MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

W poszukiwaniu wspólnej niemiecko–polskiej historii

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 21 marca 2017, 8:15
Aktualizacja: 23:47
Autor: TAB
Fot. TAB
Przed miesiącem Jelonka.com informowała o interesującej inicjatywie mieszkańców Maciejowej, którzy dążą do poznania historii swojej miejscowości. 20 marca w Filii 6 Książnicy Karkonoskiej przy ul. Wrocławskiej miłośnicy regionu, a w szczególności swojej małej ojczyzny, spotkali się po raz kolejny.

Poza osobami, które zainicjowały projekt oraz stałymi bywalcami spotkań, do biblioteki przybyły nowe osoby. Wszystkich zebranych połączyła chęć poznawania przeszłości miejscowości, w której mieszkają. Jeden z uczestników, Zygmunt Horcz, przyniósł niezwykle ciekawe materiały. Dzięki podtrzymywaniu kontaktów z byłymi mieszkańcami Maciejowej – Maiwaldau i ich potomkami pozyskał unikatowe zdjęcia, mapy i inne dokumenty.

Bardzo ciekawym obiektem jest ręcznie wykonana mapa Maciejowej z okresu II wojny światowej. Jedna z mieszkanek Maiwaldau na kilkumetrowym pasie papieru naszkicowała wszystkie domostwa i obiekty zabytkowe wzdłuż obecnej Radomierki, wówczas nazywanej Maibach wraz z dopływami, mostami, drogami, zaznaczonymi wzgórzami, lasami i miejscami szczególnymi. Każdy naszkicowany dom ma zbliżony do stanu faktycznego kształt, podany jest jego numer oraz nazwisko właściciela. Tak więc współcześni mieszkańcy z łatwością mogą zidentyfikować swoje domostwo i dowiedzieć się, kto w nim zamieszkiwał przed wojną bądź nawet był jego budowniczym. Ta niezwykła mapa wzbudziła wiele emocji wśród zebranych – każdy chciał znaleźć swój dom lub jego okolice. Mapa obejmuje całą ówczesną Maciejową – od obecnej ulicy Trzcińskiej do Grabarowa. Wielu obiektów, które zostały na niej zaznaczone, dziś już nie ma.

Wśród zaprezentowanych przez Zygmunta Horcza archiwaliów uwagę zwróciła w sposób szczególny Kronika Maciejowej napisana przez miejscowego pastora Eduarda Biedermanna, żyjącego w XIX wieku. Pierwotna wersja tego dzieła napisana była gotykiem, zaś wersja pozyskana przez pasjonata historii Maciejowej, pana Zygmunta, została przetranskrybowana na współczesny język niemiecki. Trzeba tylko Kronikę przetłumaczyć, by poznać niezwykłe dzieje dawnej Maciejowej.

Wydarzeniem, upamiętnionym na przedwojennych zdjęciach jest prawdopodobnie odsłonięcie pomnika poświęconego ofiarom I wojny światowej pochodzącym z Maiwaldau. Na fotografii widać monument i można dokładnie zlokalizować jego dawne miejsce. Dziś nie ma śladu po tym obiekcie. Bez większego uszczerbku zachował się – przynajmniej z zewnątrz młyn, który swą rolę pełnił jeszcze wiele lat po wojnie. Po pałacu i kościele ewangelickim pozostały tylko stare fotografie. Z nich współcześni mogą poznać wygląd wnętrza tego obiektu sakralnego. Wśród dokumentów odnajdujemy także mauzoleum Beckerów, które stało się popularne w ostatnich miesiącach dzięki kręconemu w okolicach horrorowi. Niemal bez uszczerbku zachowała się dawna szkoła – w której uczyli się zarówno młodzi Niemcy, a później Polacy. Na pierwszym planie wydać stary most, który spełniał swoją funkcję do ostatniej powodzi. Wśród fotografii zwraca uwagę także dworzec w Jeleniej Górze oraz sentymentalne zdjęcie młodych ludzi na tle wieży widokowej. Wiele z zaprezentowanych zdjęć stanowią kopie typowych dla początku XX wieku pocztówek.

