MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W przychodni i izbie przyjęć będą „migać”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 21 października 2008, 9:01
Aktualizacja: 9:09
Autor: Angela
Fot. TEJO
Jak zapytać osobę głuchoniemą o to jak się czuje, czy co się stało, gdzie mieszka i z w jakiej sprawie przychodzi? Tę umiejętność posiada niewielu, ale już niebawem wśród nich będzie część personelu Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Jeleniej Górze. 26 pracowników już po raz piaty spotkało się wczoraj na zorganizowanym przez KSON kursie języka migowego.

Język migowy, którego kursanci uczą się w Cieplicach od początku października, zdaniem pracowników szpitala, nie jest bardzo trudny. Podstawą jego opanowania jest jednak ciągłe powtarzanie poznanych gestów, które odpowiadają słowom, a czasami i całym zwrotom.

Kurs obejmuje 40 godzin teoretycznych i praktycznych zajęć i zakończy się 30 października. Przez ten czas pracownicy szpitala poznają znaki z zakresu określonej tematyki: alfabetu, liczebników, pracy i zatrudnienia, edukacji, zdrowia, domu i rodziny, urzędu i instytucji, kultury, sportu i wypoczynku oraz rachuby czasu. W sumie na egzaminie wymagana będzie od kursantów znajomość a czterystu znaków i pełnego alfabetu. Szkolonych to jednak nie przeraża.

– Język migowy wbrew pozorom nie jest trudny – mówi fizykoterapeuta Piotr Zając, jeden z uczestników kursu. Nasz wykładowca tak przekazuje nam wiedzę, że uczymy się szybko i przyjemnie.

Obecnie umiejętność porozumiewania się z osobami głuchoniemymi ma jak na razie niewielu. Ale już niebawem ma się to zmienić. Język migowy będzie miał niebawem rangę urzędowego. Wówczas nie tylko chętni, ale wszyscy pracownicy urzędów i instytucji będą musieli się go nauczyć.

– W 2010 roku w obiektach użyteczności publicznej będą musiały być zatrudniane osoby znające język migowy – mówi dyrektor szpitala Elżbieta Zakrzewska. – Mamy izbę przyjęć, poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rehabilitację. W każdym z tych miejsc będzie przynajmniej jedna osoba przeszkolona w języku migowym. Nie chcemy czekać, aż ustawa zmusi nas do szkoleń i kursów. Już dziś chcemy wyjść naprzeciw pacjentom z problemami słuchu, tak aby czuli się u nas komfortowo a przede wszystkim zrozumiani.

Nauczycielem zorganizowanego kursu języka migowego jest Olgierd Kosiba i Edyta Kluczyńska. Pomysłodawcami i organizatorami są natomiast Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze oraz Polski Związek Głuchych – oddział lubuski w Zielonej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Harcersko i patriotycznie

Apel Pamięci w SP 15

Koperty życia już w Mysłakowicach

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~?? 21-10-2008 10:37
mieszka i z w jakiej sprawie przychodzi?
~ktos 21-10-2008 12:56
Super Pan Olgierd fajnie zajecia prowadzi bylam jego uczestnikiem na pierszym stopiniu do tlumacza sosjalnego super sprawa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Apel córki tragicznie zmarłego mężczyzny  

Motocykliści dla Niepodległej

Studium na początek

Świętują Niepodległość

Wypadek przy baniakach  

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
810
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%