny

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 29 czerwca 2018, 6:11
Autor: Danuta Mysłek
Fot. Użyczone
W środę 27, czerwca w Osiedlowym Domu Kultury na jeleniogórskim Zabobrzu odbyło się przekazanie egzemplarzy autorskich almanachu Karkonosze i ja. Zbiór został wydany przez Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej po półrocznym okresie działalności tej grupy.

Almanach zawiera wiersze i jeden tekst informacyjny trzydziestu siedmiu autorów nie tylko jeleniogórzan należących do stowarzyszenia, ale także ludzi pióra z rożnych regionów Polski, zafascynowanych niepowtarzalnym urokiem Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Tak wiec książka promuje unikatowość naszej małej ojczyzny, jest bogata w obrazy malowane słowem i fotografią Janusza Moniatowicza, znakomitego mistrza obiektywu.

Autorzy zadedykowali to wydanie Sylwii Motyl - Cinkowskiej, kierującej Osiedlowym Domem Kultury, gdzie już dwunasty rok ludzie pióra, profesjonaliści i amatorzy prezentują swój literacki dorobek, a niejednokrotnie też inne formy tworzenia.

Nie obyło się bez uświetnienia spotkania przez Urszulę Musielak i Urszulę Jonkisz. Pierwsza z Ul rozbawiła zebranych autorskim monologiem humorystycznym, a druga przedstawiła świat budowania relacji matki z córką od narodzin, aż po nadzieje wiązane z nieuniknionym odejściem w dorosłe życie. Wystąpienia obu pań doskonale się uzupełniały, bo jedno budziło wesołość, a drugie wywoływało refleksje.

Podczas spotkania oprócz spraw organizacyjno – merytorycznych podziękowałam autorom: współredaktorce - Izabeli Rochnowskiej i Januszowi Moniatowiczowi za wkład, który zaowocował niewątpliwie bogactwem almanachu.

Trzydziestu siedmiu autorów operuje w tym zbiorze różnymi stylami, metaforami, różną budową wiersza, co czyni książkę ciekawszą. Wartym podkreślenia jest fakt, że almanach Karkonosze i ja jest wspólnie stworzonym owocem różnej aktywności umysłowej człowieka, staje się zatem przestrzenią korespondencji sztuk – słowa i obrazu, słowa – jako narzędzia użytego w wierszu oraz obrazu uchwyconego w kadrze aparatu. Możemy mówić o interdyscyplinarnym charakterze książki, której promocja odbędzie się po wakacjach.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Lawiny na fotografii

Czyżby Andrzej Duda?

Zauroczeni Karkonoszami – zaproszenie na wernisaż

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Cieplickie place

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
612
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%