Pasjonaci historii Maciejowej zamierzają w maju tego roku w bibliotece przygotować wystawę z najciekawszych dokumentów. Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja dziecięcych prac konkursowych „Moje miejsce na ziemi – Maciejowa”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szokujący rachunek od "Wodnika"

Spacer szlakiem kowarskiej kolei

Ulica Tabaki nieco dłużej

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~On 21-03-2017 9:23
Bardzo przepraszam, gdzie tu wspólna niemiecko-polska historia ? Czytałem tekst uważnie i z przyjemnością ale nijak nie dopatrzyłem się czegoś wspólnego.
~michall 21-03-2017 9:36
co za debil to wymyslal szukajcie tego kiedy Niemcy nie napadali i nie mordowali Polaków bo jest co szukac prawdopodobnie takich chwil nie znajdziecie
~inwentaryzacja 21-03-2017 9:38
Takie spisy, opisy, mapy itp. budynków oraz nazwiska mieszkańców były robione przez Niemców w wielu wsiach w okolicy Jeleniej Góry (np. Staniszów).
~??? 21-03-2017 10:21
A mieli listę ilu essesmanów pochodziło z Maiwaldau ? I z których domów na tej mapie. Wcześniej mieszkali tu Słowianie, których na siłę niemczyli a jak był oporny to wymordowali. A wszelkie ślady polskości tych ziem niszczyli. A teraz potomkowie tych Niemców co zostali po II WŚ zbierają i podniecają się papierami które celowo pokazują, bo chcą pokazać, że to ich ziemie. Nie tak dawno domagali się dwujęzycznych nazw miejscowości, ale przegrali wojnę i KONIEC. Wróciliśmy na stare piastowskie ziemie, które podstępem lub zbrojnie nam zabrali. Niemcy won od tych ziem.
~PL 21-03-2017 11:07
I po co ta napinka ,we wszystko musicie mieszać II Wojnę.Historii się nie zmieni,trzeba też umieć się z nią zmierzyć.Brawo dla tych ludzi.Ps.Część pomnika ofiar I Wojny istnieje do dziś,choć faktycznie lokalsi demolowali go sukcesywnie od lat 40 do niedawna.
~PL c.d. 21-03-2017 11:23
Chodziło o pomnik w Grabarowie (Hartau) ,ten w Maciejowej faktycznie już nie istnieje,dzięki że przedstawili Państwo go na fotkach.Swoją drogą brakuje nam regionalistów nagrywających ciekawe programy o przeszłości tych miejsc,takich jak Z.Abramowicz z Bolesławca,czy nawet kontrowersyjnych jak D.Kwiecień badających Riese.
~Arno 21-03-2017 11:57
Do 21-03-2017 11:07 | ~PL | Napinka-jak to określasz, wobec Niemców jest konieczna bo to taki naród nadludzki, który musi przewodzić i im dalej od tego Armagedonu który nam zafundowali w II WŚ tym śmielej i hardo podnoszą łby. Nie widzisz jak bezczelni potrafią być niemieccy politycy wobec polskich?
rymcycymcy 21-03-2017 12:31
Rzeczka nazywała się Maibach ! :) ...jak ulubiona marka Pana Ojca Naczelnego ! :) ...oto wspólny pierwiastek !
~PL do Arno 21-03-2017 12:46
Historia Niemców na tych ziemiach sięga 500-600 lat.Czym innym jest okres III Rzeszy,czy dzisiejsza polityka a czym innym XVI czy XIX wieczne Prusy.Mieszanie wszystkiego w całość jest głupotą,podobnie jak zapominanie o historii.idąc Twoim tropem należało by zniszczyć wszystko co poniemieckie np.teatr Norwida a nawet 90% kościołów w mieście bo przecież to obiekty budowane przez tych,którzy zafundowali nam Armagedon.Jest taki mądry cytat "Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie.".Pozdrawiam wszystkich pasjonatów historii tych ziem.
~Arno 21-03-2017 13:47
Do 21-03-2017 12:46 | Co ty za bzdury wypisujesz. Nie przypisuj mi cech barbarzyńcy. Jakim zawiłym trybem potoczyło się Twoje rozumowanie, dochodząc do wniosku, że w jakikolwiek sposób sugerowałem niszczenie zabytków??? Niezależnie od tego kto je stworzył...
~Do :rymcycymcy 21-03-2017 14:06
Do :rymcycymcy : Mark Twain Trzeba poznać fakty zanim się je przekręci. http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/rydzyk-nigdy-nie-mial-maybacha,98066.html ty, jak widzę znowu błyskasz „ dowcipem”, Jesteś lotny, jak siarkowodór i podobnie pachną czasem twoje wydaliny medialne. Nie jestem fanem Rydzyka, ale wk…a mnie, jak byle kto na nim ujeżdża swoje fobie i kompleksy. Zupełnie bez powodu. Jaki temat artykułu jest rymcycycycycycymcy ?
~ 21-03-2017 16:52
To nie Polacy to dzieci FolkSdoicz z tej miejscowości Prawdziwi Polacy się ich wstydzą
~ 21-03-2017 16:56
To nie Polacy to dzieci FolkSdoicz z tej miejscowości Prawdziwi Polacy się ich wstydzą
~uygyg 21-03-2017 17:02
w niemieckim bundestagu jest zapis że granica z polską obowiązuje z roku 1939 i rząd niemiecki użyczył swoich terenów na okres 50lat wiec chyba niebawem będą chcieli coś odebrać swojego ot i tyle mamy z nimi wspólnego że mieszkamy nie na swojej ziemi heh a barany w rządzie zamiast to załatwić to od 27lat udają że niema problemu !1
~tyftfwde 21-03-2017 17:03
polecam artykuły o NUTS i Polska - poczytajcie ludzie
~aaabbbccc 21-03-2017 18:45
Wspólna historia? Hmm to wrzesień 39 - ostatnia najwspólniejsza....
~PL do Arno. 21-03-2017 19:21
To o co Ci gościu chodzi?Sam bzdury piszesz i nie wiesz czego chcesz.To że Niemcy dopuścili się okropnych zbrodni w czasie II WS jest oczywiste i każdy wyedukowany człowiek to wie.Czystą głupotą jest mieszanie do tego artykułu II wojny i wieszanie psów na mieszkańcach Maciejowej,których interesuje historia swojego regionu.Bez odbioru bo nie dogadamy się,zbyt mocno Ci nienawiść i polityka beret zryła.
~ 21-03-2017 19:24
Takie szumowiny mieszkają w Maciejowe?j Kto by pomyślał .Od jutra omijam tą wioche
~do Pl 21-03-2017 19:26
ty psie zamknij mordę Beret to zrylo ale tobie
~??? 21-03-2017 20:58
Herr Horcz nie mydl oczu o wspólnej historii, tylko proś o przebaczenie za krzywdy jakie wyrządziliście wszystkim narodom w ostatniej wojnie. Jeszcze ma czelność chodzić z mapami i szczycić się jakie to podtrzymuje kontakty z byłymi mieszkańcami i ich potomkami. Są tacy co zostali pilnować po wojnie terenów i wysyłać raporty do Rzeszy jak się sprawy mają. Ale teraz macie dużo turasów i ciapatych, to wam teraz zrobią armagedon jakiego nie widzieliście.
~ 21-03-2017 21:32
że ludzie sobie łby takimi śmieciami nabijają .Chu...mnie interesuje co za brudne szkopisko mieszkało w moim domu 100 lat temu
~max 21-03-2017 22:17
Czego tu szukać? Mordują nas od przeszło 1000 lat !! To nasi naturalni wrogowie.
~??? 22-03-2017 0:12
Głęboko w d_pie mam to jaki szkop tu mieszkał. Hans czy Fryc. Interesuje was historia tych ziem to zróbcie spotkanie w Książnicy na temat jakie zamki tu zbudowali książęta piastowscy. I przynieście zdjęcia mapy a nie jaki szkop w jakim domu mieszkał w Maciejowej. Przyjechałby do mnie to takiego kopa dostanie a ten jeszcze kontakty utrzymuje z najeźdźcami.
~ 22-03-2017 10:43
Jak by tu była Ukraina byłby jeden folsdojcz mniej ale mamy demokrację

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

PiS ujawnił listy kandydatów

Nad Śnieżnymi Kotłami

Dni Wojcieszowa

Rusza budowa kanalizacji deszczowej

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
611
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%